Results

Achievements at
orienteering events

TVOC Chiltern Challenge Level C Event (Re-scheduled from 15th April), 20/05/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.tvoc.org.uk/application/documents/events/2018%20events/CC18/event_page.php

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 6km, climb: 200m, 17 controls)
Point calculations
1,069.67 + (81.68 x (5,173.00 - T)) / 1,150.69
Other courses: White | Yellow | Orange | Light Green | Very Short Green | Short Green | Green | Short Blue | Short Brown | Brown | Black

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Nick Nourse NWO M 1962 00:55:43 1200
2 David Dixon HH M 1972 01:04:19 1163
3 Helen Marsden HH F 1976 01:06:41 1153
4 Julian Hartwell SOC M 1955 01:07:00 1152
5 John Orton NWO M 1954 01:08:51 1144
6 Melanie Slade SN F 1968 01:09:09 1142
7 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:09:14 1142
8 Simon Moore BKO M 1960 01:10:01 1139
9 Miranda Leaf DRONGO F 1995 01:11:11 1134
10 Paul Lane BAOC M 1957 01:11:36 1132
11 Olin Davies SLOW M 2004 01:12:04
12 Andy Emmerson OD M 1956 01:12:13 1129
13 Adrian Wise SN M 1961 01:12:14 1129
14 Simon Greenwood SAX M 1955 01:13:15 1125
15 Alex Wise SO M 1983 01:14:26 1120
16 Stan Alexander OD M 1952 01:14:28 1120
17 Jason Falconer WSX M 1971 01:15:10 1117
18 Suzy Dixon TVOC F 1984 01:15:29 1115
19 Andrew Cummings HH M 1952 01:18:01 1105
20 Roman Kotecky OD M 1949 01:18:51 1101
21 Tim Lund SAX M 1957 01:18:57 1101
22 Colin Palmer TVOC M 1983 01:19:00 1100
23 Stephen Hardy SMOC M 1952 01:19:39 1098
24 Ian Chafer HOC M 1965 01:19:58 1096
25 Brian Hughes HOC M 1947 01:20:45 1093
26 Ian Byrne SMOC M 1957 01:21:26 1090
27 Tom Edelsten GO M 1943 01:21:27 1090
28 David Lane SN M 1952 01:22:01 1088
29 Freya Askham SMOC F 1974 01:23:43 1080
30 Philip Hague WAOC M 1969 01:23:53 1080
31 John Duffield HH M 1947 01:25:09 1074
32 Alan Kersley BADO M 1957 01:25:48 1071
33 Phil Marsland SLOW M 1967 01:27:08 1066
34 Tim Hughes TVOC M 1952 01:28:45 1059
35 Clare Garside WCH F 1992 01:28:53 1058
36 Derick Mercer BKO M 1964 01:29:19 1056
37 Chris Evans SLOW M 1967 01:30:57 1050
38 Alan Wallis SN M 1956 01:34:19 1035
39 Paul Langston HH M 1953 01:34:59 1032
40 Naomi Drewitt DFOK F 1975 01:35:07 1032
41 Neil Gostick HH M 1962 01:37:03 1024
42 Keith Davies SLOW M 1965 01:38:27 1018
43 Jo Foster BOK F 1957 01:39:14 1014
44 Dorien James SMOC M 1961 01:40:16 1010
45 Raffaella Marin SLOW F 1967 01:44:43 991
46 Nigel Bush MV M 1955 01:47:37 979
47 Kirill Tretiakov IND M 01:50:04
48 Rinat Akhmetov IND M 01:50:26
49 Thomas Elgood CHIG M 1964 01:54:54 948
50 Nicholas Ziegel IND M 01:55:42
51 Graham Pembery SMOC M 1958 02:16:51 854
52 Richard Burnett COBOC M 1955 02:26:26 813
53 Gavin Avey-Hebditch WSX M 1959 02:28:14 806
54 Mikhail Malakhaev IND M 02:50:20
- Adam Leaf HH M 1962 00:49:31
- Colin Dickson BAOC M 1955 01:01:41
- Colin Godbold BKO M 1957 01:26:48
- Dmitry Pegushin ret IND M 02:39:01
Showing results 1 - 58 of 58