Results

Achievements at
orienteering events

Regional Middle Distance Event, 20/01/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southyorkshireorienteers.org.uk/events/event/729-middle-distance-regional-event

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 3.5km, climb: 155m)
Point calculations
1,078.08 + (73.35 x (2,834.49 - T)) / 495.85
Other courses: Brown | Green | Light Green | Orange | Short Green | Very Short Green | White | Yellow


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ben Beresford NOC M 1995 00:30:40 1225
2 Matthew Morris SYO M 2004 00:33:01
3 Ben Mather LOG M 2003 00:34:27 1192
4 Jenny Peel SYO F 1968 00:35:19 1184
5 Emma Harrison EPOC F 1972 00:35:26 1183
6 Justin Williams LOG M 1965 00:36:14 1176
7 Jenny Johnson SYO F 1978 00:36:17 1175
8 Christopher Calow DEE M 1952 00:36:51 1170
9 Laura Harrison EPOC F 2001 00:37:06 1168
10 Katie Blackford BADO F 1997 00:38:22 1157
11 Peter Jones AIRE M 1956 00:38:35 1155
12 Dave Chaffey DVO M 1963 00:39:29 1147
13 John Mather LOG M 1970 00:39:38 1146
14 Natasha Conway AIRE F 1971 00:39:51 1144
15 Megan Harrison EPOC F 1999 00:40:37 1137
16 Alex Elliot SYO F 2003 00:40:44 1136
17 Peter Moseley MDOC M 1977 00:40:50 1135
18 Colin Lynch SYO M 1968 00:40:54 1134
19 Graeme Tiffany AIRE M 1963 00:42:02 1124
20 Martin Green MDOC M 1954 00:42:10 1123
21 Isabelle Hodgson SYO F 2002 00:42:30 1120
22 Ian Farrell MDOC M 1981 00:42:40 1119
23 David Vincent DVO M 1961 00:42:45 1118
24 Robert King AIRE M 1959 00:42:50 1117
25 William Garnett SYO M 2004 00:43:17
26 Christian Wood PFO M 2002 00:43:25 1112
27 Keith MacDermott EBOR M 1949 00:43:42 1110
28 Joe Owens SYO M 2003 00:43:48 1109
29 Penny Bickle EBOR F 1980 00:43:50 1108
30 Isobel Reuber SYO F 2002 00:44:09 1106
31 Richard Payne EPOC M 1950 00:44:12 1105
32 Sofie Andersen BOK F 1999 00:44:12 1105
33 Mark Whittaker 00:44:26
34 Joyce Marshall AIRE F 1960 00:44:40 1101
35 Dougie Cochran TVOC M 1969 00:45:09 1097
36 Eddie Speak MDOC M 1954 00:45:12 1096
37 Tanya Taylor LOG F 1970 00:45:13 1096
38 John Franklin SYO M 1951 00:45:26 1094
39 Pauline Tryner SYO F 1972 00:45:47 1091
40 Paul Wright PFO M 1961 00:45:53 1090
41 Tony Carlyle AIRE M 1951 00:46:01 1089
42 Paul Goodhead DVO M 1961 00:46:01 1089
43 Judith Wood PFO F 1962 00:46:09 1088
44 Graham Johnson DVO M 1955 00:47:48 1073
45 Richard Spendlove EPOC M 1946 00:47:50 1073
46 Rob Last SYO M 1961 00:48:16 1069
47 Ian Couch EPOC M 1947 00:48:40 1065
48 Rosemary Hartmann SYO F 1992 00:49:02 1062
49 Jenny Lightfoot SYO F 1970 00:49:18 1060
50 Andy Ellis PFO M 1960 00:49:33 1058
51 Richard Naish DVO M 1965 00:49:53 1055
52 Ian Marshall AIRE M 1962 00:50:33 1049
53 Graham Stuart AIRE M 1953 00:50:34 1049
54 Peter Hornsby LEI M 1953 00:50:41 1048
55 Markus Reuber SYO M 1966 00:50:51 1046
56 Pete Owens DEE M 1960 00:50:58 1045
57 Andrew Farnworth EBOR M 1965 00:51:00 1045
58 Robyn Stanyon SYO F 1966 00:52:31 1031
59 Lindsey King AIRE F 1962 00:54:43 1012
60 Beverley Inkson SYO F 1969 00:54:47 1011
61 Mark Spendlove DVO M 1969 00:55:05 1008
62 Simon Brook EBOR M 1956 00:55:09 1008
63 Chris Johnson BOK M 1953 00:55:23 1006
64 Garry Alexander PFO M 1964 00:56:00 1000
65 Andrew Ridgway NOC M 1962 00:56:07 999
66 Allen Banister CLARO M 1956 00:56:16 998
67 Mike Godfree DVO M 1949 00:57:04 991
68 Peter Carter AIRE M 1957 00:57:42 985
69 Colin Drury SYO M 1947 00:58:24 979
70 Gerry Spalton OD M 1946 00:58:36 977
71 Thomas Doyle SYO M 2000 00:58:40 977
72 Kevin Booth PFO M 1965 00:59:56 965
73 Isaac Rose Ind 00:59:56
74 Peter Ross MDOC M 1947 00:59:58 965
75 Bronwen Doyle SYO F 1967 01:02:11 945
76 Malcolm Spencer DVO M 1956 01:03:33 933
77 Michael Rose BOF M 1945 01:03:37 933
78 Bob Steeper EPOC M 1963 01:08:04 893
79 John Nuttall SELOC M 1945 01:10:00 876
80 Philip Caswell LEI M 1961 01:19:02 796
- David Booker NOC M 1954 00:44:52
- Julian Warren NN M 1963 00:47:00
Showing results 1 - 82 of 82