Results

Achievements at
orienteering events

Scottish Spring 2019 Middle Distance, 13/04/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.rstrain.ndtilda.co.uk/results_19/scot_spring

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Brown (length: 4km, 21 controls)
Point calculations
1,268.49 + (93.20 x (2,102.06 - T)) / 506.84
Other courses: Blue | Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Graham Gristwood FVO M 1984 00:23:39 1394
2 Jonathan Crickmore EUOC M 1993 00:24:02 1390
3 Alex Carcas EUOC M 1998 00:24:09 1389
4 Alasdair McLeod AIRE M 1990 00:24:23 1386
5 Murray Strain INT M 1983 00:25:28 1374
6 Finn Lydon EUOC M 1999 00:26:55 1358
7 Richard Robinson NOC M 1981 00:27:00 1357
8 Alistair Masson EUOC M 1997 00:27:01 1357
9 Matthew Gooch MAROC M 2002 00:27:37 1350
10 David Godfree FVO M 1974 00:27:43 1349
11 Oleg Chepelin INT M 1986 00:28:04 1345
12 Duncan Birtwistle OD M 1992 00:28:06 1345
13 Peter Molloy FVO M 2002 00:28:16 1343
14 Tom Lines EUOC M 1999 00:28:19 1343
15 James Ackland INT M 1999 00:28:34 1340
16 Joseph Wright EUOC M 2000 00:28:42 1338
17 Richard Purkis ESOC M 1993 00:29:06 1334
18 Will Hensman FVO M 1979 00:29:14 1332
19 Andrew Llewellyn FVO M 1987 00:29:17 1332
20 Jegor Kostylev FVO M 1982 00:29:26 1330
21 Matthew Fellbaum EUOC M 1998 00:29:27 1330
22 Roger Goddard FVO M 1974 00:29:46 1327
23 Felix Wilson EUOC M 2000 00:29:56 1325
24 Louis Macmillan ECKO M 2002 00:30:29 1319
25 Andrew Lindsay ESOC M 1994 00:30:47 1315
26 James Haynes WAOC M 1993 00:30:47 1315
27 Tom Cochrane HH M 1983 00:31:24 1309
28 Alistair Chapman MAROC M 2001 00:31:42 1305
29 Joe Taunton NOC M 1987 00:31:46 1305
30 Tim Tett SYO M 1960 00:31:57 1303
31 Steve Feltbower FVO M 1980 00:32:55 1292
32 Simon Gardner CLYDE M 1988 00:32:58 1291
33 Daniel Campbell MOR M 2002 00:33:05 1290
34 Jon Cross FVO M 1967 00:33:34 1285
35 Andrew Campbell MOR M 1967 00:33:35 1285
36 Luke Graham MAROC M 2001 00:34:21 1276
37 Ben Brown ESOC M 2001 00:34:23 1276
38 Arnis Saltums STAG M 1985 00:35:01 1269
39 Colin Salisbury INVOC M 1965 00:35:06 1268
40 Colin Smith SYO M 1965 00:35:13 1266
41 Tim Griffin GRAMP M 1966 00:35:41 1261
42 Robin Galloway INT M 1966 00:35:47 1260
43 Fredrik Nordvall Forsberg STAG M 1985 00:35:51 1259
44 Robert Lee INT M 1962 00:36:17 1255
45 David Eades INT M 1967 00:36:42 1250
46 Daniel Gooch MAROC M 1971 00:37:17 1244
47 Joseph Goodwin WCOC M 2000 00:38:27 1231
48 Jamie Hunter EUOC M 1994 00:38:37 1229
49 Peter O'Hara ESOC M 1971 00:39:47 1216
50 Dan Parker BL M 1962 00:40:27 1209
51 James Martin ESOC M 1970 00:40:54 1204
52 Louise Adams EUOC F 1998 00:41:07 1201
53 Karen Parker BL F 1963 00:41:14 1200
54 Max Carcas INT M 1968 00:41:56 1192
55 Brendan Bolland WAROC M 1968 00:42:09 1190
56 Callum Tyler ESOC M 1993 00:42:14 1189
57 Drew Tivendale MAROC M 1973 00:42:17 1189
58 Richard Hill DEE M 1965 00:43:24 1176
59 William Ivory INT M 1972 00:43:26 1176
60 Jon Shepherd INVOC M 1966 00:44:55 1159
61 Ross White DEE M 1992 00:45:06 1157
62 Lucia Parga Basanta EUOC F 1998 00:47:35
63 Jane Chisholm BASOC F 1983 00:49:59 1104
64 Isabel Hill DEE F 2001 00:51:51 1083
65 Rachel Scott GRAMP F 1965 00:53:09 1069
66 David Mcneish ESOC M 1972 00:53:49 1061
67 Terry Johnstone ESOC M 1966 01:01:46 974
68 Dougie Nisbet NN M 1963 01:10:15 880
- Rudi Paul STAG M 00:40:44
Showing results 1 - 69 of 69