Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 3, 30/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C19 (length: 1.7km, climb: 75m, 8 controls)
Point calculations
926.14 + (98.89 x (2,494.44 - T)) / 898.66
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Richard Payne EPOC M 1950 00:19:55 1069
2 John Robinson WCH M 1950 00:22:16 1054
3 Giorgio Bernasconi SCOM Mendrisio M 1954 00:22:16
4 Arne Svärm OK GISLE M 1954 00:22:34
5 Kevin Pickering WIM M 1953 00:24:02 1042
6 Andrew Bell BL M 1950 00:24:57 1036
7 Hully Eric Altaïr C.O. M 1954 00:25:15
8 Eddie Speak MDOC M 1954 00:25:25 1033
9 Lesley Ward SYO F 1969 00:25:39 1031
10 Eirik Einum Tydal il M 1954 00:26:08
11 Margaret Jones NGOC F 1967 00:26:26 1026
12 Martin Powell LOC M 1951 00:27:00 1022
13 Chris Brown WAOC M 1952 00:27:10 1021
14 Ingrid Hufnagel OLA TSV Deggendorf F 1969 00:27:34
15 Andrew Cummings HH M 1952 00:27:47 1017
16 Hedley Calderbank HH M 1951 00:27:52 1017
17 Leo Johansson Vandrarringen M 1954 00:28:39
18 Anethe Mansén Skarpnäcks OL F 1969 00:29:40
19 Tore Oehman OK Grip M 1954 00:29:43
20 David Quinn GEN M 1954 00:29:47
21 Wenche Gjesdal Varegg F 1969 00:29:49
22 Alison Yeates WCH F 1967 00:29:50 1004
23 Karl-Göran Wahlström Almby IK M 1954 00:30:12
24 Ray Barnes NOC M 1953 00:30:27 1000
25 Kerstin Mitchell HOC F 1966 00:30:43 998
26 Stuart Swalwell DVO M 1950 00:31:28 993
27 Hanna Franssila Angelniemen Ankkuri F 1969 00:31:48
28 Nives Montemezzani Cammarata ASCO Lugano F 1969 00:31:50
29 Roger Garnett ESOC M 1951 00:31:54 990
30 Mike Forrest BOK M 1954 00:32:15 988
31 Robert Spry SHO M 1954 00:34:00
32 Stephen Searle NOR M 1951 00:34:13 975
33 Åge Hovden Stord Orientering M 1954 00:34:48
34 Urs Tritschler OLG Zürich M 1954 00:34:49
35 Anders Bjørkaas Askvoll og Holmedal M 1954 00:34:58
36 Judith Bell ESOC F 1969 00:35:30 966
37 Charlie Wilson NATO M 1954 00:35:35 966
38 Ian Robson EBOR M 1950 00:35:41 965
39 William Bruce RR M 1953 00:36:04 963
40 Philip Baxter LVO M 1952 00:36:09 962
41 Kristel Palmans OMEGA F 1969 00:36:16
42 Tim Eden NOR M 1953 00:36:18 961
43 Jane Carcas INT F 1966 00:36:23 960
44 Allan Grant DOC M 1954 00:36:35
45 John Britton MDOC M 1951 00:36:47 958
46 Nigel Foley-Fisher LVO M 1954 00:36:54
47 Sabine Boenig OLV Uslar F 1969 00:37:50
48 Peter Riches TVOC M 1950 00:38:23 947
49 Les Smithard KFO M 1952 00:38:31 946
50 Gillian Hanson HH F 1967 00:38:38 946
51 Marie Claire Shankland FVO F 1967 00:38:53 944
52 Dougie Condy AYROC M 1950 00:39:08 942
53 Egil Karlsen Askøy O-lag M 1954 00:39:20
54 Ian Gilliver MDOC M 1951 00:39:29 940
55 Ashley Ford HOC M 1951 00:39:32 940
56 Karen Williams LOG F 1969 00:40:11 935
57 Tommy Burke FIN M 1954 00:40:21
58 Jim Eagleton DVOA M 1954 00:41:21
59 Chris Evans M 1954 00:41:23
60 Sharon Finch SWOC F 1969 00:42:04 923
61 Jenny Gostick HH F 1965 00:42:07 923
62 Juliet Bentley SROC F 1967 00:42:08 922
63 Cliff Thorne BKO M 1954 00:42:40 919
64 Sandra Mather SMOC F 1966 00:42:41 919
65 Anne Hickling ESOC F 1955 00:44:16 908
66 Elaine Sutton DEE F 1967 00:45:38 899
67 Ken Stimson NWO M 1946 00:46:24 894
68 Jackie Butcher SYO F 1965 00:48:00 884
69 Rachel Grundy CAP03 F 1969 00:48:01
70 Rick Roberts HOC M 1951 00:48:11 883
71 Derek Jenner CHIG M 1954 00:48:14 882
72 Bruce Marshall WAOC M 1952 00:48:57 877
73 Jim Moffat KFO M 1950 00:49:14 876
74 Rachel Powell LOC F 1967 00:49:17 875
75 Rick Browne LOC M 1954 00:49:48 872
76 Dawn Goddard FVO F 1967 00:49:51 871
77 Elizabeth Campbell MOR F 1965 00:49:53 871
78 Richard Williamson LVO M 1950 00:50:43 866
79 Katarina Almehed Frölunda OL F 1969 00:50:47
80 Julie Watson ECKO F 1967 00:52:19 855
81 Barbara Page HH F 1968 00:53:21 848
82 Janette McHendry WCOC F 1969 00:53:28 848
83 Bridget Khursheed RR F 1965 00:54:09 843
84 Knud Vogelius Silkeborg OK M 1949 00:54:47
85 Philip Fawkner-Corbett BOK M 1952 00:55:22 835
86 Katarina Sundelin OK Orion F 1964 00:56:03
87 Hilary Nicholls NGOC F 1967 00:57:26 821
88 Karen Bedwell DVO F 1969 00:57:34 821
89 Rachel Fawthrop ESOC F 1965 00:57:59 818
90 Philip Craven DFOK M 1954 00:58:41 813
91 Jayne MacGregor ESOC F 1955 01:02:48 786
92 Amanda Hassell BAOC F 1968 01:06:36 761
93 Sian Andrews F 1969 01:13:50
94 Rob Wilkison DVOA M 1954 01:14:24
95 Kathleen Lessells ESOC F 1948 01:15:27 702
96 Richard Barker SOS M 1953 01:40:47 535
97 Graham Urquhart OD M 1954 01:51:16 466
- Patricia Graham MAROC F 1966 00:35:27
- David Kershaw ESOC M 1950 00:36:34
- Laurence Gossage BOK M 1950 00:46:52
- Lester Evans HOC M 1954 00:50:09
- John Middler OD M 1952 01:04:21
- Volker Ender HSG Turbine Zittau M 1954 01:10:40
- Helen Martland EPOC F 1968 01:27:29
Showing results 1 - 104 of 104