Results

Achievements at
orienteering events

HH Ace of Herts SE League Event, 24/02/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.herts-orienteering.club/hh_results/ashridge-feb-24th-2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Brown (length: 9.4km, climb: 115m, 23 controls)
Point calculations
1,135.11 + (82.13 x (5,039.33 - T)) / 818.41
Other courses: Black | Brown | Blue | Short Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Tim Must TVOC M 1968 01:04:07 1255
2 Neil Crickmore SO M 1962 01:04:13 1254
3 Richard Parkin DVO M 1968 01:04:24 1253
4 Richard Collyer GO M 1974 01:06:14 1242
5 Roger Thetford TVOC M 1962 01:08:07 1231
6 Chris Hooker SO M 1961 01:08:18 1230
7 David Pickup SAX M 1970 01:08:23 1229
8 Adam Bradbury HH M 1992 01:10:59 1213
9 Thomas Jarvis RAFO M 1999 01:12:22 1205
10 Nick Green GO M 1962 01:12:33 1204
11 angel georgiev SLOW M 1988 01:12:36 1204
12 Laurence Townley SN M 1971 01:13:13 1200
13 Barry Jones SO M 1967 01:14:18 1193
14 Paul Wareen JOK M 1969 01:14:49
15 Gary Walford TVOC M 1965 01:15:11 1188
16 Lucy Carrington SO F 1986 01:15:34 1186
17 Paul Fox SN M 1962 01:15:55 1184
18 Josh M'Caw HH M 2001 01:19:14 1164
19 Zlatko Peev SLOW M 1970 01:19:34 1162
20 Robin Bishop TVOC M 1967 01:20:39 1155
21 David Dixon HH M 1972 01:21:27 1150
22 Jonathan Gilbert NOR M 1959 01:21:28 1150
23 Jacob Sharpe HH M 1974 01:21:28 1150
24 Robert Bambrook OD M 1973 01:23:10 1140
25 Jon Chandler LOK M 1967 01:23:23 1139
26 Andrew Henderson WAOC M 1964 01:23:43 1137
27 Rob Woods RAFO M 1969 01:24:17 1133
28 Callum Turner SOS M 2000 01:25:03 1129
29 Laura Parkes HH F 1992 01:25:55 1124
30 Agnese Baronina OUOC W 1998 01:25:57
31 Chris Poole TVOC M 1961 01:30:41 1095
32 Mike Bennett HH M 1953 01:31:45 1088
33 Ross Arnold SLOW M 1974 01:32:25 1084
34 Paul Mace HH M 1961 01:32:39 1083
35 Nikolay Kolev SLOW M 1965 01:32:52 1082
36 Aini Vuorinen TVOC F 1989 01:33:55 1075
37 Kevin Parkes HH M 1958 01:34:13 1074
38 John Clarke SUFFOC M 1968 01:35:38 1065
39 Sam Hague WAOC M 2001 01:40:11
40 Ben Bardsley HH M 1972 01:41:23 1030
41 Clive Tant SOS M 1955 01:41:32 1029
42 Sascha Noar HH M 1970 01:42:12 1025
43 James Blake HH M 1974 01:43:44 1016
44 Tony Grover HH M 1966 01:44:46 1010
45 Nikolay Yanev SLOW M 1973 01:46:20 1001
46 Jeremy Hill TVOC M 1954 01:52:11 965
47 Tony Harden HH M 1963 01:52:35 963
48 Johanna Michl OVOC W 1998 01:54:19
49 David Heale HH M 1967 01:55:22 946
50 Giles Leather IND M 1974 02:27:51
51 Angel Iliev IND M 1974 02:38:27
- Robert Campbell LOC M 1966 00:43:33
- Angus Lund SLOW M 1972 01:11:13
Showing results 1 - 53 of 53