Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 5 Middle Distance Event (UKOL), 03/08/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 7 (W50,W55) (length: 2.6km, climb: 135m, 13 controls)
Point calculations
1,052.77 + (79.71 x (3,375.78 - T)) / 794.42
Other courses: UKOL 1 (M21,M35,M40) | UKOL 2 (M45,M50) | UKOL 3 (M55,W21) | UKOL 4 (M18,M20,M60) | UKOL 5 (M16,W35,W40,W45) | UKOL 6 (M65) | UKOL 8 (M70,W60) | UKOL 9 (W16,W18,W20,W65) | 10 | UKOL 11 (M75,W70,W75) | UKOL 12 (M80,M85,W80,W85) | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Juha Tilli Lynx M 1968 00:27:35
2 John Duckworth DVO M 1966 00:28:31 1220
3 Kari Christiansen Sandefjord OK W 1963 00:31:48
4 Lucy Wiegand SYO F 1968 00:33:24 1190
5 Andy Sykes DVO M 1965 00:35:12 1180
6 Steve Dempsey SYO M 1963 00:35:23 1178
7 Carey Martin AIRE F 1959 00:37:11 1168
8 Hazel Dean FVO F 1963 00:37:23 1166
9 Johanna Cleary LOC F 1964 00:37:32 1166
10 Jaana Eronen Pihkaniskat W 1963 00:37:44
11 Anne Løver Stord Orientering W 1963 00:39:06
12 Kate Brett BAOC F 1965 00:39:22 1154
13 Virpi Tilli Lynx W 1968 00:39:26
14 Cathy Tilbrook FVO F 1967 00:39:49 1152
15 Annette Bonde Ballerup OK W 1963 00:39:50
16 Pauly-D Jones DEE M 1965 00:40:49 1146
17 Lars Stuland Larsen Varegg fleridrett M 1968 00:41:36
18 Nigel Owens SYO M 1966 00:41:50 1140
19 Peter Warland SOS M 1965 00:42:07 1138
20 Ruth Ker CLARO F 1967 00:42:08 1138
21 Mark Wood ESOC M 1968 00:42:21 1137
22 Susan Skinner WCOC F 1964 00:43:13 1131
23 Jane McCann MDOC F 1966 00:44:22 1124
24 Judith Wood PFO F 1962 00:45:05 1120
25 Joyce Marshall AIRE F 1960 00:45:39 1117
26 Sal Chaffey DVO F 1965 00:45:41 1116
27 Mary Ockenden SROC F 1959 00:46:01 1114
28 Dil Wetherill WAOC M 1964 00:46:04 1114
29 Karen Quickfall SROC F 1963 00:46:13 1113
30 Lesley Ross OD F 1966 00:46:17 1113
31 John Ward NOR M 1968 00:46:26 1112
32 Rebekah Beadle LOC F 1963 00:46:30 1112
33 Valérie Figuiere Givry Sport Orientat W 1968 00:47:06
34 Vicky Thornton FVO F 1961 00:48:02 1102
35 Louise Longhurst FVO F 1964 00:48:28 1100
36 Joanne Taylor SROC F 1963 00:49:19 1095
37 Andrew Lewis BAOC M 1966 00:49:28 1094
38 Liz Phillips OD F 1964 00:49:34 1093
39 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 00:50:32 1087
40 Louise Dunn LOC F 1960 00:51:37 1081
41 Trine Raaen Aker Brygge Orienter W 1968 00:51:49
42 Deb Murrell SROC F 1966 00:52:40 1074
43 Elizabeth Bales POTOC F 1962 00:53:11 1071
44 Alison Smith TVOC F 1964 00:53:25 1070
45 Gregers Helge Jørgensen Ballerup OK M 1958 00:54:07
46 Oskar Kaaloy Sandefjord OK M 1968 00:54:42
47 Anne Burbidge WCOC F 1961 00:54:50 1061
48 Iris Kosch OLV Steinberg W 1968 00:55:14
49 Jill Blount SO F 1960 00:55:35 1057
50 Angie Hulley AIRE F 1962 00:55:57 1055
51 Chris O'Donnell DVO M 1968 00:56:04 1054
52 Lindsey Bayles LOC F 1961 00:56:20 1052
53 Janet Adams SYO F 1963 00:56:30 1051
54 Rachel Dennis BOK F 1967 00:56:50 1049
55 Debby Warren NN F 1963 00:56:50 1049
56 Dieter Lützelschwab OLG Cordoba M 1968 00:56:54
57 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 00:56:59 1048
58 Roy McGregor SROC M 1966 00:57:21 1046
59 Stuart Greening BAOC M 1965 00:57:40 1044
60 Heather Wood GEN W 1963 00:57:44
61 Ian Gamlen COBOC M 1965 00:58:16 1041
62 Kath Denton GO F 1961 00:58:25 1040
63 Chris McLeod ESOC F 1960 00:58:29 1039
64 Andreas Brunner OLG Kölliken M 1968 00:58:30
65 Adele Newall KERNO F 1961 00:58:33 1039
66 Diane Jacks WRE F 1968 01:00:26 1028
67 Christine Goulding BL F 1963 01:00:52 1025
68 Nicola Brooke WSX F 1966 01:01:17 1023
69 Paul Hearn HH M 1964 01:01:36 1021
70 Finlay Ross ESOC M 1966 01:01:49 1019
71 Sian Calow DEE F 1961 01:01:50 1019
72 Anne Françoise Delenne ACA W 1968 01:02:29
73 mary Adams WCH F 1959 01:02:55 1013
74 Rachel Powell LOC F 1967 01:03:04 1012
75 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:03:10 1011
76 Helen Powell BOK F 1954 01:03:12 1011
77 Elaine Sutton DEE F 1967 01:03:53 1007
78 Ann Cummings WCOC F 1959 01:04:47 1001
79 Jennifer Thomas TVOC F 1968 01:05:08 999
80 Bikash Gurung BAOC M 1997 01:06:49
81 James Garnett SYO M 1968 01:06:56 989
82 Gwen Tanner BOK F 1960 01:07:53 983
83 Annick Rouserez ASUB Orientation W 1963 01:08:24
84 Jacky Dakin SYO F 1961 01:08:27 979
85 Dawn Williamson DEVON F 1959 01:08:27 979
86 Helen Livesey LOC F 1964 01:08:30 979
87 Penny Marsh SO F 1963 01:09:31 973
88 Neil Bricknell SAX M 1967 01:09:32 973
89 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:13:10 951
90 Janet Evans WCOC F 1961 01:13:33 949
91 Todd C. Rae SMOC M 1964 01:14:07 945
92 Fiona Clough BKO F 1962 01:14:57 940
93 Aileen McCarron LVO F 1965 01:15:33 937
94 Scott Reynolds MAROC M 1968 01:15:45 935
95 Simon James SWOC M 1966 01:16:07 933
96 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 01:16:18 932
97 Jane Lambert SO F 1960 01:18:33 919
98 John Robertson STAG M 1964 01:20:15 908
99 Christine Mahony ESOC F 1959 01:21:57 898
100 Mary Rack NATO F 1959 01:22:30 895
101 Heather Walton SLOW F 1962 01:23:04 891
102 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 01:25:02 880
103 Basanta Thamsuhang BAOC M 1997 01:26:03
104 Carolyn Dent BOK F 1962 01:29:42 851
105 Isla Mathieson CLOK F 1965 01:29:51 851
106 Iris Hohberg ASG Teutoburger Wald W 1963 01:32:02
107 Elvira Weingard OLV Steinberg W 1968 01:35:50
108 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 01:35:52 814
109 Karen Thompson HOC F 1968 01:47:27 745
110 Helen Nisbet SMOC F 1961 01:50:08 728
111 Fiona Johnston RR F 1960 01:54:46 701
- Adele Appleby QO F 1963 01:19:57
- Gerry Garvey BL M 1966 01:30:40
Showing results 1 - 113 of 113