Results

Achievements at
orienteering events

HAVOC colour coded and EAL, 18/11/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.orienteering-havoc.co.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.8km, climb: 20m, 15 controls)
Point calculations
958.28 + (118.46 x (4,009.20 - T)) / 1,145.15
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Sheralee Bailey DFOK F 1970 00:37:32 1140
2 Camilla Darwin WAOC F 1969 00:43:31 1103
3 Stephen Middleton HAVOC M 1978 00:45:33 1090
4 Sue Hartley WAOC F 1956 00:47:44 1077
5 Kate Brett BAOC F 1965 00:48:22 1073
6 Mick Smith HH M 1948 00:48:45 1070
7 Jim Prowting TVOC M 1946 00:49:52 1064
8 Garry Parmenter HAVOC M 1946 00:50:25 1060
9 Andrew Welsh HAVOC M 1953 00:50:42 1058
10 Keith Bennett DFOK M 1972 00:50:59 1057
11 John Duffield HH M 1947 00:51:00 1056
12 Helen Errington HH F 1961 00:51:00 1056
13 Graham Batty HAVOC M 1958 00:51:10 1055
14 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 00:51:30 1053
15 Paul Langston HH M 1953 00:51:53 1051
16 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 00:51:56 1051
17 David Tookey HH M 1953 00:52:04 1050
18 Katharine Bartram NOR F 1972 00:52:59 1044
19 Matthew Dixon HH M 2002 00:53:18 1042
20 Gillian Bowers HH F 1971 00:55:26 1029
21 Geoff Goodwin DFOK M 1951 00:55:56 1026
22 Helen Nisbet SMOC F 1961 00:56:19 1023
23 Andrew Cummings HH M 1952 00:58:26 1010
24 Paul Greenough TVOC M 1948 00:58:28 1010
25 Paul Kilpin TVOC M 1949 00:59:17 1005
26 Steven Partridge SOS M 1969 01:00:43 996
27 Alex Owen LOK M 1975 01:01:18 993
28 Richard Steptoe TVOC M 1947 01:02:07 987
29 Gillian Hanson HH F 1967 01:02:24 986
30 Margaret Jones NGOC F 1967 01:03:49 977
31 John Collyer SOS M 1945 01:04:14 974
32 Andrew Middleton DVO M 1948 01:04:24 973
33 Philip Craven DFOK M 1954 01:04:46 971
34 Derek Jenner CHIG M 1954 01:04:50 971
35 Martin Brown IND M 1973 01:05:50
36 Lyn West SOS F 1954 01:07:47 952
37 Jane Breed HH F 1952 01:09:24 942
38 Chris Burgues HAVOC M 1955 01:11:14 931
39 Hedley Calderbank HH M 1951 01:12:39 922
40 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 01:12:50 921
41 Ray Curtis CHIG M 1954 01:14:04 913
42 Helen Hague WAOC F 1969 01:14:17 912
43 Helen Hague WAOC F 1969 01:15:18 906
44 Matt Dawe IND M 1998 01:16:53
45 Sue Woods WAOC F 1957 01:17:19 893
46 Paul Butt SUFFOC M 1967 01:19:33 879
47 Viv Hodson HH F 1964 01:22:50 859
48 Sandra Mather SMOC F 1966 01:24:37 848
49 Rob Sibley SAX M 1953 01:26:00 839
50 Keith Parkes DFOK M 1945 01:26:27 836
51 Rodney Freeburn NOR M 1938 01:29:02 820
52 Ian Smith WAOC M 1956 01:29:42 816
53 Janet Cronk WAOC F 1957 01:34:17 788
54 Harry Goldingay HH M 1949 01:36:06 777
55 Lucy Walker SOS F 2003 01:38:55
56 Thomas Elgood CHIG M 1964 01:42:21 738
57 Rachel Thomas SMOC F 1955 01:45:24 719
58 David LeFevre DFOK M 1957 01:48:10 702
59 Karen Ezard SOS F 1957 01:48:22 700
60 Julie Laver SOS F 1964 01:50:58 684
61 Rachel Barford SOS F 1962 01:52:40 674
62 Jean-Pierre Carraud SOS M 1969 01:55:55 654
63 Hugh Wiltshire HH M 1947 02:02:45 611
64 Margaret Moody SUFFOC F 1964 02:17:21 521
65 Penny Parkes HH F 1957 02:20:22 502
- Frank Edge SN M 1956 00:16:50
- Nigel Low WAOC M 1970 00:54:28
- Barry Breed HH M 1946 01:20:55
- francis ronnau-bradbeer DFOK M 1956 01:45:55
Showing results 1 - 69 of 69