Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 1 (UKOL), 28/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C24 (M70,W55) (length: 4.2km, climb: 135m, 15 controls)
Point calculations
1,016.93 + (82.04 x (4,880.57 - T)) / 1,234.89
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85,W80) | UKOL C7 (M80,W75) | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C23 (W60) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (M60,W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M18,M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Peter Gorvett SYO M 1947 00:48:26 1148
2 Ann Nilsson MARKARYDS FK F 1964 00:51:07
3 Andy Hemsted HOC M 1949 00:53:04 1130
4 Christine Goulding BL F 1963 00:54:37 1123
5 Fiona Hendrie FVO F 1960 00:54:39 1123
6 Johanna Cleary LOC F 1964 00:55:19 1121
7 Alison Cunningham ESOC F 1963 00:55:23 1120
8 Åsa Kindlundh Alfta-Ösa OK F 1964 00:57:44
9 Julian Lailey SROC M 1946 00:58:10 1109
10 Heather Fellbaum FVO F 1963 00:58:16 1109
11 Mike Wimpenny DEVON M 1948 00:58:33 1108
12 Paul Taylor CLOK M 1948 00:58:47 1107
13 Mike Smithard DEE M 1949 00:58:49 1107
14 Joyce Marshall AIRE F 1960 00:58:57 1106
15 Vicky Thornton FVO F 1961 00:58:59 1106
16 Tony Thornley AIRE M 1948 00:59:34 1104
17 David Palmer BOK M 1946 00:59:43 1103
18 Richard Towler LOC M 1949 00:59:47 1103
19 Guy Seaman INVOC M 1949 00:59:56 1102
20 Wilbert Hollinger LVO M 1948 01:00:04 1102
21 Eija Sipponen Paimion Rasti F 1964 01:00:37
22 Lindsey King AIRE F 1962 01:01:08 1097
23 Jane Ackland INT F 1964 01:01:31 1096
24 Ingrid Sandvoll GNEIST F 1964 01:03:12
25 Heather Cairns LVO F 1964 01:03:25 1088
26 Tricia Alston INT F 1963 01:03:27 1088
27 Louise Longhurst FVO F 1964 01:03:55 1086
28 David May SLOW M 1946 01:03:56 1086
29 Roger Scrutton ESOC M 1947 01:04:04 1086
30 Colin Best SYO M 1947 01:04:26 1084
31 Louise Dunn LOC F 1960 01:04:33 1084
32 Lindsey Bayles LOC F 1961 01:04:49 1083
33 Britt Karlsen Askøy O-lag F 1964 01:05:21
34 Tony Davies BOF M 1948 01:05:25 1080
35 Geoffrey Hensman FVO M 1948 01:05:35 1080
36 Helen Errington HH F 1961 01:05:53 1079
37 Roger Smith LOC M 1948 01:06:37 1076
38 Andy Tivendale MAROC M 1946 01:06:48 1075
39 Peggy Dickison QOC F 1964 01:07:11
40 Jill Emmerson OD F 1964 01:07:18 1073
41 Anne Loever Stord Orientering F 1964 01:07:38
42 Alan Williamson SO M 1949 01:08:35 1068
43 Lesley Gomersall GRAMP F 1962 01:10:08 1062
44 Susan Skinner WCOC F 1964 01:10:27 1060
45 Silvia Zemp Campana ASCO Lugano F 1964 01:10:54
46 Sue Russell DVO F 1962 01:10:56 1058
47 Keith Willdig OD M 1949 01:11:08 1058
48 Howard Thomas BOK M 1945 01:11:22 1057
49 Georgy McSwan OLA TSV Deggendorf M 1949 01:11:25
50 John Harrison BADO M 1947 01:11:37 1056
51 Joanna Parr Big Foot F 1964 01:11:56
52 Andrew Middleton DVO M 1948 01:13:12 1049
53 Karen Quickfall SROC F 1963 01:13:14 1049
54 Heather Wood GEN F 1964 01:13:16
55 Arsac-England Sally Altaïr C.O. F 1964 01:13:34
56 Joy Cameron BOF F 1960 01:13:47 1047
57 Judith Wood PFO F 1962 01:14:53 1043
58 Adele Newall KERNO F 1961 01:14:57 1042
59 Dave COUSTICK FVO M 1945 01:15:03 1042
60 Gabi Shanahan BAOC F 1961 01:15:12 1041
61 Susanne Thomsen HAGI F 1964 01:15:36
62 Jim Prowting TVOC M 1946 01:15:46 1039
63 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:15:47 1039
64 Michael Bickle WAOC M 1948 01:16:59 1034
65 Robert Philp KFO M 1945 01:17:35 1032
66 Philip Gristwood MV M 1949 01:17:40 1032
67 Helen Pedley EPOC F 1962 01:17:43 1031
68 Robert Brandon OD M 1949 01:18:24 1029
69 Chris Shaw HAVOC M 1949 01:18:29 1028
70 Raymond Wren BL M 1946 01:18:32 1028
71 Dave Neild LOC M 1947 01:18:54 1027
72 Simo Mannervesi Rasti-Lukko M 1949 01:18:56
73 Alison Smith TVOC F 1964 01:18:59 1026
74 Hugh Moore Red Roos M 1949 01:19:06
75 Jill Blount SO F 1960 01:19:19 1025
76 Julia Laverack WAROC F 1962 01:19:51 1023
77 Garry Parmenter HAVOC M 1946 01:21:20 1017
78 Peter Ross MDOC M 1947 01:21:24 1017
79 Gill Lock SBOC F 1963 01:21:40 1016
80 Chris Rostron MDOC M 1947 01:21:49 1015
81 Colin Drury SYO M 1947 01:22:36 1012
82 Penny Marsh SO F 1963 01:22:38 1012
83 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:22:46 1011
84 Pat MacLeod NGOC M 1947 01:23:29 1008
85 Trine Raaen Aker Brygge Orienter F 1964 01:23:30
86 Chris Bosley LEI M 1947 01:24:18 1005
87 Sally Gilliver MDOC F 1961 01:26:09 998
88 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:26:10 998
89 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:26:33 996
90 Max Amsler OLG Zürich M 1949 01:27:59
91 Ann Haley INT F 1964 01:28:05 990
92 Norman Hall DEE M 1948 01:29:10 986
93 Simon Brister DVO M 1949 01:29:25 985
94 Angie Hulley AIRE F 1962 01:29:40 984
95 Alastair Lessells ESOC M 1947 01:30:17 981
96 Chris Burden AIRE M 1948 01:32:22 973
97 Julie Murphy LVO F 1963 01:33:07 970
98 Gwen Tanner BOK F 1960 01:33:57 967
99 Carolyn Dent BOK F 1962 01:34:23 965
100 Brian Jackson SROC M 1946 01:34:47 963
101 Vanessa Smith Kulgun 225 (KOW) F 1964 01:34:49
102 David Arnot COBOC M 1947 01:34:53 963
103 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 01:35:20 961
104 Anne Tynegate BADO F 1961 01:35:46 959
105 Helen Rollins CCR Roma F 1964 01:37:00
106 Debby Warren NN F 1963 01:38:30 949
107 Gilly Kirkwood INVOC F 1962 01:39:11 946
108 Eric Wainwright RED ROOS M 1949 01:39:14
109 Ali White KERNO F 1964 01:41:23 937
110 Chris Kirkham MDOC M 1947 01:43:06 930
111 Eric Brown HOC M 1948 01:44:23 925
112 Nicola Hart DVO F 1962 01:44:58 923
113 John Nuttall SELOC M 1945 01:47:36 912
114 Kate Thomas CLYDE F 1960 01:47:57 911
115 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:51:19 897
116 Jacky Dakin SYO F 1961 01:52:06 894
117 Helen Hardie STAG F 1963 01:52:45 892
118 Kanji Shikano Gifu OLC M 1949 01:52:54
119 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:53:30 889
120 John Marriott LEI M 1948 01:54:22 885
121 Tony Wagg MDOC M 1945 01:55:01 883
122 Derry Kelleher NOR M 1949 01:55:18 882
123 Robert Griffiths MWOC M 1946 01:55:18 882
124 Caz Dudley MAROC F 1962 01:56:04 879
125 Helen Livesey LOC F 1964 01:56:53 875
126 Robert Findlay ESOC M 1948 01:57:57 871
127 Heather Walton SLOW F 1962 02:03:31 849
128 Catrina Forbes Marlborough F 1964 02:04:41
129 Kim Liggett NGOC F 1962 02:05:40 840
130 Dave Andrews NGOC M 1947 02:09:31 825
131 Judy Leslie F 1964 02:09:48
132 Veronica Vargas INVOC F 1962 02:10:32 821
133 Trevor Roberts MDOC M 1947 02:11:56 815
134 Nina Lokoen Knudsen GNEIST F 1964 02:33:18
135 Roger Pring SAX M 1945 02:35:52 720
136 Diana Bridger ORIENTACTION F 1964 02:38:27
- Hazel Dean FVO F 1963 00:58:19
- Ginny Hudson NGOC F 1962 01:11:49
- Tom Mills NGOC M 1946 01:13:11
- Tom Lillicrap DEVON M 1947 01:15:52
Showing results 1 - 140 of 140