Results

Achievements at
orienteering events

SCOL2 and SOC regional event, 12/10/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at socweb.org/event/2019/10/12/fritham-new-forest/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7.4km, climb: 130m, 17 controls)
Point calculations
1,109.21 + (71.01 x (4,592.46 - T)) / 893.41
Other courses: White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Brown


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Nick Nourse NWO M 1962 00:50:15 1235
2 Adam Methven BKO M 2005 00:50:42
3 Tim Griffin GRAMP M 1966 00:53:56 1217
4 Colin Dickson BAOC M 1955 00:56:21 1206
5 Andrew Nash SOC M 1976 00:56:49 1203
6 Jolyon Medlock WSX M 1974 01:00:12 1187
7 Julian Hartwell SOC M 1955 01:02:43 1175
8 Robert Lines SO M 1965 01:02:51 1175
9 Paul Martin SN M 1967 01:02:59 1174
10 Steve Bailey SN M 1959 01:03:32 1171
11 Rupert Parkinson FVO M 1966 01:04:08 1168
12 Paul Lane BAOC M 1957 01:07:29 1152
13 Robin Smith SO M 1952 01:08:30 1148
14 Jackie Hallett BOK F 1957 01:09:06 1145
15 Christopher Harrison NGOC M 1958 01:09:49 1141
16 Ian Buxton TVOC M 1965 01:10:43 1137
17 Alison Simmons BOK F 1955 01:11:04 1135
18 Ian Moran SOC M 1958 01:11:31 1133
19 John Simmons BOK M 1951 01:12:05 1130
20 Karen Crawford BOK F 1969 01:12:49 1127
21 Hugh Risebrow SOC M 1962 01:14:23 1120
22 Mark Collins DFOK M 1960 01:14:31 1119
23 Mike Goldthorpe SOC M 1958 01:15:16 1115
24 Joe House SO M 1954 01:15:48 1113
25 Axel Blomquist BAOC M 1952 01:15:53 1112
26 Andrew Graham SARUM M 1955 01:16:24 1110
27 Richard Barrett BAOC M 1970 01:16:24 1110
28 Jon Paton SN M 1960 01:17:42 1104
29 Mike Frizzell BADO M 1958 01:18:16 1101
30 Robert Hick WSX M 1960 01:18:48 1098
31 Mark Light SOC M 1968 01:21:32 1085
32 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:21:48 1084
33 Rob Taylor NGOC M 1969 01:23:18 1077
34 Doug Greenwood BKO M 1973 01:24:50 1070
35 Karen French WIM F 1967 01:26:39 1061
36 Tim Houlder WSX M 1957 01:28:33 1052
37 Ali Lea BAOC F 1975 01:30:16 1044
38 Andy Parker BADO M 01:32:42
39 Robbie Berryman SOC M 1985 01:34:28 1024
40 Bernie Newitt SOC F 1965 01:39:19 1001
41 Trish Monks BKO F 1975 01:44:41 975
42 Cat Edwardes DEVON F 1970 01:44:49 974
43 Serena Ludford BADO F 1964 01:45:34 971
44 Mike Bray SN M 1955 01:50:17 948
45 Sam White SOC M 2002 01:51:59 940
46 Jon Vaughan BKO M 1975 01:53:03 935
47 Marc Balston IND M 01:58:05
48 Robert Norley SOC M 1959 02:02:25 890
49 Rowena Naile BAOC F 1963 02:07:06 868
Showing results 1 - 49 of 49