Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 1 (UKOL), 28/07/2019

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C15 (length: 3.8km, climb: 90m, 17 controls)
Point calculations
988.99 + (126.56 x (4,962.80 - T)) / 1,523.30
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85,W80) | UKOL C7 (M80,W75) | C8 | C9 | C10 | C14 | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (M60,W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M18,M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Richard Jones Halden M 1969 00:40:34
2 Janine Inman FVO F 1977 00:43:09 1186
3 James Martin ESOC M 1970 00:45:02 1177
4 Simon Hunt FVO M 1965 00:51:02 1147
5 Gillian Martin ESOC F 1980 00:52:42 1139
6 John Franklin SYO M 1951 00:53:16 1136
7 Chris Heaton LOC M 1980 00:54:05 1132
8 Pippa Dakin SYO F 1998 00:57:00 1117
9 Mark Webster NOC M 1965 00:58:11 1111
10 Robin Sloan RR M 1947 00:58:21 1110
11 Jozsef Talas SPA M 1969 00:59:04
12 Catherine Wetherfield WCOC F 1964 01:00:10 1101
13 Kate Robertson GRAMP F 1984 01:00:58
14 Hanna-Kaisa Sadwinski RastiPiikkiö F 1998 01:01:50
15 Eric Heritage LEI M 1959 01:02:36 1089
16 Claire Gallagher F 1979 01:02:43
17 Davie Frame TAY M 1958 01:05:04 1077
18 Angela Mudge FVO F 1970 01:06:30 1070
19 Denise Wright MAROC F 1965 01:07:28 1065
20 Ruth Landrigan BOK F 1980 01:07:56 1063
21 mary Adams WCH F 1959 01:08:47 1058
22 Adrian Will GRAMP M 1974 01:08:56 1058
23 Sam Landrigan BOK M 1986 01:09:58 1053
24 Emily Birch F 1984 01:10:49
25 David Frampton HH M 1970 01:12:23 1040
26 David Rose PFO M 1950 01:16:50 1018
27 IngoHursie USC Magdeburg 01:19:56
28 Matt White LEI M 1967 01:19:57 1003
29 John Coon ECKO M 1951 01:20:18 1001
30 Chinchi Huang Moxina Ok M 1969 01:20:21
31 Emily Pearson TAY F 1991 01:20:52 998
32 Barry Breed HH M 1946 01:21:19 996
33 Jane Breed HH F 1952 01:21:56 993
34 Claire Hammonds INVOC F 1998 01:22:06
35 Lukas Meier OLG Pfäffikon M 01:22:16
36 Felicity Martin F 1959 01:22:46
37 Sue Metcalfe NATO F 1968 01:22:49 988
38 Michael Pearson TAY M 1948 01:22:56 988
39 Neil Watts SO M 1957 01:23:34 985
40 Denis Murphy DEE M 1946 01:24:25 980
41 Kitty Jones DEE F 1996 01:25:05 977
42 Mairi Nicolson INVOC F 1975 01:26:19 971
43 Mark Hammonds INVOC M 1979 01:26:27
44 Steven Partridge SOS M 1969 01:26:39 969
45 Barry McGowan HOC M 1947 01:26:53 968
46 Berenika Kucerova INT F 1984 01:28:17
47 Joanna Emberton EPOC F 1961 01:31:27 945
48 Mike Stewart ESOC M 1958 01:32:11 942
49 Neil Adams WCH M 1959 01:34:08 932
50 Beverley Inkson SYO F 1969 01:34:50 929
51 Allen Barnes CLARO M 1942 01:35:35 925
52 Katarina Tauber BSV Halle-Ammendorf F 1984 01:35:39
53 Bridget Jardine PFO F 1960 01:36:21 921
54 Knut Arne Molvik GNEIST M 1964 01:36:45
55 Norman Liley GRAMP M 1957 01:38:51 909
56 Julie Collins DFOK F 1960 01:39:19 906
57 Gary Cooles SN M 1959 01:39:46 904
58 Elizabeth Kenyon MOR F 1970 01:40:16 901
59 Eilidh Garrett MAROC F 2003 01:41:53 893
60 Markus Reuber SYO M 1966 01:42:24 891
61 Megan Owens DEE F 1960 01:42:42 889
62 Jeff Cowton WCOC M 1959 01:45:44 874
63 David Nichol AYROC M 1958 01:45:45 874
64 Alex Forrest SYO M 1967 01:46:35 870
65 Helen Taylor DEVON F 1959 01:46:51 869
66 Jerry Purkis LOC M 1956 01:51:32 845
67 David Owens ECKO M 1969 01:52:04
68 Ruth Harris DEE F 1969 01:52:28 841
69 Mattias Fredsberg OK Roxen M 1974 01:53:24
70 Patrick Burgess SOS M 1983 02:01:02 798
71 Antony Richardson LOC M 1946 02:16:09 723
72 Karen Lewis QO F 1966 02:29:47 655
73 Jackie Barnes CLARO F 1946 02:32:43 640
74 Kate Anderson GRAMP F 1964 02:34:13
75 John Lewis TAY M 1947 02:35:32 626
76 Nowa Gurung BAOC M 1998 02:36:44
77 Andrew Wood PFO M 1956 02:38:19 612
78 Graham Heap MDOC M 1961 02:49:01 559
79 Derek Ricketts LEI M 1948 04:20:31 103
- Alex Stuart ESOC M 1970 01:01:43
- Pauline Richardson LOC F 1955 01:14:11
- clare kemsley BASOC F 1965 01:33:26
- Sue Cooles SN F 1959 01:46:30
- Hayley Collins DFOK F 1991 01:50:04
- Jim Lawrence SOLWAY M 1945 01:57:08
- Andrea Lines ECKO F 1964 02:10:28
- Fred Ross EPOC M 1945 02:13:21
- Chris Furse STAG M 1969 02:49:47
Showing results 1 - 88 of 88