Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 2, 29/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C23 (length: 4.1km, climb: 140m, 13 controls)
Point calculations
1,002.63 + (95.69 x (3,612.82 - T)) / 789.73
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Jens Hansen HAGI M 1964 00:36:26
2 Anders Mansén Skarpnäcks OL M 1964 00:38:47
3 Alison Simmons BOK F 1955 00:39:39 1152
4 Dil Wetherill WAOC M 1964 00:39:41 1152
5 Roger Thomas WCOC M 1960 00:41:06 1142
6 Magnus Wide Frölunda OL M 1964 00:42:26
7 Anders Larsson Tolered Utby OL M 1964 00:42:48
8 Tim Hulley SO M 1961 00:43:13 1126
9 Carey Martin AIRE F 1959 00:43:15 1126
10 Ulf Almehed Frölunda OL M 1964 00:43:19
11 Stella Lewsley BL F 1954 00:43:24 1125
12 Jan Haugland AARSTAD M 1964 00:43:57
13 Mark Collins DFOK M 1960 00:44:02 1120
14 Fran Loots TAY F 1959 00:44:29 1117
15 Phillip Batts CLOK M 1961 00:45:12 1112
16 Jackie Hallett BOK F 1957 00:45:15 1111
17 Ian Teasdale WCOC M 1960 00:45:26 1110
18 Andrew Yeates WCH M 1960 00:45:28 1110
19 Steve Jarvis SO M 1963 00:45:55 1107
20 Ronan Cleary LOK M 1960 00:46:06 1105
21 Olli Heikkinen Espoon Suunta M 1964 00:46:16
22 Eva Martin OLK Argus F 1959 00:46:36
23 Martyn Roome SROC M 1952 00:47:13 1097
24 Ann Cranke CLOK F 1956 00:47:41 1094
25 Ian Searle GRAMP M 1960 00:48:35 1087
26 Stephen Bingham MDOC M 1958 00:49:42 1079
27 Pauline McAdam RR F 1955 00:49:46 1079
28 Johs Gjesdal Varegg M 1964 00:50:20
29 Andy Ellis PFO M 1960 00:50:22 1074
30 John McCullough 3ROC M 1954 00:50:47
31 Bjørn-Inge Skage GNEIST M 1964 00:51:15
32 Richard Freeman HH M 1962 00:51:20 1067
33 Charles Spence LOK M 1958 00:51:30 1066
34 John Robertson STAG M 1964 00:52:17 1060
35 Dorien James SMOC M 1961 00:52:19 1060
36 Jean-Marc Tomassi Esprit Raid M 1964 00:52:32
37 David Marsh SO M 1963 00:52:57 1055
38 Dennis Hooton CLOK M 1961 00:53:00 1055
39 Liz Potterton CLARO F 1956 00:53:06 1054
40 Maggie Scrugham ESOC F 1958 00:53:08 1054
41 Judy Burge LOC F 1957 00:53:11 1054
42 Carol House SO F 1956 00:53:17 1053
43 Fiona Sellar DVO F 1957 00:53:42 1050
44 Ferruccio Unternäher ASCO Lugano M 1964 00:53:58
45 Paul Wright PFO M 1961 00:54:20 1045
46 Brian Martin OLK Argus M 1964 00:54:37
47 Trish Coombs MAROC F 1957 00:54:53 1041
48 Linda Pakuls WIM F 1957 00:55:08 1040
49 Christine Jepson SO F 1958 00:55:11 1039
50 Karen Clark EBOR F 1955 00:55:55 1034
51 Ian McIntyre INT M 1963 00:56:03 1033
52 Mark Earnshaw LVO M 1964 00:56:33 1029
53 Antonio Kocsis ASCO Lugano M 1959 00:57:28
54 Hugo Barker FVO M 1961 00:57:37 1022
55 Amelia Petrie CLYDE F 1956 00:58:22 1016
56 Mona Bugge Haug OL Vallset/Stange F 1959 00:58:26
57 Janet Cronk WAOC F 1957 00:58:40 1014
58 Stephen Walsh MWOC M 1960 00:58:51 1013
59 Rory Percival HH M 1964 00:59:36 1007
60 Jan P Opedal Melhus M 1964 00:59:48
61 Sue Woods WAOC F 1957 01:00:28 1001
62 Andy Johnson HOC M 1963 01:00:49 998
63 Stephen Peacock SN M 1951 01:00:56 997
64 Maggie Roach SLOW F 1957 01:00:58 997
65 Paul Bloch DEVON M 1960 01:01:39 992
66 Val Johnson DVO F 1959 01:01:51 991
67 Lindsey Knox RR F 1959 01:02:19 987
68 Sally Lindsay ESOC F 1956 01:02:39 985
69 Morag McIntyre INT F 1959 01:02:48 984
70 Judith Evans HOC F 1955 01:02:49 984
71 Todd C. Rae SMOC M 1964 01:03:15 981
72 Valerie Belton CLYDE F 1956 01:03:45 977
73 Graham Farley LOC M 1961 01:03:54 976
74 Lisa Annersand OK Tyr F 1959 01:03:59
75 Jill Cochrane SROC F 1957 01:04:17 973
76 Karen Ezard SOS F 1957 01:04:32 971
77 David Knight Bayside Kangaroos M 1959 01:05:19
78 Ann Cummings WCOC F 1959 01:06:01 960
79 Kenneth Daly INT M 1962 01:06:03 960
80 Helen Kelsey BOK F 1957 01:06:08 960
81 Ann Savage LVO F 1955 01:06:14 959
82 Mary Rack NATO F 1959 01:07:08 952
83 Pat Cadogan Cork O M 1964 01:07:08
84 Antony Schofield MV M 1961 01:08:00 946
85 Helen Lloyd NOR F 1959 01:08:06 945
86 Volker Otto KOLV M 1964 01:08:46
87 Tricia Woodward AYROC F 1957 01:09:26 936
88 Marcia Bradbury SYO F 1957 01:10:18 929
89 Kathy Haynes SLOW F 1957 01:11:10 923
90 Dawn Williamson DEVON F 1959 01:11:11 923
91 Pat Moody DEE F 1957 01:11:23 921
92 Duncan Minty LOK M 1960 01:11:36 920
93 Gill Sharp SN F 1958 01:17:06 880
94 Judith Filmore LOC F 1958 01:17:11 879
95 Clare Bense BOF F 1958 01:19:03 866
96 Ellen Starling NGOC F 1958 01:19:09 865
97 Jacqueline Embrey DEE F 1958 01:19:46 860
98 Gail Parker SLOW F 1958 01:20:06 858
99 Barbara Beckett HAVOC F 1955 01:21:14 850
100 Geoffrey Collins LVO M 1963 01:21:53 845
101 Dale Bennett HAVOC M 1964 01:22:19 842
102 Hilary Eastley BL F 1955 01:28:30 797
103 Eric van Weers Olifant M 1964 01:32:08
104 Jane Bush SWOC F 1957 01:33:19 762
105 Jane Stew OD F 1957 01:34:25 754
106 Toria Wimpenny DEVON F 1956 01:34:33 753
107 Gill Harrington SYO F 1958 01:35:48 744
108 Alex Evans NGOC M 1961 02:11:06 487
- Gill Berrow ECKO F 1955 00:58:42
- Jo Foster BOK F 1957 01:06:13
Showing results 1 - 110 of 110