Results

Achievements at
orienteering events

High Pike Cumbrian Galloppen, 03/11/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.bl-orienteering.org.uk/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 6.6km, climb: 250m, 12 controls)
Point calculations
1,126.23 + (76.85 x (4,193.61 - T)) / 682.67
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Finlay Johnson SROC M 2002 00:46:22 1285
2 David Spencer WCOC M 1969 00:49:30 1264
3 Herbie Ashworth WCOC M 2004 00:50:22
4 Michael Billinghurst WCOC M 1960 00:51:44 1249
5 Alan Irving WCOC M 1967 00:52:26 1244
6 Nicholas Evans WCOC M 1960 00:54:28 1230
7 Oliver Heron-Southward WCOC M 2004 00:55:56
8 Samuel New DUOC M 1997 00:57:41 1209
9 Wilfrid Teasdale WCOC M 2005 00:57:54
10 Tamsin Moran SOC F 1994 00:59:02 1200
11 John Slater WCOC M 1971 00:59:42 1195
12 Pippa Archer CLOK F 1978 01:00:43 1188
13 Jeff Goodwin WCOC M 1963 01:01:32 1183
14 Anna Harris DEE F 2003 01:01:43 1181
15 Bethany Hanson IND F 1998 01:01:59
16 Howard Leslie WCOC M 1962 01:03:24 1170
17 Chris Pollitt WCOC M 1961 01:04:11 1165
18 Nick Moore WCOC M 1958 01:04:49 1161
19 Kate Charles WCOC F 1969 01:06:54 1146
20 Simon Filmore LOC M 1956 01:07:55 1140
21 David McCann MDOC M 1963 01:08:06 1138
22 Ian Murgatroyd SOLWAY M 1962 01:08:53 1133
23 David Downes WCOC M 1954 01:09:33 1129
24 Andy Robinson LOC M 1954 01:09:38 1128
25 Alex Matthew SROC M 2004 01:09:43
26 Lily Regan WCOC F 2002 01:10:15 1124
27 John Ferris-Worth BL M 1965 01:10:34 1122
28 Joanne Larty LOC F 1973 01:11:02 1119
29 Jonty Goodwin WCOC M 2003 01:11:13 1117
30 Mark Simmonds LOC M 1963 01:11:48 1113
31 Richard Rigby CLOK M 1966 01:12:47 1107
32 Julie Ferris-Worth BL F 1967 01:13:56 1099
33 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 01:14:14 1097
34 Julian Warren NN M 1963 01:14:34 1095
35 Rob Bailey CLOK M 1959 01:15:18 1090
36 Ian Teasdale WCOC M 1960 01:15:36 1088
37 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:16:07 1084
38 Isabel Berry BL F 1981 01:16:40 1080
39 Matthew Horne LOC M 2002 01:17:59 1072
40 Rowena Browne SROC F 1962 01:18:19 1069
41 Colin Valentine WCOC M 1960 01:18:23 1069
42 Debbie Thompson BL F 1956 01:19:30 1061
43 Ange Jackson WCOC F 1975 01:22:01 1044
44 Ian Turner SOLWAY M 1947 01:22:58 1038
45 Julian Lailey SROC M 1946 01:24:01 1031
46 Roger Smith LOC M 1948 01:26:53 1011
47 Paul Goldsmith NATO M 1970 01:46:43 878
48 Leslie Dalgleish ESOC M 1950 01:46:51 877
49 Tania Milnes SROC F 1976 01:48:03 869
- Steve Holmes WCOC M 1969 00:25:49
- Ian Porter SROC M 1969 01:21:12
- Benjamin Kyd MDOC M 2003 01:21:32
- Raymond Wren BL M 1946 01:46:20
Showing results 1 - 53 of 53