Results

Achievements at
orienteering events

TAY East of Scotland Championships / SoSOL, 17/11/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.taysideorienteers.org.uk/events/sosol-and-east-of-scotland-championships-17-nov-2019

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.125km, climb: 220m, 10 controls)
Point calculations
999.51 + (98.10 x (4,045.83 - T)) / 811.21
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Alison Cunningham ESOC F 1963 00:46:07 1154
2 Jane Ackland INT F 1964 00:47:16 1146
3 Robin Sloan RR M 1947 00:47:45 1142
4 Graeme Ackland INT M 1962 00:50:58 1119
5 Mary Ross INT F 1972 00:51:40 1114
6 Hanne Robertson ESOC F 1970 00:52:12 1110
7 Katherine Ivory INT F 1973 00:53:08 1103
8 Simon James SWOC M 1966 00:55:37 1085
9 Alastair Murgatroyd SOLWAY M 1992 00:55:58 1083
10 Guy Seaman INVOC M 1949 00:56:21 1080
11 Robin Strain ELO M 1950 00:56:23 1080
12 Roger Garnett ESOC M 1951 00:57:00 1075
13 Colin Matheson MOR M 1954 00:57:39 1070
14 Alastair Lessells ESOC M 1947 00:57:43 1070
15 Rachel Kirkland INT F 1971 00:59:06 1060
16 Terry O'Brien, BEM STAG M 1958 01:00:03 1053
17 Leslie Dalgleish ESOC M 1950 01:01:01 1046
18 Leonne Hutchinson ESOC F 1969 01:01:09 1045
19 Sally Lindsay ESOC F 1956 01:01:15 1044
20 Juliette Maire ESOC F 1991 01:02:01 1039
21 Helena Nolan ESOC F 1966 01:02:47 1033
22 Colin Tyre ESOC M 1956 01:03:58 1025
23 Liahm Yard TAY M 2004 01:05:38
24 Callum McIntyre INT M 1999 01:07:21 1000
25 Ian Pyrah ESOC M 1944 01:07:37 998
26 Leah Bartlett INT F 2003 01:08:42 990
27 Ceana Heron STAG F 1991 01:10:11 980
28 Pat Squire INT M 1947 01:10:18 979
29 Ann Haley INT F 1964 01:11:59 966
30 Roger Scrutton ESOC M 1947 01:12:03 966
31 Helen Hardie STAG F 1963 01:13:43 954
32 Joanna Schreiber STAG F 1965 01:14:10 951
33 Inger-Sofie Selmer TAY F 1972 01:14:15 950
34 Morag McIntyre INT F 1959 01:17:05 929
35 Sheila Strain ELO F 1948 01:17:45 925
36 Fiona Downie TAY F 1962 01:18:02 923
37 Jim Butcher TAY M 1970 01:19:53 909
38 Trina Rogerson ELO F 1951 01:21:49 895
39 Gerard Thomson STAG M 1956 01:24:29 876
40 Robert Findlay ESOC M 1948 01:25:21 869
41 David Ellison KFO M 1945 01:29:46 837
42 James Morrison ESOC M 1955 01:30:31 832
43 Caroline James SWOC F 1969 01:32:31 818
44 Allan Downie TAY M 1958 01:37:33 781
45 Nicola Melville FVO F 1969 01:44:46 729
Showing results 1 - 45 of 45