Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 5, 02/08/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C24 (length: 4.5km, climb: 160m, 13 controls)
Point calculations
1,033.50 + (75.13 x (5,204.38 - T)) / 1,269.88
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Hazel Dean FVO F 1963 00:54:52 1147
2 Andy Hemsted HOC M 1949 00:58:29 1134
3 Christine Goulding BL F 1963 01:00:55 1125
4 Tony Thornley AIRE M 1948 01:01:09 1124
5 Eija Sipponen Paimion Rasti F 1964 01:01:31
6 Wilbert Hollinger LVO M 1948 01:02:50 1118
7 Mike Wimpenny DEVON M 1948 01:02:54 1118
8 Andy Tivendale MAROC M 1946 01:03:12 1117
9 Peter Gorvett SYO M 1947 01:03:17 1117
10 Julian Lailey SROC M 1946 01:03:42 1115
11 Lindsey Bayles LOC F 1961 01:04:28 1113
12 Jim Prowting TVOC M 1946 01:04:53 1111
13 Julia Laverack WAROC F 1962 01:05:08 1110
14 Dave Coustick FVO M 1945 01:05:26 1109
15 Johanna Cleary LOC F 1964 01:06:35 1105
16 Alan Williamson SO M 1949 01:06:53 1104
17 Vicky Thornton FVO F 1961 01:07:11 1103
18 Ann Haley INT F 1964 01:07:27 1102
19 Cliff Etherden LOC M 1948 01:07:51 1101
20 David Palmer BOK M 1946 01:08:15 1099
21 Gabi Shanahan BAOC F 1961 01:08:21 1099
22 Lesley Gomersall GRAMP F 1962 01:08:25 1099
23 Judith Wood PFO F 1962 01:09:08 1096
24 Mike Smithard DEE M 1949 01:09:25 1095
25 Tony Davies BOF M 1948 01:09:37 1094
26 David May SLOW M 1946 01:09:47 1094
27 Åsa Kindlundh Alfta-Ösa OK F 1964 01:09:51
28 Ann Nilsson MARKARYDS FK F 1964 01:10:45
29 Peggy Dickison QOC F 1964 01:10:47
30 Tom Lillicrap DEVON M 1947 01:10:49 1090
31 Alison Cunningham ESOC F 1963 01:10:58 1089
32 Susan Skinner WCOC F 1964 01:11:00 1089
33 Richard Towler LOC M 1949 01:11:15 1088
34 Roger Smith LOC M 1948 01:12:53 1083
35 Karen Quickfall SROC F 1963 01:13:01 1082
36 Max Amsler OLG Zürich M 1949 01:13:40
37 Carolyn McLeod GRAMP F 1964 01:14:05 1078
38 Trine Raaen Aker Brygge Orienter F 1964 01:14:30
39 Jackie Scarf EPOC F 1962 01:14:36 1077
40 Lindsey King AIRE F 1962 01:15:07 1075
41 Simo Mannervesi Rasti-Lukko M 1949 01:15:23
42 Raymond Wren BL M 1946 01:15:50 1072
43 Brian Jackson SROC M 1946 01:16:01 1072
44 Jill Emmerson OD F 1964 01:16:33 1070
45 John Harrison BADO M 1947 01:16:58 1068
46 Ingrid Sandvoll GNEIST F 1964 01:17:54
47 Joyce Marshall AIRE F 1960 01:18:15 1064
48 Janet Adams SYO F 1963 01:18:51 1062
49 Robert Brandon OD M 1949 01:19:01 1061
50 Paul Taylor CLOK M 1948 01:19:02 1061
51 Iveta Pijakova Sokol Pezinok F 1964 01:19:24
52 Peter Ross MDOC M 1947 01:19:40 1059
53 Geoffrey Hensman FVO M 1948 01:20:01 1057
54 Tricia Alston INT F 1963 01:20:09 1057
55 Howard Thomas BOK M 1945 01:20:20 1056
56 Chris Rostron MDOC M 1947 01:20:29 1056
57 Heather Cairns LVO F 1964 01:21:15 1053
58 Helen Errington HH F 1961 01:21:50 1051
59 Colin Best SYO M 1947 01:22:07 1050
60 Simon Brister DVO M 1949 01:22:19 1049
61 Andrew Middleton DVO M 1948 01:22:27 1049
62 Jill Blount SO F 1960 01:22:53 1047
63 Janet Walton INVOC F 1964 01:23:24 1045
64 Alistair Stewart Auckland OC M 1949 01:24:00
65 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:24:06 1043
66 Norman Hall DEE M 1948 01:24:09 1043
67 Pat MacLeod NGOC M 1947 01:24:22 1042
68 Caz Dudley MAROC F 1962 01:26:31 1034
69 Louise Longhurst FVO F 1964 01:26:41 1034
70 Vanessa Smith Kulgun 225 (KOW) F 1964 01:26:49
71 Philip Gristwood MV M 1949 01:26:57 1033
72 Tom Mills NGOC M 1946 01:27:32 1031
73 Dave Neild LOC M 1947 01:28:19 1028
74 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:28:36 1027
75 Heather Fellbaum FVO F 1963 01:28:41 1027
76 Silvia Zemp Campana ASCO Lugano F 1964 01:28:49
77 Keith Willdig OD M 1949 01:28:50 1026
78 Chris Bosley LEI M 1947 01:30:13 1021
79 Garry Parmenter HAVOC M 1946 01:30:49 1019
80 Michael Bickle WAOC M 1948 01:31:07 1018
81 Guy Seaman INVOC M 1949 01:31:13 1018
82 Helen Livesey LOC F 1964 01:31:35 1016
83 Louise Dunn LOC F 1960 01:32:16 1014
84 Colin Drury SYO M 1947 01:32:37 1013
85 Penny Marsh SO F 1963 01:32:40 1012
86 Alastair Lessells ESOC M 1947 01:33:05 1011
87 John Marriott LEI M 1948 01:33:19 1010
88 Gilly Kirkwood INVOC F 1962 01:33:29 1010
89 Britt Karlsen Askøy O-lag F 1964 01:33:56
90 Heather Wood GEN F 1964 01:34:48
91 Georgy McSwan OLA TSV Deggendorf M 1949 01:36:59
92 Debby Warren NN F 1963 01:37:19 996
93 Angie Hulley AIRE F 1962 01:37:33 995
94 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:38:28 992
95 Eric Wainwright RED ROOS M 1949 01:39:41
96 Ali White KERNO F 1964 01:40:55 983
97 Gill Adams AIRE F 1961 01:42:07 979
98 John Nuttall SELOC M 1945 01:42:23 978
99 Robert Philp KFO M 1945 01:42:29 978
100 Sue Russell DVO F 1962 01:44:09 972
101 Godfrey Beddard ELO M 1948 01:44:52 969
102 Joanna Parr Big Foot F 1964 01:46:08
103 Helen Hardie STAG F 1963 01:48:19 957
104 Alison Smith TVOC F 1964 01:48:36 956
105 Hugh Moore Red Roos M 1949 01:48:41
106 Gwen Tanner BOK F 1960 01:50:12 950
107 Catrina Forbes Marlborough F 1964 01:52:13
108 Robert Griffiths MWOC M 1946 01:53:51 937
109 Julie Murphy LVO F 1963 01:58:07 922
110 Diana Bridger ORIENTACTION F 1964 01:58:39
111 Jacky Dakin SYO F 1961 01:58:47 920
112 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:59:23 918
113 Ginny Hudson NGOC F 1962 01:59:56 916
114 Tony Wagg MDOC M 1945 02:00:56 912
115 Hazel Hindle MDOC F 1963 02:01:12 911
116 Anne Tynegate BADO F 1961 02:03:19 904
117 Nicola Hart DVO F 1962 02:07:40 888
118 Derry Kelleher NOR M 1949 02:15:18 861
119 Heather Walton SLOW F 1962 02:17:34 853
120 Carolyn Dent BOK F 1962 02:17:59 852
121 Chris Kirkham MDOC M 1947 02:19:35 846
122 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 02:27:25 818
123 Dave Andrews NGOC M 1947 02:29:09 812
124 Judy Leslie F 1964 02:32:34
125 Eric Brown HOC M 1948 02:34:13 794
126 Nina Lokoen Knudsen GNEIST F 1964 02:35:58
- Roger Scrutton ESOC M 1947 01:06:34
- Roy Dawson NATO M 1948 01:18:11
- Anne Loever Stord Orientering F 1964 01:19:04
- Helen Pedley EPOC F 1962 01:31:23
- David Arnot COBOC M 1947 01:41:32
- Karen Jones SLOW F 1961 01:42:53
- Adele Newall KERNO F 1961 01:52:03
- Chris Shaw HAVOC M 1949 01:52:57
- Helen Rollins CCR Roma F 1964 01:53:19
- Kanji Shikano Gifu OLC M 1949 02:02:02
- Arsac-England Sally Altaïr C.O. F 1964 02:17:47
Showing results 1 - 137 of 137