Results

Achievements at
orienteering events

British Sprint Championships Finals, 01/09/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sportident.co.uk/results/2018/BritishSprintMiddle

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

F-2 (length: 3.3km, climb: 50m, 22 controls)
Point calculations
1,223.14 + (96.20 x (1,059.67 - T)) / 158.07
Other courses: F-1 | F-10 | F-11 | F-12 | F-13 | F-14 | F-15 | F-16 | F-17 | F-18 | F-19 | F-3 | F-4 | F-5 | F-6 | F-7 | F-8 | F-9

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Tom Fellbaum MDOC M 1992 00:13:14 1385
2 Richard Purkis ESOC M 1993 00:14:17 1346
3 Michael Crone SLOW M 1990 00:14:18 1346
4 Nick Barrable SYO M 1974 00:14:19 1345
5 Rowan Capper LOC M 1996 00:14:20 1345
6 James Hoad DRONGO M 1992 00:14:23 1343
7 Robert Finch SOC M 1992 00:14:57 1322
8 Michael Hallett BOK M 1997 00:15:00 1320
9 Owain Jones BOK M 1981 00:15:20 1308
10 Stanley Heap SO M 2001 00:15:24 1306
11 James Errington HH M 1997 00:15:27 1304
12 Daniel Spencer EUOC M 2000 00:15:34 1300
13 Nicholas Jarvis SO M 1996 00:15:37 1298
14 Dominic Dakin SYO M 2001 00:15:53 1288
15 Tom Dobra BOK M 1992 00:15:59 1284
16 Mark Bown CLOK M 1980 00:16:09 1278
17 Scott Collier KERNO M 1986 00:16:12 1276
18 Logan McIntyre TVOC M 2001 00:16:13 1276
19 Matthew Pickering UBOC M 1994 00:16:20 1272
20 Ben Stevens AIRE M 1987 00:16:22 1270
21 Samuel Fielding SHUOC M 1998 00:16:34 1263
22 Matt Ryder BAOC M 1997 00:16:41 1259
23 Ethan Tebbutt LEI M 2001 00:16:49 1254
24 Thomas Howell SN M 2001 00:16:50 1253
25 Harry McMurtrie DEVON M 2000 00:16:50 1253
26 Rowan Lee CUOC M 1997 00:16:55 1250
27 Andrew Stemp WAOC M 1997 00:16:58 1248
28 Matthew Rochester CLARO M 2001 00:17:01 1247
29 Oliver Flippance OD M 2002 00:17:14 1239
30 Lawrence Jones NGOC M 1996 00:17:16 1238
31 Robert Ashton BAOC M 1984 00:17:17 1237
32 Alfie Bullus OD M 2000 00:17:27 1231
33 Robert Buckby NWO M 1987 00:17:36 1225
34 Ryan Elliot SYO M 2000 00:17:59 1211
35 Alistair Powell OD M 1978 00:18:10 1205
36 Keith McCarthy NWO M 1975 00:18:35 1189
37 Juraj Hammer ATU KOS M 1978 00:18:35
38 Joseph Goodwin WCOC M 2000 00:18:36 1189
39 Reuben Vasey DEVON M 2001 00:18:49 1181
40 Robert Gatenby AIRE M 1978 00:18:57 1176
41 Ben Lonsdale RAFO M 1982 00:19:00 1174
42 Ian Marsden HH M 1976 00:19:12 1167
43 Andrew Howard WIM M 1974 00:19:28 1157
44 Oliver Lunn OD M 2002 00:19:38 1151
45 Edward Lines SO M 1998 00:19:42 1149
46 Tom Birthwright NGOC M 1979 00:20:05 1135
47 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:20:20 1126
48 Gabor Monus DEE M 1983 00:22:10 1059
49 Matthew Vasey LVO M 2002 00:22:18 1054
50 Mykyta Chubynsky OD M 1976 00:22:40 1040
51 Chris Atkins BOK M 1978 00:23:18 1017
52 Daniel Vasey LVO M 2002 00:23:39 1004
53 Adam McCreadie DEE M 1977 00:24:37 969
54 Rob Jackman NOR M 1977 00:26:20 906
55 Christian Wood PFO M 2002 00:26:53 886
56 Henry Teasdale WCOC M 2003 00:27:03
57 Nicolas Barrett SN M 2003 00:29:29
58 Joe Owens SYO M 2003 00:31:00
59 Jonty Goodwin WCOC M 2003 00:32:08
60 Simon Lott BOK M 1977 00:36:23 539
- Thomas Cochrane NGOC M 1986 00:17:09
- Matthew Dixon HH M 2002 00:22:10
- Samuel Doyle SYO M 2002 00:25:24
Showing results 1 - 63 of 63