Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 4, 02/08/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

3 (length: 8.5km, climb: 125m, 24 controls)
Point calculations
1,162.25 + (70.06 x (4,531.22 - T)) / 948.67
Other courses: 1 | 2 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Quentin Harding CLARO M 1962 00:49:38 1277
2 Clive Hallett BOK M 1963 00:53:13 1261
3 Bethany Hanson EUOC F 1996 00:54:26 1256
4 Sarah Rollins SN F 1976 00:54:42 1255
5 Claire Ward INT F 1977 00:55:10 1252
6 Mike Johnson SROC M 1960 00:56:03 1249
7 Fiona Bunn TVOC F 1999 00:56:29 1247
8 Laura Goy SYO F 1983 00:57:18 1243
9 Kezia Jukes BAOC F 1989 00:59:36 1233
10 Becky Raftery HH F 1984 00:59:42 1232
11 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:59:52 1232
12 Arne Wilhelm Knudsen GNEIST M 1963 01:00:38
13 Mark Simmonds LOC M 1963 01:00:48 1227
14 Chris Hooker SO M 1961 01:01:36 1224
15 Michael Burton LVO M 1961 01:01:44 1223
16 Anthony Cox COLE M 1963 01:02:34
17 Alois Achermann OLK Piz Hasi M 1963 01:02:49
18 Michele Dawson Garingal W 1997 01:03:05
19 Dan Parker BL M 1962 01:03:14 1217
20 Kristina Maseviciute Dainava W 1983 01:03:18
21 Mark Adams HH M 1963 01:03:23 1216
22 Martin Sacher Kilroy M 1963 01:04:14
23 Lizzie Browne LOC F 1986 01:04:25 1211
24 Ian Prosser ABOMINABLE O-MEN M 1963 01:04:43
25 Stig Magnar Løvås SPK Freidig M 1963 01:05:25
26 Steve Blount SO M 1960 01:05:41 1206
27 Karen Parker BL F 1963 01:06:19 1203
28 Roger Thetford TVOC M 1962 01:06:19 1203
29 Jon Hateley DEE M 1963 01:06:52 1201
30 Gary Longhurst FVO M 1959 01:06:54 1200
31 Nicholas Evans WCOC M 1960 01:06:56 1200
32 Robert Smith LOC M 1963 01:07:50 1196
33 Will Harrison SUFFOC M 1961 01:07:54 1196
34 Agnese Dzerve Kapa OK W 1978 01:08:10
35 Kitty Bray SN F 1989 01:08:39 1193
36 David Williams AIRE M 1962 01:08:39 1193
37 David Lawson OD M 1963 01:08:41 1193
38 Iain Bell DEE M 1963 01:08:54 1192
39 Sarah-Jane Barrable SLOW F 1984 01:09:06 1191
40 Frida Forshallen Goodrich SN F 1992 01:09:17 1190
41 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 01:09:41 1188
42 Charlotte Turner SLOW F 1986 01:09:58 1187
43 Jonathan Gilbert NOR M 1959 01:10:28 1185
44 Mariell Arntzen Gneist W 1997 01:10:30
45 Milan Beles ASUB Orientation M 1963 01:10:41
46 Camilla Delenne ACA W 1997 01:11:54
47 Adrian Moir SWOC M 1961 01:12:24 1176
48 Phil Newall KERNO M 1962 01:12:38 1175
49 Nick Dennis BOK M 1960 01:13:01 1173
50 Mark Collins DFOK M 1960 01:13:15 1172
51 Keith Roberts MAROC M 1959 01:14:21 1167
52 David McCann MDOC M 1963 01:14:33 1167
53 Alex Finch SROC M 1959 01:14:40 1166
54 Duncan Innes SWOC M 1962 01:15:36 1162
55 Helen Hanstock BOK F 1989 01:16:19 1159
56 Iain Shepherd INVOC M 1963 01:16:36 1157
57 Dave Chaffey DVO M 1963 01:17:00 1156
58 Julian Warren NN M 1963 01:17:04 1155
59 Edmund Rooney RR M 1961 01:17:23 1154
60 Tommy Saevareid Os Orienteringsklubb M 1963 01:17:38
61 Andy Rimes QO M 1963 01:18:26 1149
62 Martin Samantha IND W 1997 01:18:50
63 Rozy Shepherd INVOC F 1994 01:18:58 1147
64 Brendan Delaney DFO M 1963 01:19:09
65 Rebecca Ellis WIM F 1986 01:19:10 1146
66 Sandrine Defraigne ASUB Orientation W 1998 01:19:28
67 Knut Engen Raumar Orientering M 1963 01:19:29
68 Elizabeth Bedwell DVO F 1998 01:19:31 1145
69 Gordon Parker SLOW M 1963 01:19:33 1144
70 Andrew Ridgway NOC M 1962 01:19:51 1143
71 Robert Hick WSX M 1960 01:20:11 1142
72 Ian Marshall AIRE M 1962 01:20:33 1140
73 Megan Ashton RNRMOC F 1985 01:20:53 1138
74 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 01:21:40 1135
75 Julie Ferris-Worth BL F 1967 01:21:57 1134
76 Lily Alger CUOC F 1997 01:22:09 1133
77 Jeff Goodwin WCOC M 1963 01:22:21 1132
78 Anya Crocker SOC F 1985 01:22:44 1130
79 Graeme Dawson Garingal M 1963 01:22:58
80 Vicky Bailey EBOR F 1991 01:23:11 1128
81 Fiona Llewellyn-Beard WAOC F 1991 01:24:29 1123
82 Phil Smith AYROC M 1963 01:24:40 1122
83 David Vincent DVO M 1961 01:25:05 1120
84 Jim Wood ERYRI M 1960 01:26:52 1112
85 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 01:27:20 1110
86 Grace Majumdar DEE F 1989 01:27:35 1109
87 Kelvin Davies BOK M 1961 01:30:13 1097
88 James Cunnane TVOC M 1963 01:31:27 1092
89 Rob Bailey CLOK M 1959 01:33:40 1082
90 Hans-Ingar Saetra Asker skiklubb M 1963 01:34:43
91 Carolyn Hindle FVO F 1996 01:34:45 1077
92 Eleonore Robinson Hermathenae W 1997 01:35:10
93 Thomas Hohberg ASG Teutoburger Wald M 1963 01:37:00
94 Nigel Hulley AIRE M 1959 01:39:45 1055
95 Sean Wolstenholme DEVON M 1963 01:44:08 1035
96 Jacqueline Heybrock IND W 1997 01:46:59
97 Peter Martin MV M 1961 01:47:05 1022
98 David Robertson ESOC M 1962 01:51:38 1002
99 Dougie Nisbet NN M 1963 02:11:10 916
100 Elizabeth Hamer-Davies MDOC F 1965 02:23:55 859
101 Ruth Beresford W 1997 02:23:58
102 Tony Smith M 1953 02:25:52
- Alice Rigby CLOK F 1997 00:25:02
Showing results 1 - 103 of 103