Results

Achievements at
orienteering events

October Odyssey Day 2 - Dukes House Woods - NEOA champs, 27/10/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.newcastleorienteering.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4km, climb: 90m, 14 controls)
Point calculations
986.33 + (97.15 x (4,811.08 - T)) / 991.24
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Maya Hampshire Wright NN F 2004 00:49:48
2 Hugh Potter NATO M 1967 00:55:24 1132
3 Carol Edwards BL F 1957 00:55:28 1132
4 Julian Lailey SROC M 1946 00:55:51 1129
5 Helena Crutchley HALO F 1963 00:55:55 1129
6 Chris O'Donnell DVO M 1968 00:56:38 1125
7 Libby Barber LEI F 2004 00:59:34
8 Richard Payne EPOC M 1950 00:59:52 1106
9 Hanne Bown CLOK F 1982 01:00:43 1101
10 Emma Crawford WCOC F 2005 01:02:12
11 Joyce Marshall AIRE F 1960 01:03:00 1087
12 Emily Turner LOC F 2004 01:03:42
13 Debby Warren NN F 1963 01:04:09 1081
14 Judy Burge LOC F 1957 01:04:45 1077
15 Alasdair Wilson Craw NATO M 1954 01:05:51 1071
16 Callum Pearman DUOC M 1998 01:06:03
17 Paul Taylor CLOK M 1948 01:06:40 1066
18 Rebecca O'Donovan LOC F 2004 01:06:51
19 Andrew Bell BL M 1950 01:10:16 1045
20 Miriam Rosen SROC F 1949 01:13:46 1024
21 Louise Dunn LOC F 1960 01:14:20 1021
22 Tim Field LOC M 1964 01:15:31 1014
23 Dave McQuillen SOLWAY M 1943 01:18:05 999
24 Jill Smith EBOR F 1954 01:18:14 998
25 Bob Cooper NN M 1945 01:18:22 997
26 Philip Nichols BL M 1957 01:20:14 986
27 Marcia Bradbury SYO F 1957 01:20:24 985
28 Hannah Brown NATO F 2003 01:21:30 979
29 Gill Adams AIRE F 1961 01:23:34 966
30 Lorraine Reuber SYO F 1968 01:27:14 945
31 Jeremy Lakey NATO M 1958 01:27:35 943
32 Dick Whitworth BL M 1939 01:28:52 935
33 Ian Sumler-Hutchinson IND M 1969 01:29:23
34 David Rosen SROC M 1953 01:29:24 932
35 Barry Harrison CLOK M 1939 01:29:36 931
36 Joan Cumpstey BL F 1948 01:29:41 930
37 Michael Broadhurst NATO M 1957 01:30:28 926
38 Mike Cumpstey BL M 1946 01:30:36 925
39 Mary Rack NATO F 1959 01:32:43 913
40 Andrew Nicoll NATO M 1941 01:34:25 903
41 Peter Archer CLOK M 1946 01:35:06 899
42 Joanne Field NATO F 1974 01:36:08 893
43 Alex Crawford WCOC F 1971 01:39:32 873
44 Linda Hayles EPOC F 1954 01:43:17 851
45 Andrea Udberg NATO F 1977 01:44:32 843
46 Fred Miller NATO M 1951 01:47:13 827
47 Joe Trigg CLOK M 1951 01:51:07 804
48 Neil Croasdell EPOC M 1948 01:54:20 786
49 Kim Sanderson NATO F 1975 01:54:36 784
50 Gwenda Cavill NATO F 1963 01:54:38 784
51 Karen Blackburn BL F 1946 01:54:50 783
52 Jackie Barnes CLARO F 1946 01:55:41 778
Showing results 1 - 52 of 52