Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 3, 30/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C23 (length: 2.1km, climb: 95m, 11 controls)
Point calculations
1,005.30 + (95.35 x (2,638.95 - T)) / 900.17
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Jens Hansen HAGI M 1964 00:22:48
2 Jan Haugland AARSTAD M 1964 00:25:24
3 Anders Mansén Skarpnäcks OL M 1964 00:25:24
4 Ian Searle GRAMP M 1960 00:25:51 1121
5 Carey Martin AIRE F 1959 00:25:54 1120
6 Steve Jarvis SO M 1963 00:26:43 1115
7 Pete Lawrence GRAMP M 1963 00:27:05 1113
8 Alison Simmons BOK F 1955 00:27:18 1111
9 Roger Thomas WCOC M 1960 00:27:40 1109
10 Phillip Batts CLOK M 1961 00:27:50 1108
11 Bjørn-Inge Skage GNEIST M 1964 00:27:51
12 Ann Cranke CLOK F 1956 00:27:58 1107
13 Dil Wetherill WAOC M 1964 00:28:44 1102
14 Richard Freeman HH M 1962 00:29:02 1100
15 Charles Spence LOK M 1958 00:29:31 1097
16 Mark Collins DFOK M 1960 00:29:34 1097
17 Ronan Cleary LOK M 1960 00:29:37 1097
18 Eva Martin OLK Argus F 1959 00:29:40
19 John McCullough 3ROC M 1954 00:30:42
20 Andrew Yeates WCH M 1960 00:30:45 1089
21 Jackie Hallett BOK F 1957 00:31:06 1087
22 Rory Percival HH M 1964 00:31:15 1086
23 Andy Johnson HOC M 1963 00:31:18 1086
24 Pauline McAdam RR F 1955 00:31:26 1085
25 Dennis Hooton CLOK M 1961 00:31:28 1085
26 Kenneth Daly INT M 1962 00:32:15 1080
27 Hugo Barker FVO M 1961 00:32:24 1079
28 Judy Burge LOC F 1957 00:33:09 1074
29 Stephen Bingham MDOC M 1958 00:33:27 1072
30 Trond Ivar Tømmervold Hamar orienteringskl M 1964 00:33:55
31 Christine Patterson CLYDE F 1959 00:34:07 1068
32 Carol Edwards BL F 1957 00:34:08 1068
33 Martyn Roome SROC M 1952 00:34:38 1065
34 Karen Clark EBOR F 1955 00:34:38 1065
35 Judith Evans HOC F 1955 00:34:54 1063
36 Lindsey Knox RR F 1959 00:35:08 1062
37 Magnus Wide Frölunda OL M 1964 00:35:13
38 Anders Larsson Tolered Utby OL M 1964 00:35:30
39 Mona Bugge Haug OL Vallset/Stange F 1959 00:35:39
40 Trish Coombs MAROC F 1957 00:35:41 1058
41 Lisa Annersand OK Tyr F 1959 00:35:50
42 Dorien James SMOC M 1961 00:36:03 1056
43 Fran Loots TAY F 1959 00:36:46 1051
44 Liz Potterton CLARO F 1956 00:36:48 1051
45 Olli Heikkinen Espoon Suunta M 1964 00:37:17
46 Jean-Marc Tomassi Esprit Raid M 1964 00:37:35
47 John Robertson STAG M 1964 00:37:40 1045
48 Jan P Opedal Melhus M 1964 00:37:43
49 David Marsh SO M 1963 00:38:02 1043
50 Linda Pakuls WIM F 1957 00:38:27 1040
51 Duncan Minty LOK M 1960 00:38:53 1038
52 Ian McIntyre INT M 1963 00:39:07 1036
53 Andy Ellis PFO M 1960 00:39:47 1032
54 Carol House SO F 1956 00:40:03 1030
55 Johs Gjesdal Varegg M 1964 00:40:14
56 Ferruccio Unternäher ASCO Lugano M 1964 00:40:22
57 Mary Rack NATO F 1959 00:41:45 1019
58 Jan Kersel ECKO F 1958 00:41:59 1018
59 Amelia Petrie CLYDE F 1956 00:42:01 1018
60 Christine Jepson SO F 1958 00:42:04 1017
61 Marcia Bradbury SYO F 1957 00:42:09 1017
62 Maggie Roach SLOW F 1957 00:42:10 1017
63 Paul Wright PFO M 1961 00:42:12 1017
64 Graham Farley LOC M 1961 00:42:43 1013
65 Gill Berrow ECKO F 1955 00:42:49 1013
66 Kevin Ross OD M 1963 00:43:14 1010
67 Dale Bennett HAVOC M 1964 00:43:17 1010
68 Todd C. Rae SMOC M 1964 00:43:38 1008
69 Sally Lindsay ESOC F 1956 00:44:21 1003
70 Dawn Williamson DEVON F 1959 00:44:41 1001
71 Keith Jones WAROC M 1961 00:45:22 996
72 Clare Bense BOF F 1958 00:45:33 995
73 Kathy Haynes SLOW F 1957 00:45:47 994
74 Val Johnson DVO F 1959 00:46:13 991
75 Mark Earnshaw LVO M 1964 00:47:30 983
76 Janet Cronk WAOC F 1957 00:47:36 982
77 Stephen Walsh MWOC M 1960 00:47:39 982
78 Brian Martin OLK Argus M 1964 00:47:55
79 Pat Moody DEE F 1957 00:48:15 978
80 Helen Kelsey BOK F 1957 00:50:08 966
81 Sue Woods WAOC F 1957 00:50:11 966
82 Ian Teasdale WCOC M 1960 00:50:20 965
83 Geoffrey Collins LVO M 1963 00:53:22 946
84 Marie Roberts MDOC F 1958 00:54:22 939
85 Jo Foster BOK F 1957 00:56:39 925
86 Jacqueline Embrey DEE F 1958 00:57:25 920
87 Antonio Kocsis ASCO Lugano M 1959 00:58:53
88 Volker Otto KOLV M 1964 00:59:24
89 Ann Savage LVO F 1955 00:59:57 904
90 Tricia Woodward AYROC F 1957 01:00:29 900
91 Barbara Beckett HAVOC F 1955 01:01:03 897
92 Eric van Weers Olifant M 1964 01:02:04
93 Morag McIntyre INT F 1959 01:03:12 883
94 Don Nisbet SMOC M 1962 01:05:18 870
95 Ann Cummings WCOC F 1959 01:05:34 868
96 Gill Sharp SN F 1958 01:05:51 866
97 Valerie Belton CLYDE F 1956 01:06:41 861
98 Hilary Eastley BL F 1955 01:07:04 859
99 Fiona Sellar DVO F 1957 01:08:17 851
100 Stephen Peacock SN M 1951 01:09:05 846
101 Jill Cochrane SROC F 1957 01:10:37 836
102 Ellen Starling NGOC F 1958 01:13:38 817
103 Toria Wimpenny DEVON F 1956 01:15:39 804
104 Karen Ezard SOS F 1957 01:17:36 792
105 Jane Bush SWOC F 1957 01:18:54 783
106 Paul Bloch DEVON M 1960 01:19:00 783
107 Pat Cadogan Cork O M 1964 01:21:42
108 Jane Stew OD F 1957 01:21:44 765
109 Judith Filmore LOC F 1958 01:21:52 765
110 Alex Evans NGOC M 1961 01:42:07 636
- Stella Lewsley BL F 1954 00:26:55
- Tim Hulley SO M 1961 00:30:34
- Ulf Almehed Frölunda OL M 1964 00:31:04
- Maggie Scrugham ESOC F 1958 00:37:49
- Helen Lloyd NOR F 1959 00:45:09
- David Knight Bayside Kangaroos M 1959 00:49:10
- Gill Harrington SYO F 1958 01:06:50
Showing results 1 - 117 of 117