Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 4, 02/08/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

12 (length: 3km, climb: 35m, 11 controls)
Point calculations
784.36 + (132.49 x (2,360.51 - T)) / 532.52
Other courses: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Rudolf Kellenberger OLG SG/Appenzell M 1948 00:24:51
2 Andy Creber NGOC M 1958 00:26:51 971
3 Hans Baumgartner OLG Welsikon M 1948 00:26:52
4 Joyce Brunton INVOC F 1953 00:27:38 959
5 Philippa Weir MOR F 1963 00:27:51 956
6 Ida Engen Raumar Orientering W 1963 00:27:58
7 Ray Barlow SOC. (NZ) M 1948 00:28:02
8 Kim Eden NOR F 1957 00:28:07 952
9 Di Turner SO F 1951 00:28:12 951
10 Gabi Shanahan BAOC F 1961 00:28:19 949
11 Carol Prosser BAOC F 1961 00:28:30 946
12 Ingrid Sandvoll Gneist W 1963 00:29:00
13 Katherine Pike WIM F 1963 00:29:19 934
14 Linda Hulley SO F 1956 00:29:52 926
15 Roger Pring SAX M 1945 00:29:55 925
16 Hilary Pickering WIM F 1954 00:30:11 921
17 Keith Parkes DFOK M 1945 00:30:50 911
18 Elizabeth Borchorst Rold Skov OK W 1953 00:30:55
19 Noreen Ives WAOC F 1953 00:30:59 909
20 Odile Hoyois CARE-VEVEY W 1963 00:31:10
21 Anne Hickling ESOC F 1955 00:31:20 904
22 Kath Speak MDOC F 1959 00:31:44 898
23 Anne May SWOC F 1949 00:32:06 892
24 Bill Vigar QO M 1935 00:32:26 887
25 Peter Hills DEE M 1944 00:32:28 887
26 Fiona Hanstock BOK F 1956 00:32:33 886
27 Patrick Davey MAROC M 1940 00:32:39 884
28 Julie Collins DFOK F 1960 00:32:41 884
29 Kees Geers ARGUS M 1948 00:32:51
30 Stephen Beresford MDOC M 1948 00:33:04 878
31 Jeremy Oldershaw SAX M 1938 00:33:35 870
32 Christian Fiechter OLC Kapreolo M 1938 00:33:45
33 Stephen Nightingale HOC M 1948 00:33:51 866
34 Jane Cherry AYROC F 1962 00:33:56 865
35 Philip Gager SROC M 1946 00:34:10 862
36 Stan Johnston LOC M 1935 00:34:19 859
37 Richard Clark EBOR M 1946 00:34:51 851
38 Dick Carmichael TINTO M 1948 00:34:52 851
39 Anita Evans BL F 1954 00:34:57 850
40 Ruth Ellis DVO F 1951 00:35:10 847
41 Donald Moir LEI M 1933 00:35:20 844
42 Andrew Suddaby BL M 1938 00:35:38 840
43 Anne Palmer BOK F 1950 00:35:40 839
44 Svein - Erik Heggenes Voss IL M 1948 00:35:50
45 Dave Skidmore DVO M 1946 00:36:14 831
46 Rachel Thomas SMOC F 1955 00:36:19 830
47 Barbara Verity DEE F 1949 00:36:32 826
48 Rod Shaw EPOC M 1938 00:36:34 826
49 Anne Saunders NWO F 1951 00:36:35 826
50 Rae Lomas MDOC F 1941 00:36:53 821
51 Marie-Christine Blanche ASUB Orientation W 1948 00:37:00
52 Alison Sloman HOC F 1936 00:37:05 818
53 John Butler HALO M 1943 00:37:39 810
54 John Pearson ASUB Orientation M 1938 00:37:48
55 Jane Cloete Dunedin W 1953 00:38:11
56 Margaret Dearman MOR F 1949 00:38:23 799
57 Kath Etherden SELOC F 1951 00:38:25 798
58 Clare Crocker DEE F 1959 00:38:28 797
59 John Pigott POTOC M 1946 00:38:31 797
60 Derek Turner WRE M 1939 00:38:37 795
61 Douglas Edwards MDOC M 1947 00:38:52 791
62 Jette Kreiberg OK Roskilde W 1958 00:39:00
63 Nina Lokoen Knudsen GNEIST W 1963 00:39:08
64 Robin Walker BOK M 1938 00:39:13 786
65 John Thompson TVOC M 1935 00:39:17 785
66 Gill Hardy CLOK F 1937 00:39:27 783
67 Gillian Cross WIM F 1945 00:39:32 781
68 Helen O'Donoghue SOLWAY F 1962 00:39:46 778
69 Richard Collins SROC M 1944 00:39:49 777
70 Henri Repond CARE-VEVEY M 1933 00:39:55
71 Jo Thornley AIRE F 1947 00:39:57 775
72 Ros James SMOC F 1961 00:39:58 775
73 Joanna Stewart Auckland OC W 1953 00:40:33
74 Hazel Bickle WAOC F 1951 00:40:42 764
75 Anne Hoy ESOC F 1958 00:40:46 763
76 Rodney Freeburn NOR M 1938 00:41:15 756
77 Brian Yates ESOC M 1944 00:41:21 754
78 Pauline Olds KERNO F 1954 00:42:04 744
79 Marie Roberts MDOC F 1958 00:42:09 742
80 Jenny Thompson TVOC F 1938 00:42:24 739
81 Peter Lomas MDOC M 1940 00:42:27 738
82 Mike Hardy CLOK M 1937 00:42:30 737
83 Barbara George NOR F 1934 00:42:36 736
84 Alwine Barlow SOC. (NZ) W 1948 00:42:56
85 Siri Scherdin Saetra Asker skiklubb W 1963 00:42:59
86 Oddmund Søvik GNEIST M 1933 00:43:00
87 Melinda Riley SYO F 1956 00:43:10 727
88 Peter Yoxall POTOC M 1946 00:43:10 727
89 Siren Hopland GNEIST W 1963 00:43:28
90 Jill Leventon WRE F 1947 00:43:34 721
91 Johanne Lind Ballerup OK W 1958 00:43:36
92 Jane Collins SROC F 1957 00:43:40 720
93 Chris Horsewill LOC F 1961 00:43:47 718
94 Alex Coddington NOR W 1963 00:44:04
95 Barbara Dawson Garingal W 1963 00:44:14
96 Katinka Mulder ARGUS W 1963 00:44:25
97 Karen Heybrock IND W 1963 00:44:33
98 Rowan Purkis LOC F 1954 00:45:04 699
99 Mike Atherton LOC M 1942 00:46:37 676
100 Jacqui Briggs BKO F 1961 00:47:09 668
101 Maria Marshall WAOC F 1952 00:47:36 661
102 Annabel Pring KERNO F 1956 00:49:14 637
103 Julia Robertson QO F 1953 00:49:15 636
104 Ann Scott Southland W 1938 00:49:17
105 Caroline Barcham SELOC F 1963 00:49:21 635
106 Colin Roscoe WRE M 1933 00:49:29 633
107 Eileen Bedwell CLOK F 1931 00:49:45 629
108 John Warren WIM M 1937 00:50:04 624
109 Carolyn Marr OD F 1947 00:50:56 611
110 Sue Birkinshaw MDOC F 1937 00:51:34 602
111 Jan Ellis MDOC F 1948 00:51:57 596
112 Janice Nichols BL F 1959 00:55:51 538
113 Guldborg Søvik GNEIST W 1933 00:56:03
114 Sue Gallagher SO F 1953 00:57:00 521
115 Herwig Hierzegger WienerAkadTV M 1943 00:59:01
116 Sandy Cowan KERNO M 1941 00:59:16 487
117 Alan Heron SELOC M 1934 00:59:41 481
118 Ute Hierzegger WienerAkadTV W 1948 00:59:45
119 Bridget Jardine PFO F 1960 01:01:45 450
120 Jane Payne EPOC F 1952 01:02:57 432
121 Carole Firth NATO F 1944 01:03:39 421
122 Alex Kerr CHIG M 1935 01:05:33 393
123 Alan Coddington NOR M 1934 01:07:26 365
124 Geoff Sara HOC M 1939 01:09:25 335
125 Patricia Mclaughlin STAG F 1951 01:15:02 252
- Foss Foster GRAMP F 1951 00:32:44
Showing results 1 - 126 of 126