Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 4, 01/08/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C24 (length: 5.2km, climb: 205m, 14 controls)
Point calculations
1,024.22 + (82.18 x (3,976.89 - T)) / 771.93
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Andy Hemsted HOC M 1949 00:46:35 1150
2 Vicky Thornton FVO F 1961 00:46:42 1149
3 Hazel Dean FVO F 1963 00:47:15 1146
4 Christine Goulding BL F 1963 00:48:55 1135
5 Wilbert Hollinger LVO M 1948 00:49:19 1133
6 Roy Dawson NATO M 1948 00:50:20 1126
7 Peter Gorvett SYO M 1947 00:50:26 1125
8 Julian Lailey SROC M 1946 00:50:27 1125
9 Cliff Etherden LOC M 1948 00:51:37 1118
10 Tony Thornley AIRE M 1948 00:52:31 1112
11 Simon Brister DVO M 1949 00:52:45 1111
12 Lindsey Bayles LOC F 1961 00:52:52 1110
13 Heather Fellbaum FVO F 1963 00:52:56 1109
14 Alison Cunningham ESOC F 1963 00:53:05 1109
15 Jill Blount SO F 1960 00:53:05 1109
16 David May SLOW M 1946 00:53:16 1107
17 Lesley Gomersall GRAMP F 1962 00:53:36 1105
18 Ginny Hudson NGOC F 1962 00:53:46 1104
19 Pat MacLeod NGOC M 1947 00:53:57 1103
20 Mike Smithard DEE M 1949 00:54:10 1102
21 Åsa Kindlundh Alfta-Ösa OK F 1964 00:54:22
22 Alan Williamson SO M 1949 00:54:51 1097
23 Judith Wood PFO F 1962 00:54:54 1097
24 Michael Bickle WAOC M 1948 00:55:06 1096
25 Ann Haley INT F 1964 00:55:18 1094
26 Tom Lillicrap DEVON M 1947 00:55:24 1094
27 Fiona Hendrie FVO F 1960 00:55:25 1094
28 Peggy Dickison QOC F 1964 00:55:28
29 Johanna Cleary LOC F 1964 00:55:33 1093
30 Ingrid Sandvoll GNEIST F 1964 00:55:42
31 Jackie Scarf EPOC F 1962 00:56:25 1087
32 Jim Prowting TVOC M 1946 00:56:40 1086
33 Andy Tivendale MAROC M 1946 00:56:52 1084
34 Jane Ackland INT F 1964 00:57:02 1083
35 Richard Towler LOC M 1949 00:57:21 1081
36 Eija Sipponen Paimion Rasti F 1964 00:57:29
37 Roger Smith LOC M 1948 00:57:33 1080
38 Heather Cairns LVO F 1964 00:57:37 1080
39 Tony Davies BOF M 1948 00:57:40 1079
40 Dave COUSTICK FVO M 1945 00:57:41 1079
41 Trine Raaen Aker Brygge Orienter F 1964 00:57:53
42 Joyce Marshall AIRE F 1960 00:58:25 1074
43 Silvia Zemp Campana ASCO Lugano F 1964 00:58:55
44 Raymond Wren BL M 1946 00:58:58 1071
45 Brian Jackson SROC M 1946 00:59:00 1071
46 Alastair Lessells ESOC M 1947 00:59:16 1069
47 Helen Errington HH F 1961 00:59:17 1069
48 Louise Longhurst FVO F 1964 00:59:24 1068
49 Ann Nilsson MARKARYDS FK F 1964 00:59:28
50 Robert Philp KFO M 1945 01:00:38 1060
51 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:01:00 1058
52 Norman Hall DEE M 1948 01:01:10 1057
53 Joanna Parr Big Foot F 1964 01:01:16
54 Julia Laverack WAROC F 1962 01:01:44 1053
55 Tricia Alston INT F 1963 01:02:06 1051
56 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:02:15 1050
57 Jill Emmerson OD F 1964 01:02:29 1048
58 John Nuttall SELOC M 1945 01:02:31 1048
59 Max Amsler OLG Zürich M 1949 01:02:32
60 Guy Seaman INVOC M 1949 01:02:48 1046
61 Keith Willdig OD M 1949 01:02:49 1046
62 Adele Newall KERNO F 1961 01:02:51 1046
63 Heather Wood GEN F 1964 01:03:03
64 Mike Wimpenny DEVON M 1948 01:03:46 1040
65 Karen Jones SLOW F 1961 01:04:11 1038
66 Angie Hulley AIRE F 1962 01:05:01 1032
67 Kanji Shikano Gifu OLC M 1949 01:05:07
68 Geoffrey Hensman FVO M 1948 01:05:13 1031
69 Georgy McSwan OLA TSV Deggendorf M 1949 01:05:22
70 Roger Scrutton ESOC M 1947 01:06:01 1026
71 Louise Dunn LOC F 1960 01:06:10 1025
72 Gill Adams AIRE F 1961 01:07:03 1019
73 Hugh Moore Red Roos M 1949 01:07:05
74 Chris Shaw HAVOC M 1949 01:07:09 1019
75 Janet Adams SYO F 1963 01:07:22 1017
76 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:07:25 1017
77 Andrew Middleton DVO M 1948 01:07:29 1017
78 Peter Ross MDOC M 1947 01:07:33 1016
79 Simo Mannervesi Rasti-Lukko M 1949 01:07:33
80 Lindsey King AIRE F 1962 01:07:38 1016
81 Dave Neild LOC M 1947 01:07:47 1015
82 Paul Taylor CLOK M 1948 01:07:51 1014
83 Gill Lock SBOC F 1963 01:08:32 1010
84 Garry Parmenter HAVOC M 1946 01:08:46 1008
85 John Harrison BADO M 1947 01:08:48 1008
86 Chris Rostron MDOC M 1947 01:08:56 1007
87 Ali White KERNO F 1964 01:08:58 1007
88 Julie Murphy LVO F 1963 01:09:20 1005
89 Penny Marsh SO F 1963 01:09:31 1004
90 David Palmer BOK M 1946 01:10:09 1000
91 John Marriott LEI M 1948 01:10:12 999
92 Sue Russell DVO F 1962 01:10:18 999
93 Debby Warren NN F 1963 01:10:59 994
94 Anne Loever Stord Orientering F 1964 01:11:21
95 Eric Wainwright RED ROOS M 1949 01:11:22
96 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 01:11:33 991
97 Derry Kelleher NOR M 1949 01:11:38 990
98 Robert Brandon OD M 1949 01:11:56 988
99 Helen Rollins CCR Roma F 1964 01:11:59
100 Helen Hardie STAG F 1963 01:12:11 987
101 Tom Mills NGOC M 1946 01:12:42 983
102 Iveta Pijakova Sokol Pezinok F 1964 01:13:41
103 Philip Gristwood MV M 1949 01:13:53 976
104 Colin Drury SYO M 1947 01:14:12 974
105 Helen Pedley EPOC F 1962 01:14:25 972
106 Robert Griffiths MWOC M 1946 01:14:32 972
107 Vanessa Smith Kulgun 225 (KOW) F 1964 01:15:04
108 Karen Quickfall SROC F 1963 01:15:15 967
109 Trevor Roberts MDOC M 1947 01:15:36 965
110 Arsac-England Sally Altaïr C.O. F 1964 01:15:47
111 Britt Karlsen Askøy O-lag F 1964 01:15:48
112 Howard Thomas BOK M 1945 01:16:44 957
113 Alison Smith TVOC F 1964 01:17:07 955
114 Caz Dudley MAROC F 1962 01:17:10 955
115 Catrina Forbes Marlborough F 1964 01:17:16
116 Helen Livesey LOC F 1964 01:17:24 953
117 Nicola Hart DVO F 1962 01:18:09 948
118 Chris Bosley LEI M 1947 01:19:47 938
119 Carolyn Dent BOK F 1962 01:23:43 913
120 Chris Kirkham MDOC M 1947 01:23:47 912
121 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:24:33 908
122 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:25:12 903
123 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:26:15 897
124 Eric Brown HOC M 1948 01:26:40 894
125 Dave Andrews NGOC M 1947 01:27:25 889
126 David Arnot COBOC M 1947 01:27:59 886
127 Kim Liggett NGOC F 1962 01:28:58 879
128 Tony Wagg MDOC M 1945 01:29:03 879
129 Diana Bridger ORIENTACTION F 1964 01:30:33
130 Robert Findlay ESOC M 1948 01:31:04 866
131 David Ellison KFO M 1945 01:35:51 835
132 Jacky Dakin SYO F 1961 01:36:06 834
133 Veronica Vargas INVOC F 1962 01:41:29 799
134 Gwen Tanner BOK F 1960 01:42:49 791
135 Nina Lokoen Knudsen GNEIST F 1964 01:43:18
136 Anne Tynegate BADO F 1961 01:49:30 748
137 Heather Walton SLOW F 1962 01:51:26 736
138 Judy Leslie F 1964 01:55:26
- Chris Burden AIRE M 1948 01:24:13
- Susan Allard DVO F 1963 01:57:07
Showing results 1 - 140 of 140