Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 2, 29/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C24 (length: 4.7km, climb: 120m, 14 controls)
Point calculations
1,024.65 + (75.02 x (4,019.41 - T)) / 780.11
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Andy Hemsted HOC M 1949 00:44:16 1156
2 Roy Dawson NATO M 1948 00:45:46 1147
3 Wilbert Hollinger LVO M 1948 00:47:37 1136
4 Johanna Cleary LOC F 1964 00:49:36 1125
5 Ann Haley INT F 1964 00:49:45 1124
6 Christine Goulding BL F 1963 00:49:55 1123
7 David May SLOW M 1946 00:49:59 1123
8 Tony Thornley AIRE M 1948 00:50:20 1121
9 Alan Williamson SO M 1949 00:50:26 1120
10 Lindsey Bayles LOC F 1961 00:50:47 1118
11 Peter Gorvett SYO M 1947 00:50:53 1118
12 Dave Coustick FVO M 1945 00:51:08 1116
13 Vicky Thornton FVO F 1961 00:51:51 1112
14 Joyce Marshall AIRE F 1960 00:51:55 1112
15 Ann Nilsson MARKARYDS FK F 1964 00:51:59
16 Julia Laverack WAROC F 1962 00:52:08 1110
17 Alison Cunningham ESOC F 1963 00:52:35 1108
18 Åsa Kindlundh Alfta-Ösa OK F 1964 00:52:43
19 Richard Towler LOC M 1949 00:52:44 1107
20 Tom Lillicrap DEVON M 1947 00:52:46 1107
21 Susan Skinner WCOC F 1964 00:52:57 1106
22 Silvia Zemp Campana ASCO Lugano F 1964 00:53:17
23 Fiona Hendrie FVO F 1960 00:53:28 1103
24 Jill Blount SO F 1960 00:53:46 1101
25 David Palmer BOK M 1946 00:54:00 1100
26 Andy Tivendale MAROC M 1946 00:54:04 1099
27 Tony Davies BOF M 1948 00:54:40 1096
28 Roger Smith LOC M 1948 00:55:47 1089
29 Mike Wimpenny DEVON M 1948 00:55:48 1089
30 Eija Sipponen Paimion Rasti F 1964 00:56:23
31 Judith Wood PFO F 1962 00:56:40 1084
32 Julian Lailey SROC M 1946 00:56:46 1084
33 Mike Smithard DEE M 1949 00:56:56 1083
34 Jane Ackland INT F 1964 00:56:58 1082
35 Hazel Dean FVO F 1963 00:57:56 1077
36 Phil Smithard KFO M 1947 00:58:04 1076
37 Janet Adams SYO F 1963 00:58:28 1074
38 Heather Cairns LVO F 1964 00:58:36 1073
39 Heather Fellbaum FVO F 1963 00:58:37 1073
40 Ingrid Sandvoll GNEIST F 1964 00:58:42
41 Lesley Gomersall GRAMP F 1962 00:58:50 1072
42 Guy Seaman INVOC M 1949 00:58:52 1072
43 Gabi Shanahan BAOC F 1961 00:58:54 1071
44 Louise Longhurst FVO F 1964 00:58:54 1071
45 Trine Raaen Aker Brygge Orienter F 1964 00:59:03
46 Brian Jackson SROC M 1946 00:59:10 1070
47 Helen Errington HH F 1961 00:59:19 1069
48 Lindsey King AIRE F 1962 00:59:57 1065
49 Dave Neild LOC M 1947 01:00:41 1061
50 Cliff Etherden LOC M 1948 01:01:14 1058
51 Peggy Dickison QOC F 1964 01:01:14
52 Louise Dunn LOC F 1960 01:01:23 1057
53 Norman Hall DEE M 1948 01:01:39 1055
54 Karen Quickfall SROC F 1963 01:01:44 1055
55 Angie Hulley AIRE F 1962 01:02:00 1053
56 Gill Adams AIRE F 1961 01:02:09 1053
57 Ginny Hudson NGOC F 1962 01:02:17 1052
58 Max Amsler OLG Zürich M 1949 01:02:28
59 Gill Lock SBOC F 1963 01:02:31 1050
60 Robert Brandon OD M 1949 01:03:08 1047
61 Andrew Middleton DVO M 1948 01:03:23 1045
62 Geoffrey Hensman FVO M 1948 01:03:43 1044
63 Sally Gilliver MDOC F 1961 01:03:48 1043
64 Jill Emmerson OD F 1964 01:03:53 1043
65 Tricia Alston INT F 1963 01:04:00 1042
66 Keith Willdig OD M 1949 01:04:22 1040
67 Georgy McSwan OLA TSV Deggendorf M 1949 01:04:22
68 Garry Parmenter HAVOC M 1946 01:04:26 1039
69 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:05:13 1035
70 Adele Newall KERNO F 1961 01:05:26 1034
71 Jim Prowting TVOC M 1946 01:05:47 1032
72 Heather Wood GEN F 1964 01:05:54
73 John McLaren ESOC M 1945 01:06:07 1030
74 Pat MacLeod NGOC M 1947 01:06:23 1028
75 John Harrison BADO M 1947 01:06:40 1027
76 Paul Taylor CLOK M 1948 01:06:43 1026
77 Joanna Parr Big Foot F 1964 01:07:11
78 Hugh Moore Red Roos M 1949 01:08:01
79 Philip Gristwood MV M 1949 01:08:06 1018
80 Vanessa Smith Kulgun 225 (KOW) F 1964 01:08:48
81 John Nuttall SELOC M 1945 01:09:03 1013
82 Peter Ross MDOC M 1947 01:09:25 1011
83 Chris Shaw HAVOC M 1949 01:10:16 1006
84 Alastair Lessells ESOC M 1947 01:10:23 1005
85 Raymond Wren BL M 1946 01:10:23 1005
86 Helen Pedley EPOC F 1962 01:10:28 1005
87 Simo Mannervesi Rasti-Lukko M 1949 01:10:32
88 Debby Warren NN F 1963 01:10:33 1004
89 Susanne Thomsen HAGI F 1964 01:10:38
90 David Arnot COBOC M 1947 01:10:55 1002
91 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:11:13 1000
92 Chris Bosley LEI M 1947 01:11:37 998
93 Robert Griffiths MWOC M 1946 01:12:07 995
94 Eric Brown HOC M 1948 01:12:58 990
95 Alison Smith TVOC F 1964 01:13:10 989
96 Chris Burden AIRE M 1948 01:13:26 987
97 Helen Livesey LOC F 1964 01:13:31 987
98 Robert Philp KFO M 1945 01:13:32 987
99 Michael Bickle WAOC M 1948 01:13:52 985
100 Catrina Forbes Marlborough F 1964 01:14:16
101 Caz Dudley MAROC F 1962 01:14:25 982
102 Colin Best SYO M 1947 01:14:38 981
103 Colin Drury SYO M 1947 01:15:21 976
104 Anne Tynegate BADO F 1961 01:15:48 974
105 Joy Cameron BOF F 1960 01:15:53 973
106 Nicola Hart DVO F 1962 01:16:19 971
107 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:16:50 968
108 Carolyn Dent BOK F 1962 01:17:06 966
109 Chris Rostron MDOC M 1947 01:17:07 966
110 Simon Brister DVO M 1949 01:17:13 966
111 Anne Loever Stord Orientering F 1964 01:17:20
112 Derry Kelleher NOR M 1949 01:17:26 964
113 Sue Russell DVO F 1962 01:17:36 963
114 Tom Mills NGOC M 1946 01:18:01 961
115 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:18:46 957
116 Helen Rollins CCR Roma F 1964 01:19:01
117 Arsac-England Sally Altaïr C.O. F 1964 01:19:30
118 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:19:35 952
119 Britt Karlsen Askøy O-lag F 1964 01:19:36
120 Penny Marsh SO F 1963 01:20:20 948
121 Trevor Roberts MDOC M 1947 01:20:33 946
122 Kanji Shikano Gifu OLC M 1949 01:20:49
123 Gwen Tanner BOK F 1960 01:21:26 941
124 Kate Thomas CLYDE F 1960 01:22:04 938
125 Gilly Kirkwood INVOC F 1962 01:22:33 935
126 John Marriott LEI M 1948 01:22:48 933
127 Helen Hardie STAG F 1963 01:22:55 933
128 Julie Murphy LVO F 1963 01:23:40 928
129 Jacky Dakin SYO F 1961 01:26:47 910
130 Eric Wainwright RED ROOS M 1949 01:27:00
131 Dave Andrews NGOC M 1947 01:29:13 896
132 Chris Kirkham MDOC M 1947 01:29:37 894
133 David Ellison KFO M 1945 01:30:51 887
134 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 01:33:01 874
135 Howard Thomas BOK M 1945 01:33:45 870
136 Kim Liggett NGOC F 1962 01:38:16 844
137 Nina Lokoen Knudsen GNEIST F 1964 01:41:43
138 Robert Findlay ESOC M 1948 01:43:33 814
139 Tony Wagg MDOC M 1945 01:54:01 753
140 Diana Bridger ORIENTACTION F 1964 01:54:29
141 Heather Walton SLOW F 1962 01:54:34 750
142 Hazel Hindle MDOC F 1963 02:00:29 716
143 Judy Leslie F 1964 02:09:42
- Ali White KERNO F 1964 01:20:13
- Veronica Vargas INVOC F 1962 01:54:17
Showing results 1 - 145 of 145