Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 03/04/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.newcastleorienteering.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 8 (M70, W55, W16) (length: 4.1km, climb: 110m, 16 controls)
Point calculations
1,056.75 + (78.38 x (3,483.55 - T)) / 659.70
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 10 (W65, W70) | UKOL Course 11 (M80, W75) | UKOL Course 12 (M85, M90, W80) | UKOL Course 13 (W85, W90) | UKOL Course 14 (M16) | Course 15 | Course 16 | Course 17 | UKOL Course 2 (M20, M18, M35, M40, W21) | UKOL Course 3 (M45, M50) | UKOL Course 4 (M55) | UKOL Course 5 (M60, M16) | UKOL Course 6 (W20, W18, W35, W40) | UKOL Course 7 (M65, M45, W50) | UKOL Course 9 (M75, W60)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Lyra Medlock WSX F 2007 00:36:06
2 Kate McLuckie MOR F 2007 00:39:53
3 Jocie Hilton SN F 2006 00:40:45 1180
4 Paul Murgatroyd LOG M 1967 00:41:26 1175
5 Karen Parker BL F 1963 00:41:39 1174
6 Yolanda Hampshire Wright NN F 2007 00:42:48
7 Freya Tryner SYO F 2007 00:42:55
8 Simon Hunt FVO M 1965 00:43:28 1161
9 Daisy Rennie WCOC F 2006 00:43:51 1158
10 Ruth Gooch MAROC F 2007 00:46:03
11 Grace French WIM F 2007 00:46:08
12 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:47:11 1134
13 John Britton MDOC M 1951 00:48:11 1127
14 Martyn Roome SROC M 1952 00:48:56 1122
15 Ruth Ker CLARO F 1967 00:49:03 1121
16 Rose Taylor NGOC F 2006 00:49:43 1116
17 Cate Matthew SROC F 2006 00:50:18 1112
18 Deb Murrell SROC F 1966 00:51:18 1105
19 Finlo Cottier ECKO M 1972 00:52:00 1100
20 Brad Connor FVO M 1970 00:52:32 1096
21 Myrtle Ashworth WCOC F 2007 00:52:40
22 Susan Skinner WCOC F 1964 00:52:55 1093
23 George Martin CLOK M 2005 00:53:37 1088
24 Lorna Eades INT F 1967 00:54:03 1085
25 Jill Blount SO F 1960 00:55:49 1073
26 Flora Jolly HALO F 2006 00:55:56 1072
27 David Rose PFO M 1950 00:56:26 1068
28 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 00:56:50 1065
29 Robyn Stanyon SYO F 1966 00:56:51 1065
30 Karen French WIM F 1967 00:56:57 1065
31 Bronwen Doyle SYO F 1967 00:58:55 1051
32 Alexandra Garnett SYO F 2006 00:59:11 1049
33 Bob Barnby WCOC M 1949 00:59:24 1047
34 Keith MacDermott EBOR M 1949 00:59:58 1043
35 Helena Crutchley HALO F 1963 01:01:06 1035
36 Amelia Thompson LOC F 2006 01:01:09 1035
37 Debby Warren NN F 1963 01:01:22 1033
38 Susan Barrie MAROC F 1966 01:01:28 1032
39 Gerry Garvey M 1967 01:01:51
40 Janet Adams SYO F 1963 01:02:42 1024
41 Rachel Wilson CLYDE F 1966 01:02:58 1022
42 Adam Kent SYO M 1968 01:03:25 1019
43 Karen Quickfall SROC F 1963 01:07:08 992
44 Dawn Goddard FVO F 1967 01:08:51 980
45 clare kemsley BASOC F 1965 01:08:51 980
46 Scarlett Britain MOR F 2007 01:08:51
47 David Day CLARO M 1948 01:09:47 973
48 Charlotte Burton INVOC F 2007 01:10:29
49 Isabel Gaines BL F 2006 01:16:32 925
50 Freyja Abbott STAG F 1997 01:18:54 908
51 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:23:10 878
52 Tim Jenkins NATO M 1968 01:24:32 868
53 Carol Graham SOLWAY F 1966 01:25:53 858
54 Fred Miller NATO M 1951 01:32:18 813
- Maggie Soulsby HH F 2006 00:55:07
- Judith Taylor NGOC F 1965 00:56:42
- Richard Morris SYO M 1965 01:08:01
- Maja Robertson ESOC F 2006 01:12:42
- Mike Cumpstey BL M 1946 01:20:17
Showing results 1 - 59 of 59