Results

Achievements at
orienteering events

SROC Regional event, 25/03/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sroc.org

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 3.6km, climb: 135m, 12 controls)
Point calculations
975.57 + (89.03 x (3,875.13 - T)) / 722.77
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Heather Roome SROC F 1983 00:40:42 1152
2 Michael Smith IND M 1968 00:44:06
3 Merryn Stangroom LOC F 2003 00:45:09
4 Roger Thomas WCOC M 1960 00:45:46 1115
5 Michael Pearson WCOC M 1944 00:46:25 1110
6 Deb Murrell SROC F 1966 00:49:21 1088
7 Michael Hood SELOC M 1959 00:49:43 1085
8 Robert Wilmore SROC M 1951 00:50:28 1080
9 Mark Villiers BOF M 1977 00:50:34 1079
10 Charlotte Somers-Cocks LOC F 1960 00:50:48 1077
11 Robert Seddon SELOC M 2002 00:51:49 1070
12 Carys Thomas WCOC F 2003 00:52:26
13 Lucy Gibson LOC F 2003 00:54:06
14 Alison Fryer MDOC F 1991 00:55:20 1044
15 Annie Ockenden SROC F 1998 00:55:42 1041
16 Dave Hewitt WAROC M 1963 00:56:17
17 Liz Potterton CLARO F 1956 00:56:43 1034
18 Janet Nash LOC F 1951 00:57:04 1031
19 Peter Hudd WCOC M 1960 00:57:08 1031
20 Sophie Roberts SROC F 1997 00:57:13 1030
21 Anne Burbidge WCOC F 1961 00:58:14 1023
22 Catherine Wetherfield WCOC F 1964 00:58:24 1021
23 John Pullin LOC M 1949 00:58:53 1018
24 David Rosen SROC M 1953 00:59:20 1014
25 Jonty Goodwin WCOC M 2003 00:59:31
26 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:00:14 1008
27 Henry Teasdale WCOC M 2003 01:00:20
28 Chris Heaton LOC M 1980 01:01:00 1002
29 Gerry Garvey BL M 1966 01:01:28 999
30 Andrew Smith LOC M 1946 01:01:39 997
31 Vanessa Brierley WCOC F 1968 01:01:55 995
32 Bob Gibbs LOC M 1948 01:02:19 992
33 Philip Nichols BL M 1957 01:03:22 985
34 Rosie Law LOC F 1952 01:03:57 980
35 Andrew Leedham LOC M 1963 01:04:03 980
36 Miriam Rosen SROC F 1949 01:04:23 977
37 Isaac Mort SROC M 2001 01:04:46 974
38 Jonathan Eaton WCOC M 1958 01:04:51 974
39 Chris Lates BL M 1940 01:04:56 973
40 Liz Heaton LOC F 1981 01:05:09 971
41 Raymond Pickett SROC M 1950 01:06:19 963
42 Lorna Hewitt WAROC W 1973 01:06:23
43 Malcolm Ruckledge WCOC M 1943 01:08:00 950
44 William Dehany CLOK M 1953 01:08:56 943
45 Norman French LOC M 1947 01:09:02 943
46 Tom Barkas LOC M 1948 01:09:03 943
47 Jane Yates BL F 1968 01:09:20 940
48 Alison Hooper LOC F 1973 01:12:41 916
49 Hazel Gibbs LOC F 1948 01:13:56 906
50 Dick Whitworth BL M 1939 01:17:43 879
51 Tim Field LOC M 1964 01:19:45 863
52 John Nuttall SELOC M 1945 01:20:55 855
53 Joan Cumpstey BL F 1948 01:21:58 847
54 Ann Smith LOC F 1948 01:26:42 812
55 Jo Matthew SROC F 1974 01:26:52 811
56 Jill Cochrane SROC F 1957 01:28:07 802
57 Isobel Williamson LOC F 1950 01:30:19 785
58 Anita Evans BL F 1954 01:36:37 739
59 Judith Filmore LOC F 1958 02:14:30 459
60 Les Davies SROC M 1957 02:26:06 373
- Martyn Roome SROC M 1952 00:52:44
- David Hargreaves SROC M 1951 00:59:10
- Alice Wood LOC F 2003 01:07:14
Showing results 1 - 63 of 63