Results

Achievements at
orienteering events

Buckingham Urban, 11/08/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.smoc.info

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 4 (UVM, SVW) (length: 4.2km, climb: 55m, 19 controls)
Point calculations
948.88 + (150.93 x (2,659.00 - T)) / 632.99
Other courses: Course 1 (M Open) | Course 2 (VM, W Open) | Course 3 (SVM, VW) | Course 5 (HVM, UVW, HVW) | Course 6 (M/W16-) | Course 7 (M/W12-)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Alun Jones TVOC M 1954 00:30:41 1144
2 Mick Smith HH M 1948 00:32:52 1113
3 Don McKerrow SLOW M 1952 00:32:55 1112
4 Bill Hanley SYO M 1953 00:33:13 1108
5 Nigel Hoult BKO M 1953 00:33:17 1107
6 Doug Dickinson DVO M 1945 00:33:21 1106
7 Lindsey Knox RR F 1959 00:33:39 1101
8 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:33:44 1100
9 Paul Langston HH M 1953 00:33:50 1099
10 Jill Blount SO F 1960 00:34:09 1094
11 Janet Rosen HH F 1955 00:34:28 1090
12 Carol Edwards BL F 1957 00:34:35 1088
13 Peter Martin SAX M 1949 00:35:27 1076
14 Sue Hartley WAOC F 1956 00:36:08 1066
15 Gerry Symes AIRE M 1948 00:36:21 1063
16 John Williams MDOC M 1952 00:36:44 1057
17 Carolyn Dent BOK F 1962 00:36:51 1056
18 Michael Bickle WAOC M 1948 00:38:17 1035
19 Mike Hampton OD M 1946 00:39:06 1024
20 Jim Prowting TVOC M 1946 00:39:06 1024
21 Fred Miller NATO M 1951 00:39:15 1021
22 Jill Emmerson OD F 1964 00:39:28 1018
23 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 00:39:30 1018
24 Kevin Gallagher LEI M 1949 00:40:01 1010
25 Sue Buxton TVOC F 1964 00:40:19 1006
26 Catherine Galvin LOK F 1962 00:40:33 1003
27 Stephen Hardy SMOC M 1952 00:40:58 997
28 Bruce Marshall WAOC M 1952 00:41:03 996
29 Richard Ingham WAOC M 1998 00:41:08 994
30 Helen Errington HH F 1961 00:41:39 987
31 Janet Cronk WAOC F 1957 00:44:25 947
32 Helen Nisbet SMOC F 1961 00:44:27 947
33 John Collyer SOS M 1945 00:44:50 941
34 Patricia Davies NATO F 1955 00:46:01 925
35 Ian Wells RAFO M 1953 00:46:11 922
36 Jon Wheatcroft TVOC M 1952 00:46:55 912
37 Dave Skidmore DVO M 1946 00:46:58 911
38 Barbara Wysocka SMOC F 1983 00:48:20 891
39 Helen Hodge WIM F 1962 00:48:28 890
40 Peter Riches TVOC M 1950 00:49:01 882
41 Debbie Charlton SMOC F 1960 00:49:22 877
42 Katherine Hodge WIM F 1995 00:49:43 872
43 Viv Hodson HH F 1964 00:50:03 867
44 Peter Cheetham RAFO M 1958 00:51:14 850
45 Bob Beresford TVOC M 1949 00:51:32 846
46 Charlotte Cheetham RAFO F 1961 00:52:28 832
47 Amanda Ward HALO F 1963 00:52:37 830
48 Brian Davies NATO M 1950 00:53:26 818
49 Mike Elliot MV M 1951 00:54:25 804
50 Jane Emery SMOC F 1959 00:58:03 752
51 Les Smithard KFO M 1952 00:59:05 738
52 Marissa Hughes TVOC F 1970 00:59:12 736
53 Judith Wetherill WAOC F 1964 00:59:20 734
54 Peter Dargue LEI M 1954 00:59:46 728
55 Rachel Thomas SMOC F 1955 00:59:49 727
56 Ruth Ellis DVO F 1951 01:00:29 718
57 Dave Matthews SMOC M 1964 01:12:07 551
58 Wendy Kent SMOC F 1960 01:13:16 535
59 Veronica Machin SOS F 1961 01:19:31 445
- David Fisher MV M 1953 00:32:11
- Simon Powles 01:05:29
- Anders Widén OLG SÄULIAMT M 1949 01:16:12
Showing results 1 - 62 of 62