Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 3, 30/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C35 (length: 3.1km, climb: 160m, 16 controls)
Point calculations
1,162.36 + (88.01 x (2,688.59 - T)) / 763.61
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Tim Tett SYO M 1960 00:26:59 1286
2 Nigel Bunn TVOC M 1964 00:29:24 1269
3 Jonathan Musgrave MAROC M 1962 00:30:49 1259
4 Clive Hallett BOK M 1963 00:30:59 1258
5 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:31:00 1258
6 Dan Parker BL M 1962 00:31:05 1257
7 Arne Wilhelm Knudsen GNEIST M 1964 00:31:08
8 Julian Birkinshaw TVOC M 1964 00:31:23 1255
9 David Robertson CLYDE M 1964 00:31:30 1254
10 Quentin Harding CLARO M 1962 00:31:39 1253
11 Jim Trueman MDOC M 1964 00:31:58 1251
12 Michael Billinghurst WCOC M 1960 00:32:27 1248
13 Phil Scarf EPOC M 1963 00:32:34 1247
14 Simon Errington HH M 1963 00:32:38 1247
15 Maths Carlsson Tolered-Utby OL M 1964 00:32:59
16 Robert Lee INT M 1962 00:33:00 1244
17 Robin Orr CLYDE M 1961 00:34:38 1233
18 Pedro Lundquist Linköpings OK M 1964 00:34:42
19 Simon George Big Foot M 1964 00:34:43
20 Roger Thetford TVOC M 1962 00:34:55 1231
21 Matti Sipponen Paimion Rasti M 1964 00:35:33
22 Robin Bryson FERMO M 1962 00:35:39 1226
23 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 00:35:50 1224
24 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:36:12 1222
25 Stephen Keyes SN M 1961 00:36:20 1221
26 Michael Burton LVO M 1961 00:36:26 1220
27 David Leadley OD M 1964 00:36:38 1219
28 Tapio Karras Bay Area O'Club M 1964 00:36:43
29 Ade Chapman MOR M 1963 00:36:54 1217
30 Mike Greenwood GRAMP M 1961 00:37:02 1216
31 David Williams AIRE M 1962 00:37:12 1215
32 Sam Gomersall GRAMP M 1961 00:37:23 1214
33 Mike Johnson SROC M 1960 00:37:32 1213
34 Keith Brown ESOC M 1962 00:37:33 1213
35 Andreas Curiger OLC Kapreolo M 1964 00:37:41
36 Iain Bell DEE M 1963 00:37:45 1211
37 Mike Brett BAOC M 1964 00:38:14 1208
38 Iain Mennie CLYDE M 1961 00:38:39 1205
39 Mike Pedley EPOC M 1960 00:38:48 1204
40 Anders Söderbärg OK Roslagen M 1964 00:39:56
41 Joe Parkinson NGOC M 1962 00:40:29 1192
42 Peter Chapman SO M 1964 00:40:34 1192
43 George Hare NATO M 1964 00:40:38 1191
44 Jim Wood ERYRI M 1960 00:41:05 1188
45 Markus Gründler OLG Pfäffikon M 1964 00:41:13
46 Phil Newall KERNO M 1962 00:41:16 1187
47 Paul Chavasse QO M 1964 00:41:31 1185
48 Klaus Helfrich OLV Steinberg M 1964 00:41:36
49 Gordon Parker SLOW M 1963 00:41:45 1184
50 Adrian Moir SWOC M 1961 00:41:47 1183
51 Ian Hamilton GRAMP M 1960 00:42:11 1181
52 Dave Chaffey DVO M 1963 00:42:21 1179
53 Paul Beckett HAVOC M 1961 00:42:27 1179
54 Stephen Gilmore LVO M 1961 00:42:32 1178
55 Mark Adams HH M 1963 00:43:02 1175
56 Julian Warren NN M 1963 00:43:53 1169
57 Stefan Slutsky HVO M 1964 00:44:05
58 Steve Blount SO M 1960 00:44:21 1166
59 Keith Masson MV M 1960 00:44:32 1164
60 Ian Marshall AIRE M 1962 00:45:07 1160
61 David McCann MDOC M 1963 00:45:08 1160
62 James Cunnane TVOC M 1963 00:45:17 1159
63 Edmund Rooney RR M 1961 00:45:27 1158
64 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 00:45:45 1156
65 Rupert Hornby MOR M 1964 00:46:08 1153
66 Charles Bromley Gardner BAOC M 1960 00:46:28 1151
67 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 00:46:44 1149
68 Andrew Bradley WCOC M 1963 00:46:46 1149
69 Evgueni Chepelin GRAMP M 1964 00:46:51
70 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 00:47:11 1146
71 Andrew Henderson WAOC M 1964 00:47:50 1141
72 Trevor Hindle MDOC M 1964 00:48:25 1137
73 Noel Schorah DEE M 1960 00:49:18 1131
74 Phil Smith AYROC M 1963 00:49:18 1131
75 Ian Hughes WCH M 1963 00:50:29 1123
76 Paul Fox SN M 1962 00:51:17 1118
77 Pete Owens DEE M 1960 00:51:38 1115
78 Graeme Dawson GON M 1964 00:51:51
79 Bruce Barnett Bushflyers M 1964 00:52:19
80 Kelvin Davies BOK M 1961 00:52:40 1108
81 Colin Blackburn NATO M 1961 00:53:05 1105
82 David Vincent DVO M 1961 00:53:16 1104
83 Derick Mercer BKO M 1964 00:54:42 1094
84 Ian Murgatroyd SOLWAY M 1962 00:54:44 1094
85 Martin Skinner WCOC M 1964 00:55:16 1090
86 Santiago Santiago Veloso ADOL M 1964 00:56:20
87 Nadim Ahmed QOC M 1964 00:56:27
88 Greg Best NGOC M 1962 00:56:28 1082
89 Douglas Craig WCH M 1961 00:57:41 1073
90 Magnus Thor OK Linne M 1964 01:00:41
91 Arsac-England Michel Altaïr C.O. M 1964 01:01:00
92 Neil Gostick HH M 1962 01:01:05 1050
93 Antony Schofield MV M 1961 01:01:54 1044
94 Richard Edwards PFO M 1963 01:04:16 1028
95 Nigel Dobson Yalanga M 1964 01:07:35
96 Phil M'Caw HH M 1962 01:08:21 1000
97 Dougie Nisbet NN M 1963 01:08:54 996
98 Andrés Munuera González ADOL M 1964 01:10:46
99 Sean Wolstenholme DEVON M 1963 01:10:56 982
100 Peter Martin MV M 1961 01:11:53 975
101 Simon Hunt Auckland M 1964 01:12:47
102 Lyle Fleming LVO M 1963 01:14:26 958
103 Andrew Ridgway NOC M 1962 01:26:38 873
104 Alexander Campbell MAROC M 1960 01:28:58 857
105 Jamie Wilson ELO M 1960 01:37:27 798
106 Robert Hick WSX M 1960 01:44:16 751
- Steve Dempsey SYO M 1963 00:49:51
Showing results 1 - 107 of 107