Results

Achievements at
orienteering events

Cumbrian Galoppen - High Rigg, 08/03/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.wcoc.co.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.95km, climb: 260m, 15 controls)
Point calculations
1,017.16 + (97.81 x (4,116.12 - T)) / 816.29
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Joe Sunley WCOC M 2003 00:35:05 1258
2 Pippa Archer CLOK F 1978 00:46:47 1174
3 Daisy Rennie WCOC F 2006 00:48:46
4 Natalie Hawkrigg BL F 1972 00:48:55 1159
5 Dylan Kenny LOC M 2005 00:48:57
6 Imogen Pieters SYO F 2005 00:49:39
7 William Ellis PFO M 2005 00:51:37
8 Emma Crawford WCOC F 2005 00:52:20
9 Issy Sunley WCOC F 2005 00:52:51
10 Martyn Roome SROC M 1952 00:53:01 1129
11 Emily Turner LOC F 2004 00:53:20 1127
12 Peter Scott LOC M 2005 00:54:14
13 John Ferris-Worth BL M 1965 00:54:35 1118
14 David Rawle BL M 1968 00:55:22 1112
15 Richard Towler LOC M 1949 00:55:36 1111
16 Richard Cummings WCOC M 1959 00:57:09 1099
17 Dominic Wathey MDOC M 2005 00:57:09
18 Julia Laverack WAROC F 1962 00:57:31 1097
19 Ian Teasdale WCOC M 1960 00:57:56 1094
20 Sarah Taylor-Brown WCOC F 1976 00:59:05 1086
21 Robin Thomas BL M 1951 00:59:07 1085
22 Roger Thomas WCOC M 1960 00:59:17 1084
23 Bob Barnby WCOC M 1949 00:59:47 1081
24 John Briggs BKO M 1958 00:59:51 1080
25 John Broadhead WRE M 1955 00:59:53 1080
26 Dave Hewitt WAROC M 1961 01:00:18 1077
27 Victoria Haworth W 1999 01:00:38
28 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:01:00 1072
29 Rebecca O'Donovan LOC F 2004 01:01:01 1072
30 Christine Kiddier BL F 1952 01:01:13 1070
31 Graham Capper LOC M 1958 01:01:20 1069
32 Andy Lewsley BL M 1955 01:01:37 1067
33 Christine Goulding BL F 1963 01:02:02 1064
34 Ian Marshall AIRE M 1962 01:02:28 1061
35 Deb Murrell SROC F 1966 01:03:27 1054
36 Cate Matthew SROC F 2006 01:03:40
37 John Taylor SROC M 1949 01:03:56 1051
38 Sam Todd SYO M 2006 01:04:41
39 Elizabeth Hampshire LOC F 2004 01:05:05 1042
40 Dave McQuillen SOLWAY M 1943 01:05:27 1040
41 Tony Duncan WCOC M 1943 01:06:22 1033
42 Pauline Tryner SYO F 1972 01:06:38 1031
43 Louise Dunn LOC F 1960 01:07:31 1025
44 Bob Cooper NN M 1945 01:08:16 1020
45 Helen Rennie WCOC F 1973 01:08:37 1017
46 Freya Tryner SYO F 2007 01:08:48
47 Rachel Swift W 1985 01:09:02
48 Andrew Nicoll NATO M 1941 01:09:07 1013
49 Janet Nash LOC F 1951 01:09:49 1008
50 Dave Neild LOC M 1947 01:10:00 1007
51 Mike Cumpstey BL M 1946 01:10:57 1000
52 Richard Rogers WRE M 1962 01:11:17 998
53 Jenny Wren BL F 1950 01:11:51 994
54 Alfie Hall SYO M 2004 01:12:21 990
55 Anna Taylor-Brown WCOC F 1982 01:12:26 990
56 Janet Evans WCOC F 1961 01:12:54 986
57 Miranda Mackereth HOC F 1964 01:14:53 972
58 John Nash LOC M 1950 01:15:26 968
59 Tracey Barker SOS F 1968 01:15:33 967
60 Richard Evans BL M 1953 01:15:51 965
61 Jessica Breeze WCOC F 2002 01:18:22 947
62 Laura Hazelhurst BL F 2004 01:18:27 946
63 Nigel Youngman M 1970 01:19:41
64 Juliet Bentley SROC F 1967 01:19:50 936
65 Clare Rodger WCOC F 2004 01:20:13 934
66 Helen Neild LOC F 1947 01:20:47 930
67 Alex Crawford WCOC F 1971 01:20:57 928
68 Lorna Hewitt WAROC F 1971 01:22:07 920
69 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:23:24 911
70 Malcolm Ruckledge WCOC M 1943 01:23:38 909
71 Phil Blaylock WCOC M 1975 01:23:45 908
72 Judith Filmore LOC F 1958 01:24:33 902
73 Robyn Stanyon SYO F 1966 01:26:02 892
74 Jo Matthew SROC F 1974 01:28:33 874
75 Philip Nichols BL M 1957 01:29:16 869
76 Joan Cumpstey BL F 1948 01:30:36 859
77 Dave Walton LOC M 1951 01:36:33 816
78 Naomi Thornton SYO F 2004 01:43:38 765
79 Helen Hooper LOC F 1969 01:56:52 670
80 Richard Goodwin WCOC M 1957 01:57:51 663
- James Bryant SYO M 2007 00:34:10
- Chris Lates BL M 1940 01:04:43
- Becca Muir WCOC W 1985 01:55:49
Showing results 1 - 83 of 83