Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 10/03/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southyorkshireorienteers.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 7 (M65, W45, W50) (length: 4.4km, climb: 160m, 17 controls)
Point calculations
1,074.83 + (58.68 x (4,834.07 - T)) / 840.25
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 2 (M18, M20, M35, M40, W21) | UKOL Course 3 (M45, M50) | UKOL Course 4 (M55) | UKOL Course 5 (M16, M60) | UKOL Course 6 (W18, W20, W35, W40) | UKOL Course 8 (M70, W16, W55) | UKOL Course 9 (M75, W60) | UKOL Course 10 (W65, W70) | UKOL Course 11 (M80, W75) | UKOL Course 12 (M85, M90, W80) | UKOL Course 13 (W85, W90) | Course 14 | Course 15 | Course 16 | Course 17 | Course 18


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Heather Monro CLOK F 1971 00:48:29 1209
2 Helen Winskill WCOC F 1974 00:49:30 1205
3 Neville Baker TVOC M 1953 00:55:28 1180
4 Christopher Calow DEE M 1952 00:57:18 1172
5 Alun Jones TVOC M 1954 00:59:09 1165
6 Steve Ingleby DEE M 1953 00:59:16 1164
7 Peter Haines AIRE M 1954 01:01:26 1155
8 Lorna Eades INT F 1967 01:01:32 1155
9 Natasha Conway AIRE F 1971 01:04:11 1143
10 Viv Barraclough EPOC F 1974 01:05:10 1139
11 Paul Chapman MAROC M 1971 01:06:53 1132
12 Ruth Ker CLARO F 1967 01:08:49 1124
13 Janet Adams SYO F 1963 01:08:57 1124
14 John Robinson WCH M 1950 01:09:18 1122
15 Andy Robinson LOC M 1954 01:11:28 1113
16 Deb Murrell SROC F 1966 01:11:39 1112
17 Derek Fryer LOC M 1954 01:12:10 1110
18 Bill Hanley SYO M 1953 01:12:54 1107
19 Sal Chaffey DVO F 1965 01:13:08 1106
20 Jenny Lightfoot SYO F 1970 01:13:44 1103
21 Katherine Hampshire NN F 1969 01:14:31 1100
22 David Shelley AIRE M 1952 01:14:52 1099
23 John Simmons BOK M 1951 01:14:56 1098
24 Roger Lott AIRE M 1950 01:16:21 1093
25 Robin Thomas BL M 1951 01:16:29 1092
26 Rona Molloy FVO F 1968 01:16:45 1091
27 Nick Martin CLOK M 1970 01:17:03 1090
28 David Rose PFO M 1950 01:18:11 1085
29 Diane Jacks WRE F 1968 01:18:29 1084
30 Pauline Tryner SYO F 1972 01:21:19 1072
31 John Britton MDOC M 1951 01:21:58 1069
32 Jane McCann MDOC F 1966 01:23:04 1064
33 Josie Stansfield FVO F 1969 01:23:24 1063
34 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 01:23:39 1062
35 Rachel Wilson CLYDE F 1966 01:24:15 1059
36 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 01:25:15 1055
37 Ken Patterson AIRE M 1950 01:28:16 1043
38 John Green CLOK M 1972 01:28:18 1042
39 Tony Carlyle AIRE M 1951 01:29:23 1038
40 Lisa Methven BKO F 1969 01:32:42 1024
41 Paul Taunton NGOC M 1950 01:33:35 1020
42 Dave Smith WCH M 1953 01:33:47 1019
43 Dawn Figg HH F 1969 01:36:18 1009
44 Helen Ellis PFO F 1972 01:37:37 1003
45 Kevin Barber LEI M 1970 01:38:54 998
46 Elaine Sutton DEE F 1967 01:40:14 992
47 Robyn Stanyon SYO F 1966 01:46:56 964
48 David Rosen SROC M 1953 01:48:14 959
49 Ruth Harris DEE F 1969 01:49:04 955
50 Fred Miller NATO M 1951 01:50:43 948
51 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:50:55 948
52 Clare Hanna LOG F 1965 01:53:19 938
53 Stephen Round SELOC M 1951 01:58:35 916
54 Sally McCartney CLYDE F 1965 02:01:56 901
55 Lorraine Reuber SYO F 1968 02:19:53 826
56 Lynne Thomas WCOC F 1970 19:34:04
Showing results 1 - 56 of 56