Results

Achievements at
orienteering events

TVOC Chiltern Challenge National Event, 17/02/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.tvoc.org.uk/application/documents/events/2019%20events/CC19/index.htm

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Blue (length: 5.8km, climb: 110m, 18 controls)
Point calculations
1,011.56 + (79.58 x (3,779.06 - T)) / 742.06
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Tony Feltbower OD M 1954 00:44:11 1133
2 Paul Taylor TVOC M 1976 00:45:31 1124
3 Simon Moore BKO M 1960 00:47:12 1113
4 Jill Blount SO F 1960 00:48:31 1105
5 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 00:50:00 1095
6 Martin Wilson BKO M 1947 00:50:23 1093
7 Tim Seddon IND M 00:50:37
8 Ffion Jones SO F 2002 00:50:52 1090
9 Sue Bett SN F 1967 00:50:57 1089
10 Boryana Peeva SLOW F 1969 00:51:04 1088
11 Don McKerrow SLOW M 1952 00:51:17 1087
12 Tony Davies BOF M 1948 00:52:47 1077
13 Vesela CHOKOEVA SLOW F 1973 00:53:07 1075
14 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 00:53:10 1075
15 Ginny Hudson NGOC F 1962 00:53:52 1070
16 Linda Pakuls WIM F 1957 00:54:26 1067
17 Karen Crawford BOK F 1969 00:55:42 1058
18 Paul Langston HH M 1953 00:55:47 1058
19 Katie Clarke SN F 1971 00:55:51 1057
20 Martin Ricketts TVOC M 1948 00:56:23 1054
21 Mark Glaisher SAX M 1951 00:56:43 1052
22 Ali Kempson TVOC F 1965 00:57:01 1050
23 Dave Hartley NGOC M 1952 00:58:22 1041
24 Dave Marr OD M 1951 00:58:55 1038
25 Phil Warry BOK M 1953 00:59:23 1035
26 Alison Smith TVOC F 1964 00:59:42 1033
27 David Funnell SO M 1964 01:00:27 1028
28 Liz Heaton LOC F 1981 01:01:18 1022
29 Peter Dudman SO M 1951 01:01:31 1021
30 Anthony Brown HH M 1983 01:02:50 1013
31 David Kingdon SAX M 1951 01:03:01 1011
32 Mark Salmon SMOC M 1969 01:03:06 1011
33 David Tookey HH M 1953 01:04:08 1004
34 Annika Greenwood BKO F 1971 01:04:56 999
35 Gillian Hanson SMOC F 1967 01:05:09 998
36 Bill Child TVOC M 1961 01:06:16 990
37 Paul Greenough TVOC M 1948 01:06:33 989
38 Nicola Elder TVOC F 1984 01:07:24 983
39 Peter Williams IND M 01:09:39
40 David Potter BOK M 1962 01:10:19 964
41 Terence Hosking BKO M 1965 01:11:49 955
42 Rob Askham SMOC M 1974 01:12:32 950
43 Karen Vines SMOC F 1968 01:12:36 950
44 Toni Whittle BKO F 1970 01:12:41 949
45 Helen Nisbet SMOC F 1961 01:14:27 938
46 Jennifer Thomas TVOC F 1968 01:14:46 936
47 Mike Elliot MV M 1951 01:15:16 933
48 John Duffield HH M 1947 01:17:49 916
49 Jules Stenson IND M 01:19:18
50 Judith Taylor NGOC F 1965 01:19:49 903
51 Julie Collins DFOK F 1960 01:31:47 826
52 Ruth Rhodes SO F 1942 01:36:54 793
53 Todd C. Rae SMOC M 1964 01:43:12 753
54 George Engelhardt MV M 1951 02:04:27 616
Showing results 1 - 54 of 54