Results

Achievements at
orienteering events

Springtime in Shropshire 2019 Day 3 Middle (UKOL), 27/05/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sins.org.uk/sins-2019-results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Blue 1 (M55,W35,W40) (length: 3.3km, climb: 230m, 16 controls)
Point calculations
1,106.76 + (107.56 x (4,095.05 - T)) / 1,323.42
Other courses: 1 White | UKOL Yellow (M10,W10) | UKOL Orange (M12,W12) | UKOL Light Green (M14,W14) | UKOL Very Short Green (W70,W75,W80,W85) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,W55,W60,W65) | UKOL Green Women (W16,W45,W50) | UKOL Green Men (M65,M70) | UKOL Blue 2 (M16,M60) | UKOL Brown (M45,M50,W18,W20,W21) | UKOL Black (M18,M20,M21,M35,M40)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Clive Hallett BOK M 1963 00:34:45 1270
2 Tim Tett SYO M 1960 00:38:41 1251
3 Phil Murray BOK M 1964 00:39:29 1247
4 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:39:37 1246
5 Nigel Bunn TVOC M 1964 00:39:43 1246
6 Mike Johnson SROC M 1960 00:41:57 1235
7 Roger Thetford TVOC M 1962 00:44:17 1224
8 Jon Hateley DEE M 1963 00:44:26 1223
9 Alex Morgan HOC M 1964 00:47:35 1208
10 Chris Hooker SO M 1961 00:47:56 1206
11 Jim Trueman MDOC M 1964 00:48:24 1204
12 Phil Newall KERNO M 1962 00:48:56 1201
13 James Clemence SWOC M 1960 00:52:33 1183
14 Alan Honey BOK M 1960 00:52:43 1183
15 Steve Bailey SN M 1959 00:52:51 1182
16 Mark Adams HH M 1963 00:52:58 1181
17 Anne Straube OD F 1975 00:53:14 1180
18 David Williams HOC M 1962 00:54:03 1176
19 Kath Atkins HOC F 1981 00:54:25 1174
20 Tereza Maria Rush BOK F 1979 00:56:11 1166
21 Duncan Innes SWOC M 1962 00:56:22 1165
22 Kerina Lake SBOC F 1978 00:56:27 1164
23 Derick Mercer BKO M 1964 00:57:23 1160
24 Richard Davies HOC M 1960 00:57:38 1159
25 Neville Baker TVOC M 1953 00:57:50 1158
26 Andy Rimes QO M 1963 00:59:12 1151
27 Graham Lloyd EPOC M 1962 00:59:55 1147
28 Mark Collins DFOK M 1960 01:00:29 1145
29 Niall Reynolds SBOC M 1961 01:00:31 1144
30 Andrew Parkinson SO M 1952 01:01:02 1142
31 Simon Morley SARUM M 1963 01:01:03 1142
32 Ronan Cleary LOK M 1960 01:02:34 1134
33 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 01:04:29 1125
34 Christopher Ashenden SN M 1964 01:04:53 1123
35 Paul Beckett HAVOC M 1961 01:04:57 1123
36 James Todhunter SROC M 1979 01:05:07 1122
37 Richard Rogers WRE M 1962 01:05:56 1118
38 Andrew Henderson WAOC M 1964 01:06:20 1116
39 Ian Farrell MDOC M 1981 01:06:39 1115
40 Rachel Sullivan RAFO F 1978 01:06:44 1114
41 Nick Dennis BOK M 1960 01:07:24 1111
42 Christine Farr SWOC F 1975 01:08:02 1108
43 Pete Owens DEE M 1960 01:08:15 1107
44 Adrian Wise SN M 1961 01:08:52 1104
45 Neil Gostick HH M 1962 01:09:02 1103
46 Robert Hick WSX M 1960 01:10:40 1095
47 John Smith OD M 1964 01:12:41 1085
48 Clare Baker CLOK F 1980 01:13:55 1079
49 Andy Campbell DEE M 1961 01:14:16 1077
50 Dorien James SMOC M 1961 01:16:30 1067
51 Dennis Hooton CLOK M 1961 01:17:30 1062
52 Clifford Webb IND M 01:18:55
53 Paul Bloch DEVON M 1960 01:19:26 1052
54 Andy Johnson HOC M 1963 01:20:05 1049
55 Paul Fox SN M 1962 01:21:46 1041
56 Nicola Hart DVO F 1962 01:34:24 979
57 Katie Lewis WRE F 1984 01:35:43 973
58 Gary Simmons GO M 1960 01:36:12 970
59 Frances Moseley MDOC F 1982 01:38:05 961
60 Paul Wolstenholme HOC M 1961 01:39:47 953
61 Zbig Gebka HAVOC M 1960 01:41:48 943
62 Paul Hammond HOC M 1962 01:42:38 939
63 David Funnell SO M 1964 01:46:55 918
64 Drew Vanbeck SMOC M 1963 01:47:49 914
65 Katie Costello RSOC F 1980 01:48:32 910
66 Sean Wolstenholme DEVON M 1963 01:53:02 888
67 Julia Allinson WRE F 1975 01:54:55 879
68 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:55:30 876
69 Natalia de Martin Garrido IND F 1994 01:57:17
70 Maria Iglesia IND F 1995 02:05:23
71 Claire Stamp WCH F 1980 02:13:25 789
72 Kerry Allen IND F 02:46:27
Showing results 1 - 72 of 72