Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 2, 30/07/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

3 (length: 6.5km, climb: 325m, 14 controls)
Point calculations
1,155.48 + (76.63 x (4,283.54 - T)) / 947.81
Other courses: 1 | 2 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Quentin Harding CLARO M 1962 00:44:02 1288
2 Fiona Bunn TVOC F 1999 00:45:33 1281
3 Claire Ward INT F 1977 00:45:36 1281
4 Clive Hallett BOK M 1963 00:50:51 1255
5 Laura Goy SYO F 1983 00:51:42 1251
6 Axel Wassenius UDDOK M 1963 00:52:00
7 Mark Seddon SELOC M 1962 00:52:19 1248
8 Keith Masson MV M 1960 00:52:50 1246
9 Ian Prosser ABOMINABLE O-MEN M 1963 00:52:50
10 Michele Dawson Garingal W 1997 00:53:54
11 Stig Magnar Løvås SPK Freidig M 1963 00:54:07
12 Martin Sacher Kilroy M 1963 00:54:28
13 Mike Johnson SROC M 1960 00:55:13 1234
14 Sarah Rollins SN F 1976 00:55:20 1233
15 Michael Burton LVO M 1961 00:55:24 1233
16 Kristina Maseviciute Dainava W 1983 00:55:46
17 Dan Parker BL M 1962 00:56:03 1230
18 Nicholas Evans WCOC M 1960 00:56:36 1227
19 Chris Hooker SO M 1961 00:57:15 1224
20 Robert Smith LOC M 1963 00:58:06 1220
21 Mark Adams HH M 1963 00:58:06 1220
22 Alois Achermann OLK Piz Hasi M 1963 00:58:29
23 Karen Parker BL F 1963 00:58:51 1216
24 Rozy Shepherd INVOC F 1994 01:00:14 1210
25 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 01:00:19 1209
26 Lizzie Browne LOC F 1986 01:00:25 1209
27 Anthony Cox COLE M 1963 01:00:28
28 Jon Hateley DEE M 1963 01:00:53 1206
29 Agnese Dzerve Kapa OK W 1978 01:01:10
30 Kitty Bray SN F 1989 01:01:37 1203
31 Jeff Goodwin WCOC M 1963 01:01:38 1203
32 Mariell Arntzen Gneist W 1997 01:01:46
33 Anya Crocker SOC F 1985 01:02:19 1199
34 Phil Newall KERNO M 1962 01:02:22 1199
35 Milan Beles ASUB Orientation M 1963 01:02:28
36 Sarah-Jane Barrable SLOW F 1984 01:02:42 1198
37 Camilla Delenne ACA W 1997 01:03:12
38 Frida Forshallen Goodrich SN F 1992 01:04:00 1191
39 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 01:04:14 1190
40 David Williams AIRE M 1962 01:04:46 1188
41 Abigail Kerr LOC F 1992 01:04:49 1187
42 Dave Chaffey DVO M 1963 01:05:00 1186
43 Adrian Moir SWOC M 1961 01:05:09 1186
44 Steve Blount SO M 1960 01:05:15 1185
45 David Lawson OD M 1963 01:05:17 1185
46 David McCann MDOC M 1963 01:05:25 1184
47 Charles Bromley Gardner BAOC M 1960 01:05:26 1184
48 Iain Shepherd INVOC M 1963 01:05:37 1183
49 Iain Bell DEE M 1963 01:05:50 1182
50 Sandrine Defraigne ASUB Orientation W 1998 01:06:02
51 Helen Hanstock BOK F 1989 01:06:32 1179
52 Kezia Jukes BAOC F 1989 01:06:52 1177
53 Knut Engen Raumar Orientering M 1963 01:07:42
54 Edmund Rooney RR M 1961 01:07:57 1172
55 Julian Warren NN M 1963 01:08:17 1171
56 Gary Longhurst FVO M 1959 01:08:26 1170
57 Alex Finch SROC M 1959 01:08:30 1170
58 Tommy Saevareid Os Orienteringsklubb M 1963 01:08:50
59 Gordon Parker SLOW M 1963 01:08:54 1168
60 Andy Rimes QO M 1963 01:08:56 1167
61 Keith Roberts MAROC M 1959 01:09:15 1166
62 Rob Bailey CLOK M 1959 01:09:19 1166
63 Vicky Bailey EBOR F 1991 01:09:36 1164
64 Jonathan Gilbert NOR M 1959 01:11:39 1154
65 Charlotte Turner SLOW F 1986 01:11:40 1154
66 Brendan Delaney DFO M 1963 01:11:55
67 Nick Dennis BOK M 1960 01:12:34 1150
68 Mark Simmonds LOC M 1963 01:12:45 1149
69 Julie Ferris-Worth BL F 1967 01:13:51 1144
70 Duncan Innes SWOC M 1962 01:15:13 1137
71 Becky Raftery HH F 1984 01:15:15 1137
72 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 01:15:38 1135
73 Mark Collins DFOK M 1960 01:15:43 1134
74 Fiona Llewellyn-Beard WAOC F 1991 01:16:25 1131
75 Graeme Dawson Garingal M 1963 01:17:30
76 Phil Smith AYROC M 1963 01:17:40 1125
77 Andrew Ridgway NOC M 1962 01:18:02 1123
78 Ian Marshall AIRE M 1962 01:18:44 1120
79 Nigel Hulley AIRE M 1959 01:19:12 1118
80 Hans-Ingar Saetra Asker skiklubb M 1963 01:20:08
81 James Cunnane TVOC M 1963 01:20:41 1110
82 Megan Ashton RNRMOC F 1985 01:21:01 1109
83 Graeme Tiffany AIRE M 1963 01:22:03 1104
84 Will Harrison SUFFOC M 1961 01:22:13 1103
85 Rebecca Ellis WIM F 1986 01:22:15 1103
86 Peter Martin MV M 1961 01:22:36 1101
87 Robert Hick WSX M 1960 01:23:57 1095
88 Greg Best NGOC M 1962 01:23:58 1094
89 Neil Gostick HH M 1962 01:24:21 1093
90 Lily Alger CUOC F 1997 01:24:50 1090
91 Eleonore Robinson Hermathenae W 1997 01:27:11
92 Jim Wood ERYRI M 1960 01:29:03 1070
93 Carolyn Hindle FVO F 1996 01:30:24 1063
94 DOROTHY PELLY LOC F 1958 01:30:24 1063
95 Kelvin Davies BOK M 1961 01:30:33 1063
96 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 01:30:54 1061
97 Thomas Hohberg ASG Teutoburger Wald M 1963 01:31:20
98 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:32:21 1054
99 Eric Heritage LEI M 1959 01:38:27 1024
100 Jacqueline Heybrock IND W 1997 01:40:25
101 David Robertson ESOC M 1962 01:40:30 1014
102 Dougie Nisbet NN M 1963 01:56:01 939
103 Sean Wolstenholme DEVON M 1963 02:03:22 903
104 Kate Bent BAOC F 1989 02:09:29 874
- Howard Leslie WCOC M 1962 00:30:41
- Arne Wilhelm Knudsen GNEIST M 1963 01:00:43
- David Vincent DVO M 1961 01:13:43
- Ellis Maguire BOF F 1993 01:25:43
- Tony Smith M 1953 02:25:54
Showing results 1 - 109 of 109