Results

Achievements at
orienteering events

2018 Welsh League Event, 15/09/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.eryri-orienteering.org/newborough-day-1

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 4.8km, climb: 125m, 21 controls)
Point calculations
1,160.26 + (95.12 x (3,216.10 - T)) / 742.44
Other courses: Green | Short Green | Light Green | Red | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Peter Bray SN M 1993 00:30:19 1339
2 Tom Wood ERYRI M 2000 00:31:42 1329
3 Ben Mitchell SBOC M 1993 00:32:07 1325
4 Duncan Birtwistle OD M 1992 00:34:21 1308
5 Alistair Landels OD M 1968 00:35:35 1299
6 Andy Thorpe EPOC M 1969 00:36:47 1290
7 Neil Dobbs WatO M 1983 00:36:50
8 Liam Corner MDOC M 1970 00:37:14 1286
9 Joe Thomas SHUOC M 1998 00:37:53 1281
10 Ryan Elliot SYO M 2000 00:38:27 1277
11 Rhys Manning SWOC M 1982 00:38:52 1274
12 Joe Taunton NOC M 1987 00:39:06 1272
13 William Reynolds SBOC M 1997 00:39:50 1266
14 Peter Ward NGOC M 1970 00:40:19 1262
15 Peter Tryner SYO M 1974 00:40:24 1262
16 Duncan Harris DEE M 1966 00:41:08 1256
17 Mark Seddon SELOC M 1962 00:42:04 1249
18 Matthew Hall AIRE M 2001 00:42:05 1249
19 Megan Carter-Davies MWOC F 1996 00:42:38 1245
20 James Clemence SWOC M 1960 00:42:43 1244
21 Alan Irving WCOC M 1967 00:43:24 1239
22 Quinlan Silk SWOC M 2001 00:43:39 1237
23 Euan Tryner SYO M 2004 00:44:02
24 Matthew Rochester CLARO M 2001 00:44:15 1232
25 Jamie Rennie WCOC M 1970 00:44:25 1231
26 Luke Parker CLARO M 2000 00:44:25 1231
27 Angus Tyner SET M 1968 00:44:27
28 Roisin Long UCDO W 1997 00:44:37
29 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:45:01 1226
30 Clare Dallimore SWOC F 1988 00:45:12 1225
31 Oscar Healy SBOC M 2002 00:45:16 1224
32 Lucie Todhunter SROC F 1980 00:45:55 1219
33 Kitty Bray SN F 1989 00:46:02 1218
34 Tony Callow WRE M 1966 00:46:26 1215
35 Brendan Healy SBOC M 1972 00:46:51 1212
36 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:47:35 1207
37 Sebastian Mobus SYO M 2001 00:48:11 1202
38 Paul Taylor SYO M 1965 00:48:22 1200
39 Peter Gorvett SYO M 1947 00:49:17 1193
40 Ian Jones ERYRI M 1968 00:49:27 1192
41 Peter Moseley MDOC M 1977 00:50:17 1186
42 Nick Dallimore SWOC M 1955 00:50:19 1186
43 Elly Straube SV Lengefeld W 1997 00:50:22
44 Anne Straube OD F 1975 00:50:37 1183
45 Margaret Reynolds SBOC F 1961 00:50:44 1182
46 Daniel Font DEE M 1998 00:50:51
47 Heather Fellbaum FVO F 1963 00:51:07 1179
48 Alun Jones TVOC M 1954 00:51:18 1178
49 Neil Conway AIRE M 1968 00:51:22 1177
50 Sarah Pedley EPOC F 2001 00:51:23 1177
51 Anika Schwarze-Chintapatla EBOR F 2001 00:51:27 1177
52 Brian Johnson WIM M 1951 00:51:38 1175
53 Kerina Lake SBOC F 1978 00:52:20 1170
54 Graham Lloyd EPOC M 1962 00:52:22 1170
55 Sam Healy SBOC F 1973 00:52:42 1167
56 Evie Conway AIRE F 2002 00:53:06 1164
57 Mike Long AJAX M 1963 00:53:08
58 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:53:10 1164
59 Andy Lewsley BL M 1955 00:53:24 1162
60 Christopher Calow DEE M 1952 00:53:54 1158
61 Robin Bishop TVOC M 1967 00:55:10 1148
62 Simon Williamson SWOC M 1958 00:55:34 1145
63 Stefan Peykov SLOW M 1965 00:56:27 1138
64 Mike Pedley EPOC M 1960 00:57:06 1133
65 William Arnold SBOC M 2002 00:57:26 1131
66 Niall Reynolds SBOC M 1961 00:57:39 1129
67 Louise Beetlestone ERYRI F 1980 00:57:46 1128
68 Adam Rose ERYRI M 1968 00:58:46
69 Christian Wood PFO M 2002 00:59:06 1118
70 Jenny Williamson ERYRI F 1983 00:59:38 1114
71 Cris Arnold SBOC M 1965 01:00:10 1110
72 Judith Wood PFO F 1962 01:00:24 1108
73 Eileen Young Fingal W 1968 01:00:44
74 Heather Wood GEN W 1963 01:00:52
75 Vicky Thornton FVO F 1961 01:00:54 1104
76 Mike Kay MWOC M 1953 01:01:14 1102
77 Andrew Clough WRE M 1957 01:01:58 1096
78 Julia Preston SROC F 1982 01:02:08 1095
79 Amanda Crawshaw SYO F 1970 01:02:30 1092
80 Juliette Soulard OD F 1971 01:03:00 1088
81 George Simmons GO M 1995 01:03:35 1084
82 Vanessa Lawson NGOC F 1971 01:03:39 1083
83 Anthony Raven SWOC M 1972 01:03:54 1081
84 Noel Schorah DEE M 1960 01:04:55 1073
85 Gary Simmons GO M 1960 01:05:05 1072
86 Gill Lock SBOC F 1963 01:05:11 1071
87 Eoin Browne GEN M 1973 01:05:29
88 David Mitchell SBOC M 1958 01:05:47 1067
89 David Wathey MDOC M 1965 01:06:30 1061
90 Debbie Lamb SWOC F 1992 01:07:49 1051
91 Adrian Bailey HOC M 1966 01:09:50 1035
92 Edward Mellor SELOC M 1969 01:10:47 1028
93 Allan Darwell BOK M 1951 01:10:47 1028
94 James Todhunter SROC M 1979 01:11:07 1026
95 John Harrison BADO M 1947 01:11:49 1020
96 Siobhan Lock SBOC F 1999 01:11:49 1020
97 Simon Brook EBOR M 1956 01:14:11 1002
98 Nikolay Kolev SLOW M 1965 01:14:43 998
99 Kate O'Sullivan MWOC F 1964 01:16:02 988
100 Robert Griffiths MWOC M 1946 01:16:57 981
101 David Williams HOC M 1962 01:18:22 970
102 Kerstin Mitchell HOC F 1966 01:18:34 968
103 Pete Owens DEE M 1960 01:20:43 952
104 Anne Tynegate BADO F 1961 01:24:17 924
- Dominic Dakin SYO M 2001 00:37:52
- Alexander Mitchell HOC M 2002 00:47:13
- Barry Jones SO M 1967 00:53:00
- Jonah Rose IND M 01:11:56
Showing results 1 - 108 of 108