Results

Achievements at
orienteering events

LOC Cumbrian Galoppen, 11/11/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 3.44km, 14 controls)
Point calculations
1,009.92 + (97.24 x (4,339.95 - T)) / 973.92
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Finlay Johnson SROC M 2002 00:33:23 1243
2 Heather Roome SROC F 1983 00:37:22 1219
3 Kirstin Maxwell RR F 1992 00:44:03 1179
4 Herbie Ashworth WCOC M 2004 00:46:09
5 Ian Teasdale WCOC M 1960 00:48:25 1153
6 Oliver Heron-Southward WCOC M 2004 00:50:18
7 Cliff Etherden LOC M 1948 00:50:49 1139
8 Peter Hudd WCOC M 1960 00:51:38 1134
9 Caitlin Irving WCOC F 2003 00:52:21
10 Richard Tiley LOC M 1958 00:52:51 1127
11 Roger Thomas WCOC M 1960 00:52:53 1126
12 Carys Thomas WCOC F 2003 00:53:30
13 Michael Pearson WCOC M 1944 00:53:48 1121
14 David Palmer BOK M 1946 00:54:29 1117
15 Matt Palmer-Wilkinson IND M 1983 00:54:34
16 Jessica Breeze WCOC F 2002 00:55:45 1109
17 Charlotte Somers-Cocks LOC F 1960 00:56:08 1107
18 Lynne Thomas WCOC F 1970 00:56:26 1105
19 Lily Regan WCOC F 2002 00:57:11 1101
20 Lucy Gibson LOC F 2003 00:58:09
21 Joyce Marshall AIRE F 1960 00:58:32 1093
22 Derek Allison LOC M 1957 00:58:32 1093
23 Roger Scrutton ESOC M 1947 00:59:13 1088
24 Ellie Simmonds LOC F 2003 01:00:12
25 Dave Hewitt WAROC M 1961 01:00:58 1078
26 Kenneth Daly INT M 1962 01:01:28 1075
27 David Rose PFO M 1950 01:01:58 1072
28 Jim Evans WAROC M 1968 01:03:22
29 Richard Cummings WCOC M 1959 01:03:59 1060
30 Chris O'Donnell DVO M 1968 01:04:20 1058
31 Roger Lott AIRE M 1950 01:04:40 1056
32 Dave McQuillen SOLWAY M 1943 01:04:49 1055
33 Lisa James SOC F 1968 01:06:35 1044
34 Graham Farley LOC M 1961 01:06:44 1043
35 Natalie Hawkrigg BL W 1973 01:07:24
36 Henry Teasdale WCOC M 2003 01:07:44
37 Carol McNeill LOC F 1944 01:07:58 1036
38 Edwin Paul Van-Calster MDOC M 1961 01:07:58 1036
39 Janet Evans WCOC F 1961 01:08:47 1031
40 Ginny Hudson NGOC F 1962 01:09:01 1030
41 Karen Clark EBOR F 1955 01:09:04 1029
42 Rachel Powell LOC F 1967 01:09:34 1026
43 David Lloyd LOC M 1951 01:09:35 1026
44 Julia Sier LOC F 1971 01:09:55 1024
45 Martin Powell LOC M 1951 01:10:08 1023
46 Roger Garnett ESOC M 1951 01:10:14 1022
47 Rosie Spencer WCOC F 2002 01:10:26 1021
48 Helena Crutchley HALO F 1963 01:10:31 1021
49 John Nash LOC M 1950 01:10:33 1021
50 Maya Hampshire Wright NN F 2004 01:11:07
51 Lorna Hewitt WAROC F 1971 01:11:12 1017
52 Jonathan Eaton WCOC M 1958 01:12:06 1011
53 Carol Edwards BL F 1957 01:12:22 1010
54 Helena Burrows LOC F 1951 01:12:26 1009
55 Chris Heaton LOC M 1980 01:12:36 1008
56 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:12:37 1008
57 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 01:12:37 1008
58 Gill Browne LOC F 1955 01:13:11 1005
59 Chris Regan WCOC M 1973 01:13:45
60 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:14:03 1000
61 Christine Kiddier BL F 1952 01:14:21 998
62 Chris Burden AIRE M 1948 01:14:28 997
63 Carol Graham SOLWAY F 1966 01:14:29 997
64 Jill Smith EBOR F 1954 01:14:35 996
65 Leslie Dalgleish ESOC M 1950 01:14:44 996
66 Tom Barkas LOC M 1948 01:15:33 991
67 Ann Cummings WCOC F 1959 01:15:40 990
68 Christine Robinson LOC F 1956 01:15:49 989
69 Janet Nash LOC F 1951 01:17:16 980
70 Karen Quickfall SROC F 1963 01:17:50 977
71 Liz Heaton LOC F 1981 01:18:07 975
72 Jane Yates BL F 1968 01:18:46 971
73 Liz Davies AIRE F 1953 01:18:57 970
74 Mary Rack NATO F 1959 01:19:21 968
75 Richard Southward WCOC M 1971 01:19:27 967
76 Mike Cumpstey BL M 1946 01:19:29 967
77 Jenny Wren BL F 1950 01:19:58 964
78 Carol Burnapp ECKO F 1967 01:20:52 959
79 Margaret Dalgleish ESOC F 1952 01:21:20 956
80 Pat Moody DEE F 1957 01:21:21 956
81 Tim Field LOC M 1964 01:24:19 938
82 Mike Hind CLARO M 1951 01:25:05 934
83 David Hargreaves SROC M 1951 01:27:21 920
84 Philip Nichols BL M 1957 01:27:52 917
85 Dominic Wathey MDOC M 2005 01:30:29
86 Kim Sanderson NATO F 1975 01:30:37 900
87 Andy Rodger WCOC M 1966 01:30:55 899
88 Malcolm Ruckledge WCOC M 1943 01:32:12 891
89 Jo Matthew SROC F 1974 01:33:49 881
90 Jerry Purkis LOC M 1956 01:35:55 869
91 Harriet Wood LOC F 2001 01:36:58 862
92 Bob Elmes DEE M 1945 01:39:02 850
93 Morlich Barnett POTOC F 1971 01:40:43 840
94 Eric Pye IND M 1963 01:41:40
95 Gill Sharp SN F 1958 01:42:38 828
96 Judith Filmore LOC F 1958 01:49:25 788
97 Stephen Round SELOC M 1951 01:51:17 777
98 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:51:50 773
99 Jenn Hudd WCOC F 1966 01:52:06 772
100 Joan Cumpstey BL F 1948 01:53:04 766
101 Dave Walton LOC M 1951 01:59:34 727
- Stuart Crawford WCOC M 1968 00:47:41
- Isla Mathieson CLOK F 1965 00:48:53
- Tony Walker IND M 1943 01:00:09
- Craig Somers SROC M 2002 01:02:11
- Richard Clark EBOR M 1946 01:55:03
Showing results 1 - 106 of 106