Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - UKUL Sprint incorporating bto SOUL8, 31/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 2 (length: 3.7km, 15 controls)
Point calculations
1,142.86 + (118.02 x (1,430.07 - T)) / 282.92
Other courses: Course 1 | Course 3 | Course 4 | Course 5 | Course 6 | Course 7

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Will Hensman FVO M 1979 00:17:19 1306
2 Grace Molloy FVO F 2000 00:17:30 1301
3 Ray Ward INT M 1975 00:17:31 1301
4 Richard Barrett BAOC M 1970 00:17:43 1296
5 Vincent Picard MUC M 1979 00:17:47
6 Paul Luttman SO M 1972 00:18:06 1286
7 David Alcock AIRE M 1976 00:18:23 1279
8 Kirstin Maxwell RR F 1992 00:18:25 1278
9 Duncan Harris DEE M 1966 00:18:33 1275
10 Mary Fleming SYO F 1993 00:18:36 1274
11 Paul Hammond FVO M 1976 00:18:46 1270
12 Lizzie Ingham Wellington F 1998 00:19:05
13 Liam Corner MDOC M 1970 00:19:06 1261
14 Will Heap SO M 1973 00:19:31 1251
15 Geoffrey Ellis RAFO M 1976 00:19:35 1249
16 Sarah-Jane Barrable SLOW F 1984 00:19:44 1246
17 Scott Bailey BOK M 1972 00:19:50 1243
18 Jamie Rennie WCOC M 1970 00:19:55 1241
19 Frankie Corbet M 1974 00:20:03
20 Anthony Squire NOC M 1977 00:20:10 1235
21 Sebastien Lochet BROS M 1974 00:20:11
22 Claire Ward INT F 1977 00:20:26 1228
23 Pippa Carcas INT F 2003 00:20:35 1224
24 Alastair Jenkins LOG M 1973 00:20:37 1223
25 Ross MacLagan SN M 1974 00:20:58 1215
26 Gemma Karatay BASOC F 1982 00:21:08 1210
27 Ben Stansfield FVO M 1968 00:21:13 1208
28 Chris Poole CLOK M 1970 00:21:20 1205
29 Jon Shepherd INVOC M 1966 00:21:31 1201
30 Peter Murphy DEE M 1977 00:21:44 1195
31 Colin Smith SYO M 1965 00:21:45 1195
32 Annabel Pickering WIM F 1987 00:21:45 1195
33 Alastair Dunlop CLYDE M 1973 00:21:45 1195
34 Andrew Campbell MOR M 1967 00:21:49 1193
35 David Wathey MDOC M 1965 00:21:51 1193
36 Peter Weinig OC München M 1974 00:21:55
37 Linn Gjesdal Varegg F 1998 00:21:58
38 Alison Campbell BASOC F 1991 00:22:08 1185
39 Kristian Groom SYO M 1977 00:22:09 1185
40 Trevor Hindle MDOC M 1964 00:22:11 1184
41 Mariell Arntzen Nydalens SK F 1998 00:22:18
42 Laura Hendrie FVO F 1995 00:22:19 1181
43 Terry Johnstone ESOC M 1966 00:22:19 1181
44 Rachel Hendrie FVO F 1997 00:22:22 1180
45 Gillian Martin ESOC F 1980 00:22:22 1180
46 Francis Shillitoe NATO M 1974 00:22:24 1179
47 Fiona Llewellyn-Beard WAOC F 1991 00:22:38 1173
48 Laura Hindle FVO F 1998 00:22:48 1169
49 Andrew Monro NGOC M 1969 00:22:55 1166
50 Mykyta Chubynsky OD M 1976 00:23:01 1163
51 William Nicolson INVOC M 1974 00:23:01
52 Andrew Reynolds DEVON M 1966 00:23:11 1159
53 Keith McCarthy NWO M 1975 00:23:19 1156
54 Brendan Bolland WAROC M 1968 00:23:26 1153
55 Minhuei Huang Moxina Ok F 00:23:27
56 Michael Atkinson ELO M 1977 00:23:45 1145
57 Alex Odermatt OLG Basel M 1969 00:23:50
58 Pauly-D Jones DEE M 1965 00:23:53 1142
59 Tony Callow WRE M 1966 00:24:16 1132
60 Stine Frogner Tømmervold Hamar orienteringskl F 1998 00:24:22
61 Carolyn Hindle FVO F 1996 00:24:23 1129
62 Megan Ashton RNRMOC F 1985 00:24:33 1125
63 Ellie Molloy Wellington F 1998 00:24:37
64 Yiching Huang Moxina Ok F 1984 00:24:45
65 Olivia Baxter LVO F 1990 00:24:48 1119
66 Sue Carter SLOW F 1967 00:24:48 1119
67 Nick Langley CLYDE M 1970 00:24:54 1116
68 Mairi Eades INT F 2001 00:24:55 1116
69 Simon Finch FVO M 1979 00:25:11 1109
70 Lucy Needham AIRE F 1985 00:25:49 1093
71 Mattias Fredsberg OK Roxen M 1974 00:25:49
72 Bryan Greener EBOR M 1972 00:25:51 1092
73 Jane Chisholm BASOC F 1983 00:25:52 1092
74 Katie Cunningham ESOC F 1998 00:26:03
75 Ross Lilley ECKO M 1968 00:26:06 1086
76 Jenna Williams F 2002 00:26:18
77 Andy Paterson CLYDE M 1967 00:26:23 1079
78 Lizzie Stansfield FVO F 2002 00:26:24 1079
79 Bronwen Mansel SUFFOC F 1998 00:26:37 1073
80 Saskia Jones DEE F 2001 00:26:40 1072
81 Bert Park SUFFOC M 1965 00:26:41 1072
82 Mairi Weir MOR F 2001 00:26:50 1068
83 Jasmine Girdlestone DRONGO F 1998 00:26:55
84 Fiona McDonald F 1998 00:26:58
85 Hanna-Kaisa Sadwinski RastiPiikkiö F 1998 00:27:02
86 Liz Heaton LOC F 1981 00:27:20 1055
87 Julien Gardeur Balise 77 M 1984 00:27:25
88 Helen Bickle WAOC F 1982 00:27:39 1047
89 Manuel Wälti OLC Winterthur M 1969 00:27:57
90 Jean-Marc Tessier GUC CO M 1969 00:27:58
91 Mark Webster NOC M 1965 00:28:00 1039
92 Aimee Darley GO F 2003 00:28:06 1036
93 Helen Alcock F 1984 00:28:11
94 Peichi Chuang Moxina Ok F 1979 00:28:21
95 Leah Williams LUOC F 1997 00:28:36 1024
96 Kitty Jones DEE F 1996 00:28:38 1023
97 Peter Davies NATO M 1971 00:28:53 1016
98 Yan Yin Tse UBOC F 1996 00:29:20 1005
99 Kathryn Bayliss F 1998 00:29:49
100 Elaine O'Hara BAOC F 1984 00:29:50
101 Jennifer Murphy DEE F 1980 00:29:59 989
102 Nigel Pim WATO M 1974 00:30:12
103 Thomas Harper BOF M 1975 00:30:13 983
104 Alexander Evans SOS M 1979 00:30:22 979
105 Paul Gregson OD M 1979 00:30:37 973
106 Livia Wright CLOK F 2001 00:30:43 971
107 Jon Darley GO M 1966 00:31:24 954
108 Matthew Clark KFO M 1967 00:31:53 941
109 Eleanor Evans SOS F 1983 00:32:00 938
110 Ruth Gilbert BAOC F 1984 00:32:19
111 Sophie Vincent DVO F 2002 00:32:34 924
112 Penny Bickle EBOR F 1980 00:32:44 920
113 Terence Hosking BKO M 1965 00:32:59 914
114 Susan Ford HOC F 1998 00:33:31
115 Samantha Vincent DVO F 1992 00:33:50 893
116 Jemima Hayward-Bhikha SLOW F 2001 00:35:22 854
117 Ruth Landrigan BOK F 1980 00:35:27 852
118 Enora Bouvier BCCO F 2004 00:37:03
119 Wenfen Yang Moxina Ok F 1969 00:41:15
120 Zara Rogers LEI F 1993 00:44:32 625
121 Meera Singh 00:47:44
- Nick Barrable SYO M 1974 00:16:12
- Roger Goddard FVO M 1974 00:17:30
- Timo Parttimaa Angelniemen Ankkuri M 1969 00:19:31
- Matti Toivio RastiPiikkiö M 1974 00:19:39
- Jan Hnízdil KOB Kamenický Šenov M 1974 00:22:49
- Christian Kosch OLV Steinberg M 1969 00:25:06
- Bernard Fowler BAOC M 1970 00:26:59
- Jordan Pim WATO F 2002 00:26:59
- Paul Watson MDOC M 1974 00:28:01
- Roger Cliffe TVOC M 1971 00:28:15
Showing results 1 - 131 of 131