Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 6 (UKOL), 03/08/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C35 (M55) (length: 3.6km, climb: 95m, 16 controls)
Point calculations
1,160.51 + (84.25 x (2,349.81 - T)) / 635.54
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85,W80) | UKOL C7 (M80,W75) | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (M60,W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C34 (M16) | UKOL C36 (M18,M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Clive Hallett BOK M 1963 00:23:45 1283
2 Tim Tett SYO M 1960 00:24:02 1281
3 Martin Bagness WAROC M 1960 00:24:06 1280
4 Quentin Harding CLARO M 1962 00:24:12 1280
5 Nigel Bunn TVOC M 1964 00:25:14 1271
6 Jonathan Musgrave MAROC M 1962 00:25:59 1265
7 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:27:17 1255
8 Michael Billinghurst WCOC M 1960 00:27:41 1252
9 Roger Thetford TVOC M 1962 00:27:55 1250
10 Simon Errington HH M 1963 00:27:58 1250
11 Arne Wilhelm Knudsen GNEIST M 1964 00:28:06
12 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:28:11 1248
13 Robert Lee INT M 1962 00:28:35 1245
14 Keith Masson MV M 1960 00:28:43 1244
15 Pedro Lundquist Linköpings OK M 1964 00:28:48
16 Jim Trueman MDOC M 1964 00:28:59 1241
17 Mike Johnson SROC M 1960 00:29:13 1240
18 Dan Parker BL M 1962 00:29:20 1239
19 Phil Scarf EPOC M 1963 00:29:40 1236
20 Matti Sipponen Paimion Rasti M 1964 00:30:26
21 David Robertson CLYDE M 1964 00:30:58 1226
22 Michael Burton LVO M 1961 00:31:35 1221
23 Maths Carlsson Tolered-Utby OL M 1964 00:31:36
24 Iain Bell DEE M 1963 00:31:56 1218
25 Phil Newall KERNO M 1962 00:31:57 1218
26 Simon George Big Foot M 1964 00:32:17
27 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 00:32:49 1211
28 Mark Adams HH M 1963 00:32:58 1210
29 Charles Bromley Gardner BAOC M 1960 00:33:08 1208
30 Iain Mennie CLYDE M 1961 00:33:13 1208
31 Iain Shepherd INVOC M 1963 00:33:13 1208
32 Mike Pedley EPOC M 1960 00:33:30 1206
33 Sam Gomersall GRAMP M 1961 00:33:40 1204
34 Stephen Gilmore LVO M 1961 00:33:57 1202
35 Duncan Innes SWOC M 1962 00:34:00 1202
36 George Hare NATO M 1964 00:34:21 1199
37 Paul Fox SN M 1962 00:34:53 1195
38 Peter Chapman SO M 1964 00:35:05 1193
39 Steve Dempsey SYO M 1963 00:35:12 1192
40 Robin Bryson FERMO M 1962 00:35:29 1190
41 David McCann MDOC M 1963 00:36:07 1185
42 Ian Hamilton GRAMP M 1960 00:36:23 1183
43 Ade Chapman MOR M 1963 00:36:48 1179
44 Masazumi Tada M 1964 00:36:51
45 Derick Mercer BKO M 1964 00:37:31 1174
46 Andrew Henderson WAOC M 1964 00:37:43 1172
47 Graeme Dawson GON M 1964 00:38:33
48 Steve Blount SO M 1960 00:38:52 1163
49 Tapio Karras Bay Area O'Club M 1964 00:39:08
50 Stefan Slutsky HVO M 1964 00:39:19
51 Lyle Fleming LVO M 1963 00:39:53 1155
52 Dave Chaffey DVO M 1963 00:39:57 1154
53 Paul Beckett HAVOC M 1961 00:40:08 1153
54 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 00:40:10 1153
55 Nadim Ahmed QOC M 1964 00:40:18
56 Neil Gostick HH M 1962 00:40:28 1150
57 Joe Parkinson NGOC M 1962 00:40:28 1150
58 Adrian Moir SWOC M 1961 00:40:31 1150
59 Mark Simmonds LOC M 1963 00:40:36 1149
60 Markus Gründler OLG Pfäffikon M 1964 00:40:39
61 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 00:40:54 1147
62 Chris Low MAROC M 1960 00:40:56 1146
63 Andrew Bradley WCOC M 1963 00:40:57 1146
64 Phil Smith AYROC M 1963 00:41:17 1144
65 Kelvin Davies BOK M 1961 00:41:50 1139
66 Robert Hick WSX M 1960 00:42:01 1138
67 Magnus Thor OK Linne M 1964 00:42:08
68 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 00:42:11 1136
69 Santiago Santiago Veloso ADOL M 1964 00:42:21
70 Trevor Hindle MDOC M 1964 00:42:44 1132
71 Ian Hughes WCH M 1963 00:43:13 1128
72 Iain McLeod GRAMP M 1960 00:44:18 1120
73 Julian Warren NN M 1963 00:44:31 1118
74 Paul Chavasse QO M 1964 00:44:46 1116
75 Greg Best NGOC M 1962 00:46:09 1105
76 Jim Wood ERYRI M 1960 00:46:17 1104
77 Ian Marshall AIRE M 1962 00:48:25 1087
78 Colin Blackburn INT M 1961 00:48:44 1084
79 Phil M'Caw HH M 1962 00:49:57 1075
80 Peter Martin MV M 1961 00:50:21 1072
81 Andrew Ridgway NOC M 1962 00:50:42 1069
82 Andy Ellis PFO M 1960 00:50:49 1068
83 Arsac-England Michel Altaïr C.O. M 1964 00:50:50
84 Antony Schofield MV M 1961 00:51:13 1065
85 Dougie Nisbet NN M 1963 00:53:00 1050
86 Simon Hunt Auckland M 1964 00:54:18
87 Dennis Mcdonald GRAMP M 1964 00:54:52 1036
88 Noel Schorah DEE M 1960 00:55:49 1028
89 Richard Edwards PFO M 1963 00:56:13 1025
90 Edmund Rooney RR M 1961 00:57:13 1017
91 Alexander Campbell MAROC M 1960 00:59:11 1001
92 Andrés Munuera González ADOL M 1964 01:00:45
93 Nigel Dobson Yalanga M 1964 01:01:10
94 Douglas Craig WCH M 1961 01:02:28 975
95 Keith Brown ESOC M 1962 01:03:03 971
96 Klaus Helfrich OLV Steinberg M 1964 01:04:26
97 David Robertson ESOC M 1962 01:07:13 937
98 Sean Wolstenholme DEVON M 1963 01:07:40 934
99 Jamie Wilson ELO M 1960 01:08:22 928
100 Ian Murgatroyd SOLWAY M 1962 01:10:41 910
- Andreas Curiger OLC Kapreolo M 1964 00:32:52
- David Leadley OD M 1964 00:41:33
- Rupert Hornby MOR M 1964 00:47:18
Showing results 1 - 103 of 103