Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day Rest Day Urban Race, 01/08/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk/events

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Brown (length: 6.9km, climb: 170m, 25 controls)
Point calculations
1,160.39 + (86.79 x (3,145.53 - T)) / 510.14
Other courses: Black | Blue Women | Blue Men | Green Women | Green Men | Short Green | Light Green | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Duncan Harris DEE M 1966 00:41:02 1277
2 William Nicolson INVOC M 1974 00:41:51 1268
3 Liam Corner MDOC M 1970 00:42:02 1266
4 Luigi Lerose SROC M 1977 00:42:08 1265
5 Nigel Bunn TVOC M 1964 00:42:51 1258
6 Paul Hammond FVO M 1976 00:42:54 1258
7 David Spence LOC M 1968 00:43:29 1252
8 Jamie Rennie WCOC M 1970 00:44:06 1245
9 Richard Barrett BAOC M 1970 00:44:20 1243
10 Will Heap SO M 1973 00:45:23 1232
11 Paul Luttman SO M 1972 00:45:45 1229
12 Niamh Hunter WCOC F 2000 00:46:16 1223
13 Kezia Jukes BAOC W 1997 00:47:14
14 Trevor Hindle MDOC M 1964 00:47:49 1207
15 Kevin Fielding HH M 1968 00:47:56 1206
16 Tim Gilbert BAOC M 1981 00:48:58 1196
17 David Wathey MDOC M 1965 00:49:32 1190
18 Iain Smith-Ward LOC M 1968 00:49:38 1189
19 Sarah-Jane Barrable SLOW F 1984 00:49:46 1188
20 Alan Hickling SAX M 1964 00:50:45 1177
21 Jonathan Gilbert NOR M 1959 00:50:56 1176
22 Alexander O'Donovan LOC M 2000 00:52:02 1164
23 Jon Shepherd INVOC M 1966 00:53:02 1154
24 James Alger NOR M 1969 00:53:03 1154
25 Laura Hindle FVO F 1998 00:56:13 1122
26 Christian Kosch OLV 00:56:55
27 Bert Park SUFFOC M 1965 00:57:41 1107
28 Michael Atkinson ELO M 1977 00:58:58 1094
29 Catherine Bloom LOC F 2001 00:59:25 1089
30 Lily Alger CUOC F 1997 00:59:40 1086
31 Megan Ashton RNRMOC F 1985 01:00:11 1081
32 David Manning BAOC M 1982 01:02:32 1057
33 Angela Imboden OLG Bern W 1978 01:02:50
34 Ian Weaver DEE M 1964 01:03:22 1049
35 John Clarke SUFFOC M 1968 01:03:39 1046
36 Jennifer Atkinson ELO F 1979 01:03:47 1044
37 Adrian Griffiths WRE M 1968 01:04:32 1037
38 Eric Heritage LEI M 1959 01:04:47 1034
39 Nicolas Moulet OTB M 1973 01:06:41
40 Ian McKenzie URINGA ORIENTEERS M 1953 01:07:17
41 Alex Earley LOC F 1991 01:08:59 991
42 Helen Bickle WAOC F 1982 01:11:21 967
43 Tony Smith IND M 1953 01:34:09
- Allan Skouboe HORSENS M 1978 01:08:55
Showing results 1 - 44 of 44