Results

Achievements at
orienteering events

Urban Event, 05/05/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.ngoc.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 3 (length: 5.3km, climb: 105m, 12 controls)
Point calculations
1,088.35 + (107.84 x (3,034.98 - T)) / 531.40
Other courses: Course 1 | Course 2 | Course 4 | Course 5 | Course 6 | Course 7


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Clemence SWOC M 1960 00:37:46 1244
2 Alun Jones TVOC M 1954 00:38:00 1242
3 Keith Tonkin BL M 1958 00:38:10 1240
4 Peter Jones SN M 1956 00:38:31 1235
5 Roger Thetford TVOC M 1962 00:38:45 1232
6 Chris Hooker SO M 1961 00:39:40 1221
7 Rachel Leathwood BOK F 1973 00:39:54 1218
8 Nick Green GO M 1962 00:40:25 1212
9 Mark Adams HH M 1963 00:41:20 1201
10 Phil Newall KERNO M 1962 00:42:24 1188
11 David Vincent DVO M 1961 00:42:27 1187
12 Nick Dennis BOK M 1960 00:42:54 1182
13 Phil Scarf EPOC M 1963 00:43:09 1179
14 Barry Elkington OD M 1956 00:43:21 1176
15 Mike Frizzell BADO M 1958 00:43:25 1176
16 Alice Bedwell BOK F 1960 00:43:34 1174
17 Alan Honey BOK M 1960 00:44:21 1164
18 Robin Bishop TVOC M 1967 00:44:46 1159
19 Lesley Ross OD F 1966 00:44:56 1157
20 Philip Eeles SOC M 1955 00:45:12 1154
21 Vanessa Lawson NGOC F 1971 00:45:18 1153
22 Andrew Stott NGOC M 1959 00:45:31 1150
23 John Orton NWO M 1954 00:45:50 1146
24 Ian Ditchfield MV M 1956 00:46:25 1139
25 Andy Rimes QO M 1963 00:46:57 1133
26 Mike Snell OD M 1956 00:47:10 1130
27 Christine Farr SWOC F 1975 00:47:16 1129
28 Jackie Scarf EPOC F 1962 00:47:26 1127
29 Henry Morgan POTOC M 1954 00:47:48 1122
30 Kevin Ross OD M 1963 00:48:11 1118
31 Alison Hardy LEI F 1966 00:48:18 1116
32 Mike Goldthorpe SOC M 1958 00:48:39 1112
33 Delia Kingsbury WRE F 1965 00:49:18 1104
34 Duncan Innes SWOC M 1962 00:49:34 1101
35 Karen French WIM F 1967 00:49:45 1098
36 Steve Williams NGOC M 1955 00:49:54 1097
37 Peter Martin MV M 1961 00:50:03 1095
38 DAVID FAULKNER BOK M 1962 00:50:14 1093
39 Paul Turner SELOC M 1958 00:50:55 1084
40 Rachel Dennis BOK F 1967 00:51:04 1082
41 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 00:51:15 1080
42 Wendy Bullen WIM F 1968 00:51:18 1080
43 Colin Godbold BKO M 1957 00:51:50 1073
44 Paul Hammond HOC M 1962 00:53:28 1053
45 Adrian Wise SN M 1961 00:53:46 1050
46 John Duffield HH M 1947 00:53:52 1048
47 Sharron Richardson WRE F 1972 00:54:18 1043
48 David Potter BOK M 1962 00:54:57 1035
49 Soren Bremer Boxholm Mjolby OL M 1962 00:55:07
50 Michael Merritt SO M 1957 00:56:10 1020
51 Karen Thompson HOC F 1968 00:56:12 1020
52 Alan Pucill NGOC M 1959 00:56:49 1012
53 Clare Hanna LOG F 1965 00:57:10 1008
54 Hannah Bradley NGOC F 1973 00:59:36 979
55 Colin Swallow SN M 1957 01:01:31 955
56 Simon St Leger-Harris BOK M 1954 01:02:40 941
57 Tony Lloyd BOK M 1954 01:02:42 941
58 Mike Wilkinson HOC M 1957 01:04:16 922
59 Michelle Ward NGOC F 1970 01:05:12 910
60 Mike Bray SN M 1955 01:05:45 904
61 Robert Green QO M 1959 01:05:57 901
62 Clare Taunton NOC F 1979 01:08:05 875
63 Amy Curtis BOK F 1970 01:09:26 859
64 Lesley Ward SYO F 1969 01:10:21 848
65 Michaela da Cunha PARCOR F 1965 01:11:26 834
66 Elizabeth Treherne BOK F 1968 01:18:18 751
67 Mike Forrest BOK M 1954 01:25:08 668
- Steve Blount SO M 1960 00:06:40
Showing results 1 - 68 of 68