Results

Achievements at
orienteering events

Brindley Heath - West Midlands League Event 1, 05/01/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.walton-chasers.co.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.4km, climb: 90m, 13 controls)
Point calculations
987.62 + (102.34 x (3,374.20 - T)) / 562.44
Other courses: Brown | Blue | Short green | Light green | orange | yellow | White | Trail Long Orange

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Bennett WCH M 1986 00:36:31 1203
2 Karl Kingsman HOC M 1964 00:43:49 1123
3 Paul Armstrong DVO M 1953 00:43:52 1123
4 Ian Farrell MDOC M 1981 00:45:03 1110
5 Jonathan Howell WCH M 1952 00:45:11 1108
6 Geoff Trewin HOC M 1951 00:46:12 1097
7 Lawrence Jones WRE M 1955 00:46:45 1091
8 Andrew Yeates WCH M 1960 00:47:01 1088
9 Matthew Mardling WCH M 1970 00:47:02
10 Judith Hughes WCH F 1966 00:47:40 1081
11 John Broadhead WRE M 1955 00:47:43 1081
12 Jim Cooke POTOC M 1962 00:47:46 1080
13 Paul Graetz POTOC M 1947 00:48:37 1071
14 Mark Garside WCH M 1958 00:48:57 1067
15 Eifion Thomas DEE M 1949 00:49:31 1061
16 Sarah Bayliss WRE F 1968 00:49:59 1056
17 David Hargreaves SROC M 1951 00:50:22 1052
18 Rod Postlethwaite WRE M 1954 00:50:28 1051
19 Tony Feltbower OD M 1954 00:50:29 1050
20 Claire Bushnell WCH F 1962 00:51:28 1040
21 Tabitha Lunn OD F 2004 00:51:40 1038
22 David Smith HOC M 1964 00:51:45 1037
23 Matthew McCreadie DEE M 2006 00:52:27
24 Florence Lunn OD F 2004 00:52:30 1028
25 Norman Hall DEE M 1948 00:53:19 1019
26 Kapusa Ernast RSOC M 1985 00:53:19
27 Richard Rogers WRE M 1962 00:53:59 1012
28 Steve Parker WRE M 1970 00:54:10 1010
29 Saskia Jones DEE F 2001 00:54:46 1004
30 Delia Kingsbury WRE F 1965 00:54:53 1002
31 Alexander Evans POTOC M 2004 00:55:19 998
32 Philip Hadland WCH M 1960 00:55:27 996
33 David Arnot COBOC M 1947 00:56:35 984
34 Miranda Mackereth HOC F 1964 00:57:00 979
35 Stuart Swalwell DVO M 1950 00:57:02 979
36 Gerry Riley POTOC M 1958 00:57:06 978
37 Peter Ross MDOC M 1947 00:57:06 978
38 Matthew Bambrook OD M 2004 00:58:06 967
39 Mike Baggott OD M 1951 00:58:45 960
40 Philip Kirk OD M 1956 00:58:48 960
41 Neil Adams WCH M 1959 00:58:48 960
42 Mike Callow WRE M 1941 00:58:57 958
43 Peter Hayes MDOC M 1958 00:59:10 956
44 Diane Jacks WRE F 1968 00:59:48 949
45 Peter Hornsby LEI M 1953 01:00:32 941
46 Sally Hughes WCH F 1970 01:00:50 937
47 Helen Nisbet SMOC F 1961 01:02:09 923
48 Melanie Hearn WCH F 1973 01:03:16 911
49 Elaine Sutton DEE F 1967 01:03:38 907
50 Robin Baker NWO M 1949 01:03:48 905
51 Andrew Howman HOC M 1977 01:04:03 902
52 Toby Manning LEI M 1952 01:04:07 902
53 Sharon Finch SWOC F 1969 01:04:55 893
54 Jane Campbell DEE F 1957 01:06:24 877
55 Barry McGowan HOC M 1947 01:06:34 875
56 David Deakin WRE M 1957 01:07:11 868
57 Claire Stamp WCH F 1980 01:07:15
58 Rick Roberts HOC M 1951 01:08:07 858
59 Chris Rose WRE F 1953 01:08:08 858
60 Felicity Manning LEI F 1953 01:15:43 775
61 Karin Kirk OD F 1947 01:18:11 748
62 Ian Moore HOC M 1957 01:19:55 729
63 Ros James SMOC F 1961 01:20:10 726
64 Stuart Paul HOC M 1958 01:23:20 692
65 Thomas McComiskie BAOC M 1953 01:25:45 665
66 Susan Allard DVO F 1963 01:38:07 530
67 Ashley Ford HOC M 1951 01:39:11 519
- Ian Jones WCH M 1951 00:58:18
Showing results 1 - 68 of 68