Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 3, 30/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C15 (length: 2.2km, climb: 70m, 10 controls)
Point calculations
937.76 + (142.98 x (3,014.64 - T)) / 985.77
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Richard Jones Halden M 1969 00:19:05
2 Janine Inman FVO F 1977 00:20:21 1198
3 Granny IND 00:26:08
4 Emily Birch F 1984 00:27:08
5 Harry Dowdell CLARO M 1954 00:27:41
6 David West 00:28:36
7 Adrian Will GRAMP M 1974 00:30:06 1113
8 John Franklin SYO M 1951 00:30:12 1112
9 Mark Webster NOC M 1965 00:30:36 1109
10 Kate Robertson GRAMP F 1984 00:30:39
11 Eleanor Evans SOS F 1983 00:31:30 1101
12 David Frampton HH M 1970 00:31:41 1099
13 Hanna-Kaisa Sadwinski RastiPiikkiö F 1998 00:31:51
14 Mark Hammonds INVOC M 1979 00:33:37
15 Pippa Dakin SYO F 1998 00:33:41 1082
16 Emily Pearson TAY F 1991 00:34:53 1071
17 Jozsef Talas SPA M 1969 00:34:57
18 Claire Gallagher F 1979 00:34:58
19 Sue Metcalfe NATO F 1968 00:35:06 1070
20 Matthew White LEI M 1967 00:35:25 1067
21 Iain Stemp WAOC M 1965 00:35:30 1066
22 Steven Partridge SOS M 1969 00:35:55 1062
23 Catherine Wetherfield WCOC F 1964 00:36:59 1053
24 Claire Hammonds INVOC F 1998 00:37:02
25 Iugo Hursie USC Magdeburg 00:37:05
26 Kitty Jones DEE F 1996 00:37:39 1047
27 Chris Heaton LOC M 1980 00:38:11 1043
28 Neil Watts SO M 1957 00:38:16 1042
29 Mattias Fredsberg OK Roxen M 1974 00:39:25
30 Susan Ford HOC F 1998 00:39:29
31 Barry McGowan HOC M 1947 00:39:34 1031
32 clare kemsley BASOC F 1965 00:39:53 1028
33 Eilidh Garrett MAROC F 2003 00:39:59 1027
34 Davie Frame TAY M 1958 00:40:27 1023
35 Judith Austerberry F 1974 00:40:43
36 Alex Forrest SYO M 1967 00:40:50 1020
37 mary Adams WCH F 1959 00:41:19 1015
38 Jane Booker NOC F 1954 00:41:32 1014
39 Felicity Martin F 1959 00:41:54
40 Scott Newey MAROC M 1969 00:42:12 1008
41 Chinchi Huang Moxina Ok M 1969 00:42:12
42 Stuart Bates DFOK M 1992 00:42:54 1002
43 Jerry Purkis LOC M 1956 00:42:57 1001
44 David Rose PFO M 1950 00:43:33 996
45 Ruth Landrigan BOK F 1980 00:43:53 993
46 Sue Burnes FVO F 1956 00:44:09 991
47 Knut Arne Molvik GNEIST M 1964 00:44:31
48 Patrick Burgess SOS M 1983 00:45:01 983
49 David Nichol AYROC M 1958 00:46:06 974
50 David Day CLARO M 1948 00:47:25 962
51 Simon Denman NGOC M 1965 00:47:56 958
52 Barry Breed HH M 1946 00:48:00 957
53 Allen Barnes CLARO M 1942 00:51:30 927
54 Sam Landrigan BOK M 1986 00:52:12 921
55 Beverley Inkson SYO F 1969 00:52:18 920
56 Jane Breed HH F 1952 00:52:23 919
57 Mairi Nicolson INVOC F 1975 00:52:27 919
58 Elizabeth Kenyon MOR F 1970 00:54:03 905
59 Philip Kenyon MOR M 1965 00:54:12 903
60 Katarina Tauber BSV Halle-Ammendorf F 1984 00:54:26
61 Lukas Meier OLG Pfäffikon M 00:54:59
62 James Birkinshaw WCOC M 2003 00:55:09 895
63 Gary Cooles SN M 1959 00:55:20 893
64 Sue Cooles SN F 1959 00:55:56 888
65 Jackie Barnes CLARO F 1946 00:56:07 887
66 Neil Adams WCH M 1959 00:56:42 882
67 Nowa Gurung BAOC M 1998 00:57:04
68 Ruth Harris DEE F 1969 00:57:08 878
69 Julie Murray BAOC F 1984 00:57:35
70 John Coon ECKO M 1951 00:58:10 869
71 Denis Murphy DEE M 1946 00:58:37 865
72 Berenika Kucerova INT F 1984 00:59:18
73 Bridget Jardine PFO F 1960 00:59:59 853
74 David Booker NOC M 1954 01:00:49 846
75 Eric Heritage LEI M 1959 01:01:36 839
76 Andrew Wood PFO M 1956 01:02:15 833
77 Graham Heap MDOC M 1961 01:02:31 831
78 Neil Spenceley FVO M 1970 01:08:51 776
79 Joanna Emberton EPOC F 1961 01:09:00 775
80 Megan Owens DEE F 1960 01:09:02 774
81 Nermin Fenmen LOK F 1956 01:10:58 757
82 Hayley Collins DFOK F 1991 01:11:31 753
83 Katja Neumann MAROC F 1969 01:13:05 739
84 Pamela Stuart AIRE F 1952 01:14:46 724
85 Antony Richardson LOC M 1946 01:14:53 723
86 Helen Taylor DEVON F 1959 01:16:16 711
87 Rick Shane GAOC M 1964 01:21:04
88 Peter Lund WAOC M 1959 01:23:22 649
89 Julie Collins DFOK F 1960 01:24:33 639
90 Karen Lewis QO F 1966 01:29:41 595
91 David Owens ECKO M 1969 01:34:09
92 Alex Stuart ESOC M 1970 01:34:54 549
93 Harry Savage LVO 01:48:10
94 Kate Anderson GRAMP F 1964 01:48:11
95 Derek Ricketts LEI M 1948 01:51:36 404
96 John Ackey BAOC M 1998 01:51:59
- Allan McCall NGOC M 1967 00:42:01
- Helen Alcock F 1984 01:17:07
- Pauline Richardson LOC F 1955 01:37:16
- Chris Furse STAG M 1969 02:05:17
Showing results 1 - 100 of 100