Results

Achievements at
orienteering events

LOC Cumbrian Galoppen & Yvette Baker Trophy Heat, 13/05/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk/events/nwoa-gallopen-newton-fell

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4km, climb: 270m, 17 controls)
Point calculations
1,020.74 + (123.58 x (5,121.94 - T)) / 1,414.95
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Alastair Thomas EUOC M 2000 00:37:06 1274
2 Joe Sunley WCOC M 2002 00:38:02
3 Joe Hudd WCOC M 2002 00:39:24
4 Niamh Hunter WCOC F 2000 00:44:02 1237
5 Charlie Rennie WCOC M 2002 00:44:33
6 Hannah Hateley DEE F 2000 00:45:33 1229
7 Francis Smith-Ward LOC M 2001 00:48:24 1214
8 Daniel Weaver UBOC M 2000 00:49:07 1211
9 Finlay Johnson SROC M 2002 00:50:50 1202
10 Merryn Stangroom LOC F 2003 00:51:16
11 Alexander O'Donovan LOC M 2000 00:52:56 1191
12 Ben Goodwin WCOC M 2001 00:57:11 1168
13 Anna Harris DEE W 2002 00:57:14
14 Louis Morris WCOC M 2001 00:59:59 1154
15 Judy Burge LOC F 1957 01:03:40 1134
16 Carol McNeill LOC F 1944 01:06:31 1120
17 David Rosen SROC M 1953 01:07:32 1114
18 Richard Cummings WCOC M 1959 01:07:35 1114
19 Martyn Roome SROC M 1952 01:08:22 1110
20 Tony Davies BOF M 1948 01:08:41 1108
21 Lucy Gibson LOC F 2003 01:09:18
22 Tony Duncan WCOC M 1943 01:10:34 1098
23 Roger Thomas WCOC M 1960 01:11:36 1093
24 Joyce Marshall AIRE F 1960 01:12:41 1087
25 Louise Dunn LOC F 1960 01:12:53 1086
26 Miriam Rosen SROC F 1949 01:13:12 1084
27 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:16:02 1070
28 Deb Murrell SROC F 1966 01:16:26 1068
29 David Hargreaves SROC M 1951 01:18:25 1057
30 Michael Pearson WCOC M 1944 01:20:16 1047
31 Carys Thomas WCOC W 2002 01:20:17
32 Vanessa Brierley WCOC F 1968 01:20:39 1045
33 Isabel Hill DEE F 2001 01:21:13 1042
34 Graham Farley LOC M 1961 01:21:44 1040
35 Catherine Hill DEE F 1966 01:22:54 1034
36 Christine Kiddier BL F 1952 01:23:14 1032
37 Tom Barkas LOC M 1948 01:24:19 1026
38 Henry Teasdale WCOC M 2002 01:24:43
39 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:25:35 1020
40 Jonty Goodwin WCOC M 2002 01:26:50
41 Ruth Harris DEE F 1969 01:28:01 1007
42 Trevor Roberts MDOC M 1947 01:28:53 1002
43 Janet Nash LOC F 1951 01:29:18 1000
44 Jill Smith EBOR F 1954 01:29:47 998
45 Dick Whitworth BL M 1939 01:31:09 990
46 Dave Neild LOC M 1947 01:31:53 987
47 Malcolm Ruckledge WCOC M 1943 01:34:07 975
48 Kathryn Evans WAROC W 1983 01:37:02
49 Gerry Garvey BL M 1966 01:40:25 942
50 Jonathan Eaton WCOC M 1958 01:41:06 938
51 John Nuttall SELOC M 1945 01:45:43 914
52 Rebecca McCreadie DEE F 1976 01:46:28 910
53 Helen Neild LOC F 1947 01:46:31 910
54 Rosie Law LOC F 1952 01:47:40 904
55 Dave Fenwick WCOC M 1944 01:48:25 900
56 Judith Filmore LOC F 1958 01:50:16 890
57 evelyn morgan LOC F 1949 01:50:56 887
58 Karen Blackburn BL F 1946 01:51:02 886
59 Chris Lates BL M 1940 01:53:06 875
60 Ann Smith LOC F 1948 01:54:40 867
61 Jane Lusardi SROC F 1966 01:55:14 864
62 Stephen Round SELOC M 1951 01:59:35 841
63 Pat Moody DEE F 1957 02:00:11 838
64 William Dehany CLOK M 1953 02:01:00 834
65 Helen Rennie WCOC F 1973 02:06:29 805
66 Barbara Majumdar DEE F 1947 02:12:46 772
67 Anita Evans BL F 1954 02:18:15 744
- Steve Ingleby DEE M 1953 00:53:41
- Connor O'Hara LOC M 2002 00:59:54
- Caitlin Irving WCOC W 2002 01:05:33
- Keith Jones WAROC M 1961 01:07:17
- Norman French LOC M 1947 01:11:31
- Alison Hooper LOC F 1973 01:28:09
- Pete Owens DEE M 1960 01:31:09
- Neil Moffat IND M 1958 01:35:14
- David Rawle BL M 1968 01:40:36
- Philip Nichols BL M 1957 01:50:30
- Philip Gager SROC M 1946 01:57:50
- Dave Walton LOC M 1951 02:07:31
- Joan Cumpstey BL F 1948 02:11:10
- Isobel Williamson LOC F 1950 02:31:06
Showing results 1 - 81 of 81