Results

Achievements at
orienteering events

Big Weekend - Classic Race, 26/01/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.rstrain.co.uk/results_20/euoc_bw/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Brown (length: 9.2km, climb: 610m, 34 controls)
Point calculations
1,243.88 + (84.48 x (5,385.49 - T)) / 1,216.90
Other courses: Blue | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Nathan Lawson OD M 1997 00:59:47 1369
2 Julien Vuitton EUOC M 2001 01:01:05 1363
3 Peter Molloy FVO M 2002 01:01:44 1361
4 Sam Griffin GRAMP M 2004 01:05:48 1344
5 Charlie Rennie WCOC M 2003 01:06:21 1341
6 Alistair Thornton LUOC M 1996 01:06:48 1340
7 Conor Short UCDO M 1999 01:07:01
8 Iain Embrey INT M 1987 01:07:16 1338
9 Paul Pruzina LVO M 1997 01:07:34 1336
10 Joe Sunley WCOC M 2003 01:08:07 1334
11 Philip Vokes OD M 1996 01:09:21 1329
12 Richard Purkis ESOC M 1993 01:09:35 1328
13 Graham Patten WAROC M 1962 01:12:45 1315
14 Sarah Jones LOC F 1996 01:16:31 1299
15 Daniel Campbell MOR M 2002 01:18:20 1291
16 Thomas Entwistle SYO M 1995 01:19:30 1287
17 Thomas Aspin CLOK M 2001 01:20:03 1284
18 Craig Lucas LOG M 1997 01:20:24 1283
19 Simon Gardner CLYDE M 1988 01:22:44 1273
20 Luke Piper DUOC M 1997 01:23:19 1271
21 Frank Townley SN M 2003 01:23:34 1270
22 Oisin Brennan DUOC M 1999 01:23:57 1268
23 Quentin Harding CLARO M 1962 01:24:17 1267
24 Thomas Eriksen STAG M 1988 01:24:37 1265
25 Robin Galloway INT M 1966 01:26:40 1257
26 Nigel Wright NN M 1971 01:26:50 1256
27 Paul Hammond FVO M 1976 01:27:44 1252
28 William Ivory INT M 1972 01:30:51 1239
29 Matthew Foskett NN M 1997 01:32:16 1233
30 Oli Warlow ESOC M 1985 01:33:56
31 James Meredith EBOR M 1978 01:33:58 1226
32 Jonathan Mortlock CUOC M 1997 01:35:25 1220
33 Karen Parker BL F 1963 01:37:48 1210
34 Joseph Goodwin WCOC M 2000 01:37:50 1210
35 Thomas Elliotte STAG M 1990 01:38:45 1206
36 David Thomas SAX M 1995 01:41:09 1196
37 Callum Tyler ESOC M 1993 01:41:32 1195
38 David Eades INT M 1967 01:41:38 1194
39 Caspian Richards INT M 1971 01:42:21 1191
40 David Jolly RAFO M 1974 01:45:25 1179
41 Donatas Tumaitis CHIG M 1984 01:46:06 1176
42 Edmund Rooney RR M 1961 01:46:48 1173
43 Jon Shepherd INVOC M 1966 01:47:24 1170
44 Oiva Kumpulainen PALO M 1999 01:49:35
45 Ben Brown ESOC M 2001 01:52:59 1147
46 George Lupton ESOC M 1976 01:57:44 1127
47 Chris Morgan ESOC M 1978 02:04:00 1101
48 Jed Hampshire Wright NN M 2002 02:12:13 1067
49 Terry Johnstone ESOC M 1966 02:16:09 1051
50 Rob Groves AIRE M 1989 02:18:08 1042
51 Ruth Beresford MDOC F 1988 02:24:03 1018
- Louis Macmillan ECKO M 2002 00:43:59
- Ryan Bolton BOF M 1994 00:48:08
- Pierre Lardet FVO M 2003 00:54:09
- Frances Wright MAROC F 1995 00:55:03
- Darragh Hoare Bishopstown OC M 2003 00:59:20
- Leah Williams LUOC F 1997 01:06:47
- Yordan Kolev SLOW M 1987 01:10:30
- Nicholas Wilson DUOC M 1999 01:17:43
- Andrew Stemp AIRE M 1997 01:21:17
- Matthew Smith FVO M 1967 01:37:11
- Peter Jackman DUOC M 1999 01:51:54
- Eoghan Whelan WATO M 2003 01:52:33
- Kay Hawke PFO F 1983 02:02:18
- Emma Taylor PFO F 1988 02:18:59
Showing results 1 - 65 of 65