Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 2, 29/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C15 (length: 3.9km, climb: 135m, 13 controls)
Point calculations
954.08 + (138.49 x (3,838.65 - T)) / 941.08
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Janine Inman FVO F 1977 00:35:52 1202
2 Cerys Jones AIRE 00:39:12
3 Kate Robertson GRAMP F 1984 00:41:17
4 Paul Chapman MAROC M 1971 00:42:14 1146
5 Simon Denman NGOC M 1965 00:43:44 1133
6 Peter Halling ESOC M 1951 00:44:16 1128
7 Davie Frame TAY M 1958 00:45:16 1119
8 Steven Partridge SOS M 1969 00:45:36 1116
9 Allan McCall NGOC M 1967 00:46:14 1111
10 Judith Austerberry F 1974 00:46:43
11 Emily Birch F 1984 00:46:50
12 Jozsef Talas SPA M 1969 00:47:56
13 Helen wood AIRE 00:48:24
14 John Coon ECKO M 1951 00:49:43 1080
15 Mark Hammonds INVOC M 1979 00:50:06
16 Emily Pearson TAY F 1991 00:51:05 1068
17 Hanna-Kaisa Sadwinski RastiPiikkiö F 1998 00:51:10
18 John Franklin SYO M 1951 00:51:11 1067
19 Chris Heaton LOC M 1980 00:51:23 1065
20 Iain Stemp WAOC M 1965 00:51:55 1061
21 Berenika Kucerova INT F 1984 00:52:49
22 Eric Heritage LEI M 1959 00:53:30 1047
23 clare kemsley BASOC F 1965 00:54:09 1041
24 Mark Webster NOC M 1965 00:54:44 1036
25 David Rose PFO M 1950 00:55:16 1031
26 Markus Reuber SYO M 1966 00:55:26 1030
27 Sam Landrigan BOK M 1986 00:55:34 1028
28 Eilidh Garrett MAROC F 2003 00:56:19 1022
29 Neil Watts SO M 1957 00:56:24 1021
30 mary Adams WCH F 1959 00:56:42 1018
31 Catherine Wetherfield WCOC F 1964 00:57:37 1010
32 Neil Spenceley FVO M 1970 00:58:03 1006
33 Matt White LEI M 1967 00:58:25 1003
34 Claire Hammonds INVOC F 1998 00:58:37
35 Patrick Burgess SOS M 1983 00:58:45 1000
36 Alex Forrest SYO M 1967 00:59:15 996
37 Neil Adams WCH M 1959 00:59:19 995
38 Felicity Martin F 1959 01:00:06
39 David Booker NOC M 1954 01:00:47 982
40 Jeff Cowton WCOC M 1959 01:01:35 975
41 Mattias Fredsberg OK Roxen M 1974 01:01:43
42 Pippa Dakin SYO F 1998 01:02:22 968
43 Nermin Fenmen LOK F 1956 01:02:51 964
44 Norman Liley GRAMP M 1957 01:03:20 960
45 Sue Metcalfe NATO F 1968 01:04:58 945
46 Kitty Jones DEE F 1996 01:05:36 940
47 David Frampton HH M 1970 01:06:09 935
48 Ruth Landrigan BOK F 1980 01:06:20 933
49 Dave Bleazard Ecko 01:07:04
50 David Nichol AYROC M 1958 01:07:11 926
51 Linnea Talltjarn 01:07:26
52 Mike Stewart ESOC M 1958 01:07:49 920
53 Nowa Gurung BAOC M 1998 01:10:21
54 Katja Neumann MAROC F 1969 01:10:48 894
55 Barry Breed HH M 1946 01:11:23 889
56 Stuart Bates DFOK M 1992 01:12:18 881
57 Graham Heap MDOC M 1961 01:12:38 878
58 Knut Arne Molvik GNEIST M 1964 01:12:46
59 Julie Collins DFOK F 1960 01:12:48 876
60 Mairi Nicolson INVOC F 1975 01:13:13 873
61 Katarina Tauber BSV Halle-Ammendorf F 1984 01:14:18
62 Allen Barnes CLARO M 1942 01:15:54 849
63 Jane Booker NOC F 1954 01:16:11 846
64 Marie Roberts MDOC F 1958 01:16:49 841
65 Jackie Barnes CLARO F 1946 01:17:12 837
66 Peter Lowe 01:17:26
67 Barry McGowan HOC M 1947 01:17:35 834
68 Wendy Johnecheck NEOC F 1974 01:18:30
69 Hayley Collins DFOK F 1991 01:20:26 809
70 Jane Breed HH F 1952 01:22:23 792
71 Bridget Jardine PFO F 1960 01:22:54 787
72 Jerry Purkis LOC M 1956 01:24:16 775
73 Gary Cooles SN M 1959 01:24:51 770
74 Chinchi Huang Moxina Ok M 1969 01:26:29
75 Sue Cooles SN F 1959 01:27:24 747
76 Kate Anderson GRAMP F 1964 01:30:52
77 Scott Newey MAROC M 1969 01:34:25 685
78 Karen Lewis QO F 1966 01:34:50 682
79 Richard Smith IND M 1998 01:39:41
80 Helen Taylor DEVON F 1959 01:42:19 616
81 Jim Lawrence SOLWAY M 1945 01:45:10 590
82 David Owens ECKO M 1969 01:46:27
83 Julie Murray BAOC F 1984 01:51:30
84 Rick Shane GAOC M 1964 01:53:02
85 Chris Furse STAG M 1969 01:59:04
86 Derek Ricketts LEI M 1948 02:04:31 420
87 Jo Smith FVO F 1974 02:05:58
88 John Ackey BAOC M 1998 02:13:40
- Lukas Meier OLG Pfäffikon M 00:51:03
- Peter Grierson DEVON M 1963 01:10:38
- Pamela Stuart AIRE F 1952 01:37:03
- Andrew Wood PFO M 1956 01:38:48
- Joanna Emberton EPOC F 1961 01:39:07
- Ivan Julian Slutsky HVO M 1998 02:13:50
Showing results 1 - 94 of 94