Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 2, 29/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C19 (length: 3.2km, climb: 110m, 12 controls)
Point calculations
931.15 + (81.94 x (3,205.44 - T)) / 708.08
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Richard Payne EPOC M 1950 00:31:12 1085
2 Kevin Pickering WIM M 1953 00:32:20 1078
3 Hanna Franssila Angelniemen Ankkuri F 1969 00:35:42
4 Leo Johansson Vandrarringen M 1954 00:35:42
5 Giorgio Bernasconi SCOM Mendrisio M 1954 00:35:58
6 Urs Tritschler OLG Zürich M 1954 00:36:45
7 Roger Garnett ESOC M 1951 00:37:21 1043
8 Arne Svärm OK GISLE M 1954 00:37:21
9 Andrew Bell BL M 1950 00:37:30 1042
10 Anethe Mansén Skarpnäcks OL F 1969 00:38:04
11 Katarina Almehed Frölunda OL F 1969 00:38:11
12 Philip Baxter LVO M 1952 00:39:58 1025
13 Tore Oehman OK Grip M 1954 00:39:58
14 Hully Eric Altaïr C.O. M 1954 00:40:13
15 Hedley Calderbank HH M 1951 00:40:48 1019
16 Wenche Gjesdal Varegg F 1969 00:41:02
17 Karl-Göran Wahlström Almby IK M 1954 00:41:19
18 Kerstin Mitchell HOC F 1966 00:41:35 1013
19 Chris Brown WAOC M 1952 00:42:04 1010
20 Margaret Jones NGOC F 1967 00:43:10 1002
21 John Robinson WCH M 1950 00:43:31 1000
22 Jane Carcas INT F 1966 00:43:33 1000
23 Kristel Palmans OMEGA F 1969 00:43:37
24 Tommy Burke FIN M 1954 00:43:41
25 Egil Karlsen Askøy O-lag M 1954 00:43:58
26 Jim Moffat KFO M 1950 00:44:28 993
27 Eirik Einum Tydal il M 1954 00:45:00
28 Stuart Swalwell DVO M 1950 00:45:10 988
29 Lesley Ward SYO F 1969 00:45:22 987
30 William Bruce RR M 1953 00:45:23 987
31 Charlie Wilson NATO M 1954 00:45:50 984
32 Andrew Cummings HH M 1952 00:45:55 983
33 Martin Powell LOC M 1951 00:46:30 979
34 Rob Wilkison DVOA M 1954 00:47:17
35 Nives Montemezzani Cammarata ASCO Lugano F 1969 00:47:17
36 Anders Bjørkaas Askvoll og Holmedal M 1954 00:48:47
37 Sharon Finch SWOC F 1969 00:48:57 962
38 Judith Bell ESOC F 1969 00:49:01 962
39 Nigel Foley-Fisher LVO M 1954 00:49:04
40 Bruce Marshall WAOC M 1952 00:49:36 958
41 Robert Spry SHO M 1954 00:49:44
42 Derek Jenner CHIG M 1954 00:49:50 956
43 David Kershaw ESOC M 1950 00:50:24 952
44 Eddie Speak MDOC M 1954 00:50:24 952
45 Chris Evans M 1954 00:50:33
46 Ian Robson EBOR M 1950 00:50:37 951
47 Philip Craven DFOK M 1954 00:50:38 951
48 Elaine Sutton DEE F 1967 00:50:54 949
49 Julie Watson ECKO F 1967 00:51:18 946
50 Helen Martland EPOC F 1968 00:51:39 943
51 Lester Evans HOC M 1954 00:51:59 941
52 Marie Claire Shankland FVO F 1967 00:52:07 940
53 Rick Browne LOC M 1954 00:52:26 938
54 Gillian Hanson HH F 1967 00:52:52 935
55 Mike Forrest BOK M 1954 00:53:21 932
56 Cliff Thorne BKO M 1954 00:54:56 921
57 Karen Williams LOG F 1969 00:55:00 920
58 Sabine Boenig OLV Uslar F 1969 00:55:27
59 Alison Yeates WCH F 1967 00:57:16 904
60 Laurence Gossage BOK M 1950 00:57:17 904
61 Elizabeth Campbell MOR F 1965 00:57:37 902
62 Rick Roberts HOC M 1951 00:57:49 901
63 David Quinn GEN M 1954 00:58:18
64 Juliet Bentley SROC F 1967 00:58:19 897
65 Ingrid Hufnagel OLA TSV Deggendorf F 1969 00:58:51
66 Peter Riches TVOC M 1950 00:58:59 893
67 Allan Grant DOC M 1954 00:59:00
68 John Middler OD M 1952 00:59:31 889
69 Patricia Graham MAROC F 1966 00:59:32 889
70 Dawn Goddard FVO F 1967 01:00:25 883
71 John Britton MDOC M 1951 01:01:15 877
72 Les Smithard KFO M 1952 01:01:56 872
73 Rachel Grundy CAP03 F 1969 01:02:31
74 Katarina Sundelin OK Orion F 1964 01:02:32
75 Amanda Hassell BAOC F 1968 01:03:31 861
76 Åge Hovden Stord Orientering M 1954 01:04:10
77 Richard Williamson LVO M 1950 01:05:19 849
78 Volker Ender HSG Turbine Zittau M 1954 01:05:41
79 Jim Eagleton DVOA M 1954 01:06:17
80 Sandra Mather SMOC F 1966 01:09:09 822
81 Stephen Searle NOR M 1951 01:09:15 821
82 Ian Gilliver MDOC M 1951 01:10:20 814
83 Jenny Gostick HH F 1965 01:14:38 784
84 Jackie Butcher SYO F 1965 01:17:49 762
85 Ken Stimson NWO M 1946 01:19:31 750
86 Karen Bedwell DVO F 1969 01:19:56 747
87 Hilary Nicholls NGOC F 1967 01:26:02 705
88 Bridget Khursheed RR F 1965 01:38:40 617
- Dougie Condy AYROC M 1950 00:45:29
- Philip Fawkner-Corbett BOK M 1952 00:56:22
- Graham Urquhart OD M 1954 02:00:10
Showing results 1 - 91 of 91