Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 6 (UKOL), 03/08/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C30 (M60,W40) (length: 3.1km, climb: 95m, 13 controls)
Point calculations
1,117.47 + (75.85 x (2,534.99 - T)) / 727.22
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85,W80) | UKOL C7 (M80,W75) | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M18,M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Keith Tonkin BL M 1958 00:23:53 1232
2 Stefan Carlsson Alfta-Ösa OK M 1959 00:24:55
3 Richard Zeiner-Gundersen Aker Brygge Orienter M 1959 00:25:00
4 Thomas Ericson Alfta-Ösa OK M 1959 00:25:16
5 Martin Dean FVO M 1957 00:26:44 1215
6 Ian Ditchfield MV M 1956 00:27:15 1211
7 Duncan Francis BASOC M 1959 00:27:47 1208
8 John Embrey DEE M 1958 00:27:59 1207
9 Andrew Stott NGOC M 1959 00:28:10 1206
10 Mark Saunders BOK M 1959 00:28:17 1205
11 Barry Elkington OD M 1956 00:28:25 1204
12 Toni O'Donovan LEI F 1978 00:28:32 1203
13 Robert Daly GRAMP M 1957 00:29:22 1198
14 Sarah Rollins SN F 1976 00:29:28 1197
15 Graham McIntyre INT M 1958 00:30:27 1191
16 Paul Bradbury SYO M 1957 00:30:59 1188
17 Alex Finch SROC M 1959 00:31:33 1184
18 Peter Jones AIRE M 1956 00:31:42 1183
19 Mick Lucking NOC M 1957 00:31:51 1183
20 Pedro Mayol MURCIA-O M 1959 00:32:04
21 Callum Scott BASOC M 1956 00:33:32 1172
22 Birgit Konrad-Frey OL KUFSTEIN F 1979 00:33:37
23 Peter Haynes WAOC M 1958 00:33:49 1170
24 Nick Hale MAROC M 1958 00:33:50 1170
25 Mark Holliday FVO M 1956 00:34:09 1168
26 Helen Marsden HH F 1976 00:34:12 1168
27 Douglas McKeith INVOC M 1956 00:34:15 1168
28 Donald Petrie CLYDE M 1957 00:34:16 1167
29 Steve Bailey SN M 1959 00:34:21 1167
30 Jenny Johnson SYO F 1978 00:34:46 1164
31 Keith Roberts MAROC M 1959 00:34:52 1164
32 Christopher Kelsey BOK M 1957 00:35:04 1162
33 Andrew Evans DFOK M 1955 00:35:35 1159
34 Charles Daniel BOK M 1956 00:35:52 1157
35 Sabine Marques BROS F 1979 00:35:53
36 Adrian Taylor DEVON M 1955 00:36:02 1156
37 Simon Filmore LOC M 1956 00:36:05 1156
38 Richard Tiley LOC M 1958 00:36:41 1152
39 Dave Bales POTOC M 1955 00:37:24 1148
40 Crawford Lindsay ESOC M 1955 00:37:40 1146
41 Abel Hegedus BEAC M 1959 00:38:00
42 Pete Younger ELO M 1955 00:38:57 1138
43 Huw Lewis DEE M 1959 00:39:26 1135
44 Andy Lewsley BL M 1955 00:39:56 1132
45 Rudolf Hochwarter HSV Pinkafeld M 1959 00:40:10
46 Alastair Mackenzie CLOK M 1958 00:40:24 1129
47 Mike Capper WAOC M 1955 00:40:27 1129
48 Werner Kraemer Post SV Dresden M 1959 00:40:32
49 Jaroslav Pijak Sokol Pezinok M 1959 00:40:38
50 David Roach SLOW M 1956 00:40:41 1127
51 Graham Capper LOC M 1958 00:40:45 1127
52 Mike Frizzell BADO M 1958 00:41:03 1125
53 Russell Blatchford IKO M 1959 00:41:42
54 Robert Graieg LOST M 1959 00:42:56
55 Alan Wallis SN M 1956 00:43:08 1112
56 Catherine Isherwood FVO F 1976 00:43:11 1112
57 Heather Findlay SLOW F 1978 00:43:36 1109
58 Andrew Clough WRE M 1957 00:43:54 1107
59 Andy Emmerson OD M 1956 00:43:59 1107
60 Christopher Wright CLOK M 1958 00:44:24 1104
61 Kevin Parkes HH M 1958 00:44:25 1104
62 Steve Williams NGOC M 1955 00:44:35 1103
63 Brent Hill AIRE M 1958 00:44:41 1102
64 Andrew Quickfall SROC M 1957 00:45:39 1096
65 Selwyn Wright LOC M 1955 00:45:57 1094
66 Christine Farr SWOC F 1975 00:46:07 1093
67 Mike Snell OD M 1956 00:46:17 1092
68 Peter Woods WAOC M 1957 00:46:24 1091
69 Graham Johnson DVO M 1955 00:46:40 1090
70 Clive Tant SOS M 1955 00:46:53 1088
71 Jonathan Gilbert NOR M 1959 00:48:11 1080
72 John Hurley DVO M 1955 00:50:20 1067
73 Gordon Stephens LVO M 1958 00:51:03 1062
74 Diane Mitson POTOC F 1975 00:51:53 1057
75 Peter Foster BOK M 1957 00:52:51 1051
76 Elanor McNamara AYROC F 1975 00:53:29 1047
77 Graham Pring KERNO M 1955 00:54:07 1043
78 Ros Jennings F 1979 00:55:32
79 Jennifer Atkinson ELO F 1979 00:56:30 1028
80 Mark Kassyk ESOC M 1957 00:56:30 1028
81 Nigel Hulley AIRE M 1959 00:56:38 1027
82 Peter Carter AIRE M 1957 00:56:46 1027
83 Sandy Burgon BOK M 1956 00:57:43 1021
84 Digby Mercer WOW M 1959 00:57:47
85 Kevin Bush SWOC M 1958 01:01:45 995
86 James Morrison ESOC M 1955 01:02:13 993
87 Paul Williams LOC M 1955 01:06:29 966
88 James Purves RR M 1957 01:12:15 930
89 Jenny Hammond FVO F 1975 01:13:24 923
90 Karen Fraser MOR F 1976 01:15:04 912
91 Colin Swallow SN M 1957 01:16:20 904
92 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:16:32 903
93 Nigel Bush MV M 1955 01:26:27 841
- Robert King AIRE M 1959 00:45:24
- Colin West SOS M 1955 00:47:06
Showing results 1 - 95 of 95