Results

Achievements at
orienteering events

TVOC Chiltern Challenge Level C Event (Re-scheduled from 15th April), 20/05/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.tvoc.org.uk/application/documents/events/2018%20events/CC18/event_page.php

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.8km, climb: 95m, 17 controls)
Point calculations
942.44 + (81.04 x (5,160.91 - T)) / 1,062.85
Other courses: White | Yellow | Orange | Light Green | Very Short Green | Short Green | Short Blue | Blue | Short Brown | Brown | Black

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Lucy Paton SN F 1961 00:57:18 1074
2 Vesela CHOKOEVA SLOW F 1973 01:00:41 1058
3 Martin Lock GO M 1948 01:02:24 1050
4 Keith Willdig OD M 1949 01:03:18 1046
5 Nikolay Yanev SLOW M 1973 01:04:21 1042
6 Richard Steptoe TVOC M 1947 01:05:15 1037
7 Bo Oqvist BKO M 1971 01:06:46 1031
8 Suzanne Harding NGOC F 1964 01:07:12 1029
9 Ian Smith WAOC M 1956 01:09:44 1017
10 Duncan Minty LOK M 1960 01:09:58 1016
11 Peter Riches TVOC M 1950 01:12:47 1003
12 Matthew Dixon HH M 2002 01:12:52 1003
13 Philip Kirk OD M 1956 01:13:51 998
14 Dave Marr OD M 1951 01:14:52 993
15 George Engelhardt MV M 1951 01:15:04 993
16 Barry McGowan HOC M 1947 01:15:20 991
17 Jane Blackford BADO F 1969 01:16:25 986
18 Julie Astin WSX F 1953 01:16:28 986
19 Richard Rae BKO M 1946 01:17:53 980
20 John Marriott LEI M 1948 01:18:31 977
21 Keith Marsden HH M 1943 01:19:21 973
22 George Elkin BAOC M 1947 01:20:16 969
23 Fiona Clough BKO F 1962 01:20:23 968
24 Paul Taunton NGOC M 1950 01:21:44 962
25 David Oxenham SARUM M 1955 01:22:00 961
26 John Collyer SOS M 1945 01:22:04 961
27 Stuart Hanstock BOK M 1994 01:22:04 961
28 Doug Greenwood BKO M 1973 01:22:16 960
29 Karen Vines SMOC F 1968 01:24:24 950
30 Lucie Kozumplikova IND F 01:24:27
31 Mike Shires TVOC M 1974 01:26:47 939
32 Mark Blackstone BOK M 1946 01:27:16 937
33 Peter Narramore TVOC M 1957 01:27:21 936
34 Russ Fauset HOC M 1947 01:29:15 928
35 Gill Godbold BKO F 1954 01:30:17 923
36 Nik Windle TVOC M 1962 01:31:08 919
37 Helen Hague WAOC F 1969 01:31:22 918
38 Greg Birdseye TVOC M 1945 01:31:31 917
39 Christopher Churchman RAFO M 1994 01:34:30 904
40 Ashley Ford HOC M 1951 01:35:51 897
41 Phil M'Caw HH M 1962 01:37:54 888
42 Catherine Galvin LOK F 1962 01:41:05 874
43 John Middler OD M 1952 01:41:22 872
44 Eddie Whittle BKO M 1969 01:41:40 871
45 Rick Roberts HOC M 1951 01:41:48 870
46 Daniel Hague WAOC M 2003 01:41:54
47 Fiona Hanstock BOK F 1956 01:42:15 868
48 Peter Smith SN M 1962 01:45:37 853
49 Kurt Lee RAFO M 01:54:38
50 Liz Stradling BKO F 1956 01:57:03 800
51 Paul Smith BADO M 1965 01:57:21 799
52 Viv Hodson HH F 1964 01:58:55 792
53 Rosalind Taunton NGOC F 1950 02:00:51 783
54 Rosemary Walklin TVOC F 1959 02:03:14 772
55 Oliver Hague WAOC M 1999 02:05:49 760
56 Peter Colbert SWOC M 1952 02:07:25 753
57 Gideon Felton IND M 02:33:22
58 Andrea Gook BADO F 1969 02:49:08 562
- Ann Harris SMOC F 1954 01:11:23
- Howard Thomas BOK M 1945 01:22:00
- Penny Rodgers TVOC F 1962 01:39:25
- Jillian Ullersperger BKO F 1962 01:43:24
- Susan Brown HH F 1986 01:53:57
- Roger Cliffe TVOC M 1971 01:56:30
- Elisabeth Dickson BAOC F 1958 00:46:10
- Annika Greenwood BKO F 1971 01:10:27
- Dawn Figg HH F 1969 01:13:02
- Jenny Collyer SOS F 1945 01:28:52
Showing results 1 - 68 of 68