Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 10/03/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southyorkshireorienteers.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 3 (M45, M50) (length: 6.8km, climb: 230m, 20 controls)
Point calculations
1,211.93 + (69.82 x (4,759.16 - T)) / 945.27
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 2 (M18, M20, M35, M40, W21) | UKOL Course 4 (M55) | UKOL Course 5 (M16, M60) | UKOL Course 6 (W18, W20, W35, W40) | UKOL Course 7 (M65, W45, W50) | UKOL Course 8 (M70, W16, W55) | UKOL Course 9 (M75, W60) | UKOL Course 10 (W65, W70) | UKOL Course 11 (M80, W75) | UKOL Course 12 (M85, M90, W80) | UKOL Course 13 (W85, W90) | Course 14 | Course 15 | Course 16 | Course 17 | Course 18


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 David Peel SYO M 1966 00:52:49 1329
2 Peter Tryner SYO M 1974 00:57:08 1310
3 James Logue EPOC M 1968 00:57:33 1308
4 Roger Goddard FVO M 1974 00:58:06 1306
5 Simon Martland EPOC M 1965 00:59:39 1299
6 Jon Cross FVO M 1967 01:00:21 1296
7 Richard Parkin DVO M 1968 01:01:08 1293
8 Max Cole PFO M 1969 01:02:28 1287
9 Ben Stansfield FVO M 1968 01:02:39 1286
10 Andy Thorpe EPOC M 1969 01:03:23 1283
11 Daniel Gooch MAROC M 1971 01:03:41 1281
12 Will Heap SO M 1973 01:06:21 1269
13 Neil Conway AIRE M 1968 01:07:32 1264
14 Martin Ward SYO M 1967 01:08:56 1258
15 Nigel Wright NN M 1971 01:09:50 1254
16 Richard Baxter SYO M 1968 01:10:11 1252
17 Matthew Owen BOK M 1966 01:10:54 1249
18 Mark Chapman SYO M 1965 01:11:15 1248
19 Duncan Harris DEE M 1966 01:11:27 1247
20 Laurence Townley SN M 1971 01:11:54 1245
21 Jamie Rennie WCOC M 1970 01:12:31 1242
22 Paul Taylor SYO M 1965 01:12:57 1240
23 Steve Holmes WCOC M 1969 01:13:38 1237
24 Francis Shillitoe NATO M 1974 01:14:26 1234
25 Steve Wilson CLYDE M 1965 01:16:12 1226
26 Colin Smith SYO M 1965 01:16:47 1223
27 Alan Irving WCOC M 1967 01:18:03 1218
28 Scott Bailey BOK M 1972 01:18:33 1215
29 Paul Gebbett BOK M 1969 01:20:17 1208
30 John Mather LOG M 1970 01:21:16 1203
31 Chris McCartney OD M 1969 01:22:16 1199
32 Philip Johnston-Davis RAFO M 1973 01:23:42 1193
33 Richard Leake LEI M 1966 01:25:24 1185
34 Simon Hodgson SYO M 1974 01:26:02 1182
35 Steven Breeze WCOC M 1971 01:26:27 1180
36 Barry Jones SO M 1967 01:29:06 1169
37 Nigel Owens SYO M 1966 01:29:51 1165
38 Simon Kippin TVOC M 1970 01:30:34 1162
39 Chris Perry DEVON M 1967 01:31:54 1156
40 William Ivory INT M 1972 01:32:30 1154
41 John Methven BKO M 1970 01:33:39 1148
42 Stuart Graham SOLWAY M 1968 01:34:34 1144
43 David Wathey MDOC M 1965 01:40:05 1120
44 Markus Reuber SYO M 1966 01:40:06 1120
45 Tim Wiegand SYO M 1967 01:41:46 1112
46 James Garnett SYO M 1968 01:43:33 1105
47 Mark Edwards SROC M 1965 01:45:48 1095
48 Jonathan Molloy FVO M 1968 01:45:53 1094
49 Max Carcas INT M 1968 01:46:47 1090
50 Julian Pieters SYO M 1971 01:47:06 1089
51 David Todd SYO M 1966 01:57:06 1044
- Jon Shepherd INVOC M 1966 01:31:37
- Darren Baker DEE M 1967 01:52:29
Showing results 1 - 53 of 53