Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - UKUL Sprint incorporating bto SOUL8, 31/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 4 (length: 2.6km, 20 controls)
Point calculations
1,009.89 + (90.54 x (1,217.28 - T)) / 172.74
Other courses: Course 1 | Course 2 | Course 3 | Course 5 | Course 6 | Course 7

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Alasdair Wilson Craw NATO M 1954 00:15:28 1162
2 Alison Cunningham ESOC F 1963 00:15:32 1159
3 Jonathan Howell WCH M 1952 00:15:56 1147
4 David Harper DEVON M 1954 00:16:01 1144
5 Martin Caldwell ESOC M 1953 00:16:01 1144
6 Richard Payne EPOC M 1950 00:16:07 1141
7 Mike Wimpenny DEVON M 1948 00:16:07 1141
8 Peter Gorvett SYO M 1947 00:16:19 1135
9 Don McKerrow SLOW M 1952 00:16:32 1128
10 Eileen Maxwell RR F 1963 00:16:35 1126
11 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK F 1964 00:16:37
12 Vicky Thornton FVO F 1961 00:16:39 1124
13 Paul Johnson SYO M 1951 00:16:41 1123
14 Mike Smithard DEE M 1949 00:16:48 1120
15 Jill Blount SO F 1960 00:17:06 1110
16 Joyce Marshall AIRE F 1960 00:17:22 1102
17 Glen Tryson EMPO M 1954 00:17:26
18 Tom Lillicrap DEVON M 1947 00:17:32 1097
19 Lesley Gomersall GRAMP F 1962 00:17:37 1094
20 Lindsey Knox RR F 1959 00:17:38 1093
21 Michael Bickle WAOC M 1948 00:17:42 1091
22 Dave Chapman SN M 1953 00:17:48 1088
23 Tricia Alston INT F 1963 00:18:00 1082
24 Carolyn Dent BOK F 1962 00:18:03 1080
25 Judith Wood PFO F 1962 00:18:06 1079
26 Julia Laverack WAROC F 1962 00:18:08 1078
27 Giorgio Bernasconi SCOM Mendrisio M 1954 00:18:14
28 Fiona Hendrie FVO F 1960 00:18:17 1073
29 Robin Strain ELO M 1950 00:18:18 1072
30 Helen Errington HH F 1961 00:18:20 1071
31 Tony Carlyle AIRE M 1951 00:18:21 1071
32 Stephen Eastley BL M 1954 00:18:23 1070
33 Karen Quickfall SROC F 1963 00:18:24 1069
34 Trine Raaen Aker Brygge Orienter F 1964 00:18:35
35 Philip Baxter LVO M 1952 00:18:46 1058
36 Carol Edwards BL F 1957 00:18:47 1057
37 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 00:18:49 1056
38 Steve Robertson QO M 1953 00:18:52 1055
39 Colin Matheson MOR M 1954 00:18:54 1054
40 Catrina Forbes Marlborough F 1964 00:18:55
41 Amelia Petrie CLYDE F 1956 00:19:01 1050
42 Gill Adams AIRE F 1961 00:19:04 1048
43 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 00:19:05 1048
44 Dave COUSTICK FVO M 1945 00:19:15 1043
45 Shoji Kato Aichi OLC M 1954 00:19:15
46 Penny Marsh SO F 1963 00:19:26 1037
47 Leslie Dalgleish ESOC M 1950 00:19:28 1036
48 Grant Carstairs TAY M 1954 00:19:30 1035
49 John Pullin LOC M 1949 00:19:31 1034
50 Louise Longhurst FVO F 1964 00:19:38 1030
51 Helen Lloyd NOR F 1959 00:19:56 1021
52 Lindsey King AIRE F 1962 00:20:02 1018
53 Leo Johansson Vandrarringen M 1954 00:20:14
54 David Quinn GEN M 1954 00:20:18
55 Judy Burge LOC F 1957 00:20:22 1007
56 Jim Prowting TVOC M 1946 00:20:23 1007
57 Chris Rostron MDOC M 1947 00:20:29 1004
58 Julie Murphy LVO F 1963 00:20:29 1004
59 Shoji Kato Tama OL M 1954 00:20:35
60 Andrew Middleton DVO M 1948 00:20:42 997
61 Alastair Lessells ESOC M 1947 00:20:53 991
62 Robert Philp KFO M 1945 00:21:03 986
63 David Rose PFO M 1950 00:21:05 985
64 Chris Johnson BOK M 1953 00:21:08 983
65 Adele Newall KERNO F 1961 00:21:22 976
66 Kate Thomas CLYDE F 1960 00:21:22 976
67 Maggie Roach SLOW F 1957 00:21:25 974
68 Patrick Squire INT M 1947 00:21:27 973
69 Mike Turner SO M 1950 00:21:31 971
70 Hazel Hindle MDOC F 1963 00:21:44 964
71 Helen Barker FVO F 1960 00:21:46 963
72 Ted Finch FVO M 1952 00:21:47 963
73 Sue Woods WAOC F 1957 00:21:48 962
74 Philip Gristwood MV M 1949 00:21:48 962
75 Jacqueline Embrey DEE F 1958 00:21:56 958
76 Rachel Hopkins LOK F 1964 00:21:58 957
77 Caz Dudley MAROC F 1962 00:22:01 956
78 Wendy Carlyle AIRE F 1956 00:22:02 955
79 Morag McIntyre INT F 1959 00:22:15 948
80 Stephen Peacock SN M 1951 00:22:17 947
81 Michael Pearson TAY M 1948 00:22:17 947
82 Steve Beverley NATO M 1952 00:22:21 945
83 Jeremy Hill TVOC M 1954 00:22:28 941
84 Wilfrid Taylor DEVON M 1951 00:22:28 941
85 Diana Bridger ORIENTACTION F 1964 00:22:29
86 Ian Robson EBOR M 1950 00:22:41 935
87 Robert Scott HOC M 1947 00:22:54 928
88 Julie Webster NOC F 1964 00:23:23 913
89 Jan Kersel ECKO F 1958 00:23:26 911
90 Stephen Searle NOR M 1951 00:23:31 908
91 Fiona Johnston RR F 1960 00:23:34 907
92 Trevor Roberts MDOC M 1947 00:23:42 903
93 Gwen Tanner BOK F 1960 00:23:45 901
94 Christa Lassl LZ OMAHA F 1964 00:23:49
95 Eric Wainwright RED ROOS M 1949 00:23:58
96 Eleanor Taylor DEVON F 1959 00:24:02 892
97 Jane Stew OD F 1957 00:24:24 881
98 Ken Stimson NWO M 1946 00:24:33 876
99 John Middler OD M 1952 00:24:45 870
100 Toria Wimpenny DEVON F 1956 00:25:02 861
101 Neil Croasdell EPOC M 1948 00:25:19 852
102 Robert Findlay ESOC M 1948 00:25:20 851
103 Peter Yeates Dandenong Ranges Ori M 1949 00:25:26
104 Heather Walton SLOW F 1962 00:25:31 845
105 Ashley Ford HOC M 1951 00:26:34 812
106 Jan Olav Ormberg FANA IL M 1949 00:26:38
107 Ian McCubbin TAY M 1954 00:26:58
108 Mike Elliot MV M 1951 00:27:00 799
109 Linda Hayles EPOC F 1954 00:28:17 758
110 Amanda Bailey SN F 1963 00:28:44 744
111 David Kershaw ESOC M 1950 00:29:34 718
112 Robert Spry SHO M 1954 00:31:13
113 Les Smithard KFO M 1952 00:31:21 662
114 Marianne Frogner Tømmervold Hamar orienteringskl F 1964 00:31:24
115 John Purkis SYO M 1954 00:34:04 577
116 Catherine Mayer SCOM Mendrisio F 1959 00:35:12
117 Terence O'Brien ELO M 1947 00:36:40 495
118 Ian Hendrie FVO M 1952 00:37:25 471
119 George Esson GRAMP M 1948 00:42:26 313
- Louise Dunn LOC F 1960 00:15:31
- David Palmer BOK M 1946 00:18:11
- Keith Willdig OD M 1949 00:18:56
- Janet Cronk WAOC F 1957 00:19:25
- Tommy Burke FIN M 1954 00:20:18
- Hilary Eastley BL F 1955 00:24:15
- Tommy Wåhlin Västerås SOK M 1949 00:29:49
- Gabrielle King FIN F 1964 00:36:10
Showing results 1 - 127 of 127