Results

Achievements at
orienteering events

LOC Cumbrian Galoppen , 11/02/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 6km, climb: 230m, 20 controls)
Point calculations
1,140.23 + (77.29 x (4,639.83 - T)) / 804.53
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 David Spencer WCOC M 1969 00:54:08 1274
2 Michael Billinghurst WCOC M 1960 00:56:31 1260
3 Chris Heppenstall LOC M 1979 00:57:26 1255
4 Heather Roome SROC F 1983 00:57:31 1254
5 Duncan Harris DEE M 1966 00:58:35 1248
6 Heather Heppenstall LOC F 1981 00:59:33 1243
7 Peter Haines AIRE M 1954 01:00:11 1239
8 Francis Smith-Ward LOC M 2001 01:00:40 1236
9 Nick Howlett LOC M 1967 01:02:24 1226
10 Jess Ensoll LOC F 2002 01:03:37 1219
11 Howard Leslie WCOC M 1962 01:03:44 1219
12 Evie Conway AIRE F 2002 01:04:39 1213
13 Steve Wilson SELOC M 1974 01:06:36 1202
14 Catherine Wilson SELOC F 1977 01:07:08 1199
15 Steve Whitehead EBOR M 1951 01:08:14 1193
16 Christopher Calow DEE M 1952 01:08:58 1188
17 David McCann MDOC M 1963 01:09:48 1184
18 Harry O'Donovan LOC M 2002 01:10:14 1181
19 James McCann MDOC M 2000 01:10:23 1180
20 Andy Sykes DVO M 1965 01:11:56 1171
21 Joshua Cooper EBOR M 1994 01:12:00 1171
22 Ian Marshall AIRE M 1962 01:12:02 1171
23 David Downes WCOC M 1954 01:12:36 1168
24 Anna Harris DEE F 2003 01:13:25
25 Joseph Metcalfe NATO M 2001 01:13:28 1163
26 Sarah Duckworth DVO F 2001 01:13:45 1161
27 Peter Chapman SO M 1964 01:15:19 1152
28 Peter Jones AIRE M 1956 01:15:33 1150
29 Mike Hooper LOC M 1971 01:15:34 1150
30 Lorna Eades INT F 1967 01:15:39 1150
31 Graham Capper LOC M 1958 01:17:56 1137
32 Imogen Wilson LEI F 2000 01:17:59 1136
33 Duncan Conway LOC M 1967 01:18:10 1135
34 Anna Chapman SO F 1973 01:18:20 1134
35 Mairi Eades INT F 2001 01:19:04 1130
36 Robert Seddon SELOC M 2002 01:19:05 1130
37 Bob Barnby WCOC M 1949 01:20:29 1122
38 Philip Shrimpton LOC M 2001 01:20:47 1120
39 Natasha Conway AIRE F 1971 01:21:15 1118
40 Colin Valentine WCOC M 1960 01:21:39 1115
41 Katherine Hampshire NN F 1969 01:22:17 1112
42 Robert King AIRE M 1959 01:22:38 1110
43 David Wathey MDOC M 1965 01:25:28 1093
44 Chris Pollitt WCOC M 1961 01:26:07 1090
45 Lindsey Bayles LOC F 1961 01:26:19 1088
46 Joseph Murphy SROC M 1965 01:26:38 1087
47 Kevin Francis EBOR M 1982 01:27:22 1082
48 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:27:28 1082
49 Rebekah Beadle LOC F 1963 01:29:15 1072
50 Jessica Dring-Morris LEI F 2000 01:29:41 1069
51 Richard Wilson LOC M 1953 01:30:35 1064
52 Bob Dredge WCOC M 1951 01:31:17 1060
53 Matthew Horne LOC M 2002 01:31:45 1057
54 Helen Meredith EBOR F 1979 01:32:24 1053
55 John Ferris-Worth BL M 1965 01:33:07 1049
56 Elizabeth Hindle LOC F 1954 01:33:11 1049
57 Jane McCann MDOC F 1966 01:39:13 1014
58 Beatrice Law BOK F 1998 01:39:36 1012
59 Pauly-D Jones DEE M 1965 01:41:51 999
60 Jake O'Donnell DVO M 2006 01:43:48
61 Eleonora Crosignani BOF F 1997 01:48:27 961
62 James de Salis Young LEI M 2000 01:56:55 912
63 Nigel Lydon LEI M 1966 01:59:46 896
- Ellie Simmonds LOC F 2003 01:12:11
Showing results 1 - 64 of 64