Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 4, 02/08/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

7 (length: 6.4km, climb: 65m, 17 controls)
Point calculations
1,046.29 + (84.42 x (3,935.32 - T)) / 779.36
Other courses: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 John Duckworth DVO M 1966 00:40:05 1212
2 Juha Tilli Lynx M 1968 00:41:26
3 Dil Wetherill WAOC M 1964 00:43:50 1188
4 Hugh Potter NATO M 1967 00:43:56 1187
5 Hazel Dean FVO F 1963 00:45:56 1174
6 Kari Christiansen Sandefjord OK W 1963 00:46:02
7 Andy Sykes DVO M 1965 00:47:49 1162
8 Virpi Tilli Lynx W 1968 00:48:03
9 Steve Dempsey SYO M 1963 00:48:16 1159
10 Peter Warland SOS M 1965 00:49:39 1150
11 John Ward NOR M 1968 00:50:10 1147
12 Mary Ockenden SROC F 1959 00:51:01 1141
13 Joanne Taylor SROC F 1963 00:51:52 1135
14 Susan Skinner WCOC F 1964 00:52:10 1134
15 Carey Martin AIRE F 1959 00:52:57 1128
16 Chris McLeod ESOC F 1960 00:54:20 1119
17 Andrew Lewis BAOC M 1966 00:54:25 1119
18 Sal Chaffey DVO F 1965 00:54:38 1117
19 Jeremy Parr SWOC M 1968 00:54:48 1116
20 Cathy Tilbrook FVO F 1967 00:55:13 1114
21 Lucy Wiegand SYO F 1968 00:55:28 1112
22 Louise Longhurst FVO F 1964 00:55:34 1111
23 Lesley Ross OD F 1966 00:55:48 1110
24 Christine Goulding BL F 1963 00:56:16 1107
25 Lindsey Bayles LOC F 1961 00:56:27 1106
26 Jill Blount SO F 1960 00:56:30 1105
27 Pauly-D Jones DEE M 1965 00:56:34 1105
28 Joyce Marshall AIRE F 1960 00:56:50 1103
29 Deb Murrell SROC F 1966 00:57:01 1102
30 Vicky Thornton FVO F 1961 00:57:14 1101
31 Janet Adams SYO F 1963 00:57:44 1097
32 Stuart Greening BAOC M 1965 00:57:48 1097
33 Chris Perry DEVON M 1967 00:57:53 1096
34 Louise Dunn LOC F 1960 00:57:59 1096
35 Rachel Dennis BOK F 1967 00:58:00 1096
36 Ian Gamlen COBOC M 1965 00:58:11 1094
37 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 00:58:41 1091
38 Johanna Cleary LOC F 1964 00:58:49 1090
39 Dieter Lützelschwab OLG Cordoba M 1968 00:58:51
40 Adele Newall KERNO F 1961 00:59:24 1087
41 Trine Raaen Aker Brygge Orienter W 1968 00:59:36
42 Jennifer Thomas TVOC F 1968 00:59:54 1083
43 Mark Wood ESOC M 1968 01:00:20 1080
44 Rebekah Beadle LOC F 1963 01:00:22 1080
45 Manuel Jesús Mármol López Montellano-O M 1968 01:00:31
46 Finlay Ross ESOC M 1966 01:00:35 1079
47 Valérie Figuiere Givry Sport Orientat W 1968 01:00:59
48 Gregers Helge Jørgensen Ballerup OK M 1958 01:01:07
49 Ruth Ker CLARO F 1967 01:01:32 1073
50 Sian Calow DEE F 1961 01:02:02 1069
51 Richard Rigby CLOK M 1966 01:02:02 1069
52 Helen Lloyd NOR F 1959 01:02:06 1069
53 Heather Wood GEN W 1963 01:03:11
54 Paul Hearn HH M 1964 01:03:30 1060
55 John Robertson STAG M 1964 01:03:38 1059
56 Janet Evans WCOC F 1961 01:03:55 1057
57 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:04:07 1056
58 Karen Quickfall SROC F 1963 01:04:26 1054
59 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 01:05:06 1049
60 Mary Rack NATO F 1959 01:05:45 1045
61 Penny Marsh SO F 1963 01:06:08 1043
62 Anne Françoise Delenne ACA W 1968 01:06:13
63 Nicola Brooke WSX F 1966 01:06:24 1041
64 Serena Ludford BADO F 1964 01:06:24 1041
65 Jaana Eronen Pihkaniskat W 1963 01:06:42
66 Annette Bonde Ballerup OK W 1963 01:06:46
67 Jane McCann MDOC F 1966 01:06:51 1038
68 Jane Lambert SO F 1960 01:06:56 1038
69 Helen Nisbet SMOC F 1961 01:07:55 1031
70 Sue Buxton TVOC F 1964 01:08:16 1029
71 Helen Errington HH F 1961 01:08:34 1027
72 Chris O'Donnell DVO M 1968 01:08:35 1027
73 Andreas Brunner OLG Kölliken M 1968 01:08:45
74 Ann Cummings WCOC F 1959 01:09:10 1023
75 Gerry Garvey BL M 1966 01:09:12 1023
76 Diane Jacks WRE F 1968 01:09:15 1022
77 Nigel Owens SYO M 1966 01:09:17 1022
78 Angie Hulley AIRE F 1962 01:09:28 1021
79 Alison Smith TVOC F 1964 01:09:47 1019
80 Lars Stuland Larsen Varegg fleridrett M 1968 01:10:00
81 mary Adams WCH F 1959 01:11:31 1008
82 Simon James SWOC M 1966 01:12:02 1004
83 Dawn Williamson DEVON F 1959 01:12:19 1003
84 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 01:12:28 1002
85 Fiona Clough BKO F 1962 01:12:32 1001
86 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 01:12:36 1001
87 Debby Warren NN F 1963 01:12:50 999
88 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:13:03 998
89 James Garnett SYO M 1968 01:13:35 994
90 Iris Kosch OLV Steinberg W 1968 01:14:24
91 Neil Bricknell SAX M 1967 01:15:27 982
92 Isla Mathieson CLOK F 1965 01:15:30 982
93 Anne Tynegate BADO F 1961 01:16:04 978
94 Gwen Tanner BOK F 1960 01:17:28 969
95 Anne Løver Stord Orientering W 1963 01:17:54
96 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:18:31 962
97 Matthew White LEI M 1967 01:19:19 957
98 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:19:46 954
99 Iris Hohberg ASG Teutoburger Wald W 1963 01:20:14
100 Helen Livesey LOC F 1964 01:21:49 941
101 Kath Denton GO F 1961 01:22:06 939
102 Christine Mahony ESOC F 1959 01:22:20 937
103 Karen Thompson HOC F 1968 01:22:53 934
104 Jacky Dakin SYO F 1961 01:23:18 931
105 Rachel Powell LOC F 1967 01:23:26 930
106 Scott Reynolds MAROC M 1968 01:23:42 929
107 Bikash Gurung BAOC M 1997 01:24:13
108 Elaine Sutton DEE F 1967 01:25:05 920
109 Carolyn Dent BOK F 1962 01:25:46 915
110 Aileen McCarron LVO F 1965 01:27:56 901
111 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 01:28:55 895
112 Oskar Kaaloy Sandefjord OK M 1968 01:32:01
113 Helen Powell BOK F 1954 01:32:08 874
114 Annick Rouserez ASUB Orientation W 1963 01:41:17
115 Heather Walton SLOW F 1962 01:49:48 759
116 Todd C. Rae SMOC M 1964 01:52:47 740
117 Basanta Thamsuhang BAOC M 1997 01:55:43
118 Fiona Johnston RR F 1960 01:58:50 700
119 Elvira Weingard OLV Steinberg W 1968 02:08:49
- Diane Mailer ECKO F 1967 01:20:43
- Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:25:22
Showing results 1 - 121 of 121