Results

Achievements at
orienteering events

Regional event, National Trust Stowe, 25/10/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.smoc.info

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.1km, climb: 90m, 22 controls)
Point calculations
939.52 + (100.21 x (2,649.82 - T)) / 449.15
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White | Controller

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Bruce Bryant OD M 1957 00:29:28 1136
2 Alan Rosen HH M 1955 00:31:14 1113
3 Sue Hartley WAOC F 1956 00:32:48 1092
4 Stephen Hardy SMOC M 1952 00:33:54 1077
5 Stu Levene HH M 1969 00:34:15 1072
6 Karen French WIM F 1967 00:34:28 1069
7 Oliver Bardsley HH M 2006 00:34:59
8 Ian Prosser BAOC M 1957 00:35:51 1051
9 Suzanne Harding NGOC F 1964 00:37:07 1034
10 Carol Prosser BAOC F 1961 00:37:53 1024
11 Liz Phillips OD F 1964 00:38:26 1016
12 Theo Steventon-Barnes SUFFOC M 2006 00:38:26
13 Keith Banham TVOC M 1958 00:38:29 1016
14 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 00:38:51 1011
15 Julie Cleary LOK F 1964 00:39:27 1003
16 Marion Payne-Bird GO F 1958 00:39:50 997
17 Drew Vanbeck SMOC M 1963 00:39:53 997
18 Gillian Hanson SMOC F 1967 00:40:21 991
19 Bruce Marshall WAOC M 1952 00:40:42 986
20 Mark Salmon SMOC M 1969 00:40:45 985
21 Mark Glover SMOC M 1981 00:40:54 983
22 Jim Prowting TVOC M 1946 00:41:06 981
23 Fiona Clough BKO F 1962 00:41:08 980
24 Neil Fraser NWO M 1961 00:41:08 980
25 Tom Edelsten GO M 1943 00:42:16 965
26 Kathleen Haynes WAOC F 1957 00:42:42 959
27 Rachel Banham TVOC F 1992 00:43:00 955
28 Gerry Spalton OD M 1946 00:43:27 949
29 Bob Beresford TVOC M 1949 00:43:40 946
30 Hedley Calderbank HH M 1951 00:43:52 943
31 Rachel Sequeira HH F 1987 00:44:18 938
32 Rod Postlethwaite WRE M 1954 00:44:39 933
33 Chris Dwyer OD M 1951 00:44:58 929
34 Greg Birdseye TVOC M 1945 00:45:16 925
35 Catherine Galvin LOK F 1962 00:45:36 920
36 Barbara Griessner SLOW F 1971 00:45:57 916
37 Jane Blackford BADO F 1969 00:46:07 913
38 Jon Wheatcroft TVOC M 1952 00:46:28 909
39 Eliza Hermann HH F 1961 00:46:33 908
40 Paul Hearn HH M 1964 00:46:41 906
41 Joanna Belsey SN F 1964 00:46:42 906
42 Annika Greenwood BKO F 1971 00:46:52 903
43 Alison Saunders HH F 1959 00:46:59 902
44 John Shaw SMOC M 1949 00:47:01 901
45 Barry Breed HH M 1946 00:48:14 885
46 Ann Harris SMOC F 1954 00:49:05 874
47 Sandra Mather SMOC F 1966 00:49:18 871
48 Viv Hodson HH F 1964 00:50:56 849
49 Amanda Hudson TVOC F 1983 00:51:08 846
50 Philip May OD M 1952 00:51:09 846
51 Elena Kippin TVOC F 2002 00:51:10 846
52 Rosie Shaw SMOC F 1950 00:52:40 826
53 Trevor Simpson OD M 1939 00:53:23 816
54 Janet Biggs HAVOC F 1953 00:55:55 782
55 Rebecca Price RAFO F 1992 00:56:38 773
56 Karin Kirk OD F 1947 00:59:19 737
57 Melanie Elkington OD F 1961 01:04:19 670
58 Rachel Thomas SMOC F 1955 01:04:43 664
59 Charles Taylor-Keane SMOC M 1955 01:09:33 600
60 Nik Windle TVOC M 1962 01:10:14 591
- Martin Cook SMOC M 1956 00:39:49
Showing results 1 - 61 of 61