Results

Achievements at
orienteering events

HH Ace of Herts SE League Event, 24/02/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.herts-orienteering.club/hh_results/ashridge-feb-24th-2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Blue (length: 6.2km, climb: 60m, 12 controls)
Point calculations
1,001.88 + (75.50 x (3,839.87 - T)) / 593.39
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Martin Wilson BKO M 1947 00:46:41 1134
2 Sheralee Bailey DFOK F 1970 00:47:44 1126
3 Peter Martin SAX M 1949 00:47:54 1125
4 Mark Glaisher SAX M 1951 00:51:02 1101
5 Don McKerrow SLOW M 1952 00:51:31 1097
6 Martin Ricketts TVOC M 1948 00:52:39 1089
7 Julia Jarvis SO F 1968 00:52:39 1089
8 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 00:53:37 1081
9 Eddie Whittle BKO M 1969 00:54:31 1074
10 Jill Blount SO F 1960 00:55:14 1069
11 Mick Smith HH M 1948 00:55:27 1067
12 Sarah Howes SAX F 1959 00:55:33 1066
13 Vesela CHOKOEVA SLOW F 1973 00:55:53 1064
14 Hugh Hurley IND M 1998 00:56:36
15 Lucy Paton SN F 1961 00:57:33 1051
16 Dave Marr OD M 1951 00:58:00 1048
17 Ffion Jones SO F 2002 00:58:25 1044
18 Camilla Darwin WAOC F 1969 00:58:30 1044
19 Andrew Cummings HH M 1952 00:58:31 1044
20 Duncan Minty LOK M 1960 00:58:39 1043
21 Chris Shaw HAVOC M 1949 00:58:45 1042
22 Helen Errington HH F 1961 00:59:26 1037
23 Rosie Wych QO F 1955 01:00:37 1028
24 Hedley Calderbank HH M 1951 01:00:39 1027
25 Katie Clarke SN F 1971 01:00:43 1027
26 Ali Kempson TVOC F 1965 01:01:03 1024
27 Maire Convery HH F 1967 01:01:03 1024
28 David Tookey HH M 1953 01:01:04 1024
29 Roman Kotecky OD M 1949 01:01:36 1020
30 Jill Emmerson OD F 1964 01:01:59 1017
31 Geoff Goodwin DFOK M 1951 01:02:12 1016
32 Colin Webster HH M 1950 01:02:51 1011
33 Philip Halford SUFFOC M 1954 01:02:57 1010
34 Christine Jepson SO F 1958 01:04:13 1000
35 Rory Percival HH M 1964 01:04:49 996
36 Angela Darley GO F 1973 01:05:38 989
37 Gillian Hanson SMOC F 1967 01:05:48 988
38 Linda Pakuls WIM F 1957 01:06:31 983
39 Mark Thompson TVOC M 1955 01:06:44 981
40 Adam Leaf HH M 1962 01:07:13 977
41 David Kingdon SAX M 1951 01:07:18 977
42 Penny Marsh SO F 1963 01:07:22 976
43 Paul Langston HH M 1953 01:07:31 975
44 Boryana Peeva SLOW F 1969 01:07:35 975
45 Gillian Bowers HH F 1971 01:07:55 972
46 John Duffield HH M 1947 01:08:05 971
47 Mark Salmon SMOC M 1969 01:08:11 970
48 Anna Fowler OUOC F 1999 01:08:18 969
49 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 01:09:00 964
50 Stephen Peacock SN M 1951 01:09:48 958
51 Susan Crickmore SO F 1962 01:10:30 952
52 Gillian Edgar HAVOC F 1966 01:11:28 945
53 Alan Bowers HH M 1970 01:11:46 943
54 Emese Svab HH F 1974 01:12:18 939
55 Dawn Figg HH F 1969 01:12:39 936
56 Mike Shires TVOC M 1974 01:13:59 926
57 Clive Hillier LOK M 1964 01:15:46 912
58 Colin Jackson HAVOC M 1959 01:17:12 901
59 Mike Elliot MV M 1951 01:18:57 888
60 Charles Taylor-Keane SMOC M 1955 01:21:49 866
61 Gaby Roch SAX F 1971 01:24:17 847
62 Catherine Galvin LOK F 1962 01:27:40 821
63 Helen Hague WAOC F 1969 01:28:45 813
64 Nik Windle TVOC M 1962 01:39:36 730
65 Emily Grover HH F 2002 01:57:30 593
- Jo Hurley IND W 1998 00:58:25
Showing results 1 - 66 of 66